رامبد جوان لد نیستیم فیلم خوب بسازیم - بیوگرافی بازیگران ، بیوگرافی هنرپیشه ها
رامبد جوان,رامبد جوان و همسرش نگار جواهریان,رامبد جوان سحر دولتشاهی طلاق,رامبد جوان و همسرش طلاق,رامبد جوان و نگار جواهریان,رامبد جوان و همسرش,رامبد جوان سحر دو


روزنامه آرمان: عوامل فروش رامبد جوان,رامبد جوان و نگار جواهریان,رامبد جوان و سحر دولتشاهی


بازیگر رامبد جوان,رامبد جوان و نگار جواهریان,رامبد جوان و سحر دولتشاهی


بازیگر فیلم سینمایی «آزمایشگاه» گفت: باید این را هم در نظر بگیریم که تماشاچی چه چیزی را دوست دارد نگاه کند. مهم‌ترین حرف‌های جهان را قرار نیست به تماشاچی بزنیم ولی می‌توانیم یک قصه سرراست و جذاب و زیبا تعریف کنیم که لازم نیست کمدی باشد و در هر ژانری که باشد فرقی نمی‌کند فقط باید قصه را درست تعریف کنیم که بتواند قصه را تعقیب کند، از تعقیب کردن آن لذت ببرد و در این میان لای این قصه می‌توان حرف‌هایی را هم گنجاند. بدبختی ما این است که یا تماشاچی را خیلی پیش پا افتاده و کوچه بازاری می‌خواهیم بخندانیم یا می‌خواهیم بزرگترین موضوعات فلسفی و بشری را در یک فیلم مطرح کنیم و حل کنیم.

رامبد جوان افزود: تماشاچی یکی از بی غرض‌ترین آدم‌های ممکن است. تماشاچی نمی‌داند تو چگونه فیلم ساخته‌ای یا نمی‌داند تو می‌خواهی با او چگونه رفتار کنی، تماشاچی به سالن می‌آید تا لحظاتی را با دیدن فیلم لذت ببرد و هیچ قضاوت مغرضانه‌ای درباره موضوعی ندارد. حالا اگر به سالن بیاید و ببیند که قصه درست تعریف نمی‌شود و از فیلم لذت نمی‌برد با آن فیلم همراه نمی‌شود و در نتیجه دیدن آن را توصیه نمی‌کند و فیلم دیده نمی‌شود.بازیگر فیلم سینمایی «دیو و دلبر» گفت: اشتباه بیشتر متوجه فیلمساز است و ما خودمان خرابکاری می‌کنیم و بعد می‌گوییم چرا فیلم فروش نمی‌کند. از هزار چیز دیگر بهانه می‌آوریم. علت نفروختن فیلم‌ها این است که هیچ تحقیق و محاسبه‌ای وجود ندارد. هیچ کس برای انتخاب سوژه و انتخاب نیاز اکنون مردم تحقیق نمی‌کند و زمان نمی‌گذارد. هیچ کس به ژانر اهمیت نمی‌دهد. باید ببینیم تماشاچی فیلم کمدی دوست دارد؟ فیلم ترسناک دوست دارد؟ اگر دوست دارد برای چه این ژانر را دوست دارد؟ اگر یک ژانر را دوست دارد در چه گرایش و رویکردی آن را دوست دارد؟ چه چیزی را هدف قرار می‌دهد؟ فیلمساز جواب این سوال‌ها را نمی‌داند. فیلمساز نمی‌داند برای چه کسی فیلم می‌سازد و برای همین فیلمش نمی‌فروشد.

بازیگر مجموعه تلویزیونی «همسران» توضیح داد: در هیچ دفتر سینمایی در ایران، گروه تحقیق بابت انتخاب سوژه و آمار گرفتن برای نیازهای اجتماعی و اینکه مردم جامعه تمایل به دیدن چه چیزی دارند، وجود ندارد. ما رندوم بنا به هوش و شانس و بنا به گروه تشکیل دهنده از پس یک کار بر می‌آییم و از پس یک کار بر نمی‌آییم. وی اظهار داشت: همه سینماگران دوست دارند فیلم‌هایشان دیده شود. فروش یعنی دیده شدن فیلم و همه فیلمسازان این را می‌خواهند. حتی اگر بودجه معیار نداشته باشد و سینماگر بودجه‌اش را از جایی تامین کرده است که بازگشت سرمایه برایش بی اهمیت باشد بازهم می‌خواهد فیلمش دیده شود، همه فیلمسازان این را می‌خواهند و اگر اینگونه نباشد که فیلم را برای چه می‌سازیم. 99 درصد فیلمسازان برای اینکه فیلم دیده شود آن را می‌سازند و لذتبخش است که مردم جلو سینما صف بکشند و از فیلم استقبال کنند و اگر کسی بگوید من فیلم می‌سازم که کسی آن را نبیند باید معالجه شود! فقط قضیه این است که از پس کار بر نمی‌آیند، یعنی نمی‌توانند فیلم خوب بسازند و بلد نیستند والا همه می‌خواهند فیلمشان بفروشد. بازیگر همه کار می‌کند ولی هیچ اتفاقی نمی‌افتد، نه هیجان، نه شک و نه هیچ واکنشی برانگیخته نمی‌شود این یعنی فیلمساز کارش را بلد نیست، فقط همین.

بازیگر برنده نقش مکمل مرد در جشنواره 31 فجر برای فیلم «گناهکاران» گفت: چند کارگردان در ایران داریم که مثلا دو میلیارد پول به آنها بدهیم و به آنها بگوییم یک فیلم خوب بساز و از پس کار بر بیاید؟ از انتخاب سوژه تا فیلمنامه و تا آخر مرحله هر کاری که دوست داری انجام بده و یک فیلم خوب و درجه یک تحویل بدهد، آیا کسی را می‌شناسیم؟

جوان خاطر نشان کرد: هنگام اکران «ورود آقایان ممنوع» نه من پیشینه و هیاهوی حاشیه‌ای داشتم و نه فیلم پیشینه ارتباطی با مخاطب داشت و نه هیچ چیز دیگر و تماشاچی هم همان تماشاچی‌ای بود که برای دیگر فیلم‌ها می‌رفت ولی فروش فیلم حیرت انگیز بود. بلیت در آن زمان 2500 تومان بود و حدود 5 میلیارد فروش داشتیم و سانس ساعت 4 صبح داشتیم،چه عواملی این اتفاق را رقم زد؟ نه نبوغ و نه ادعای خاصی است؛ فقط چند آدم که در یک ژانر یک چیزی را بلد بودند دور هم جمع شدند و فیلم ساختند. خیلی ساده است و «ورود آقایان ممنوع» هم خیلی ضعف دارد،اما باید بگوییم می‌شود فیلمی ساخت که تماشاچی لذت ببرد و فیلم بفروشد.

وی اذعان داشت: شک نکنید اگر شما فیلم خوب بسازید اکران خوبی می‌توانید داشته باشید و تبلیغات و دیگر حمایت‌ها هم اتفاق می‌افتد و پخش کننده و ارشاد و همه می‌خواهند فیلم‌ها و سینما رونق بگیرد اما متاسفانه فیلم خوب کم است و فیلمساز خوب نداریم. وی یادآور شد: وقتی فیلم خوب و پر فروش بسازی درگیری و حساسیت فوق العاده‌ای برای ساخت فیلم بعدی داری و این اتفاقی است که بعد از ساختن «ورود آقایان ممنوع» برای من افتاد. در طول این سه سال فیلمنامه‌ها و دفاتر زیادی برای فیلمسازی به من پیشنهاد شد اما مسئولیت باعث می‌شود که تو نتوانی از یک حدی پایین‌تر بیایی. برای ساختن فیلمی که تماشاچی از آن لذت ببرد و منتقد‌ها هم نظر خوبی روی آن داشته باشند و حداقل آنکه پایین‌تر از کار قبلی نباشد باید خیلی دقت داشت و حقیقت این است که تماشاچی خیلی برای من مهم است.


گردآوری بیوگرافی آکاایران گردآوری بیوگرافی آکاایران
منبع : بخش بیوگرافی آکاایران
برچسب :