مصاحبه با عروسک‌گردان فامیل دور - بیوگرافی بازیگران ، بیوگرافی هنرپیشه ها
بهادر مالکی (صداپیشه فامیل دور),بهادر مالکی,بهادر مالکی در رادیو هفت,بهادر مالکی متولد,بهادر مالکی,بهادر مالکی کلاه قرمزی,بهادر مالکی ویکیپدیا,بهادر مالکی در کل

چهره فامیل دور چیزی نیست جز کمی اسفنج و رنگ، به علاوه‌ی کمی مو به عنوان ابرو و سبیل، و البته چشم‌های ریزی که در زیر پشته‌ای ابرو به سختی دیده می‌شود! اما همین چهره، در موقعیت‌های مختلف می‌خندد، متعجب می‌شود، در هم فرو می‌رود، گشاده می‌شود و گاهی هم به طور عمیق به ما نگاه می‌کند!

مرضیه محبوب به عنوان عروسک ساز، بهادر مالکی,بهادر مالکی (صداپیشه فامیل دور),بهادر مالکی عکس

اما شما عروسک گردان هستید و بیشتر اوقات، فامیل دور را از زیر میز می‌بینید نه از آن نمایی که ما می‌بینیم!

بله. اما او به یک شخصیت جدید در زندگی من بدل شده بود و من دوستش داشتم.

بـنابراین همکــاری با مجموعه کلاه قرمزی برای شما خیلی هیجان‌انگیز بوده است!؟

آقای طهماسب هنرمند بزرگی است و کم‌کاری را نمی‌پذیرد. همه ما با دل و جان در خدمت این کار بودیم. من به خاطر همکاری با این گروه هم شور داشتم، هم شوق، هم هیجان، هم استرس و دل‌شوره.

از این که این کار تمام شده چه حسی دارید؟

شاید باورتان نشود اما بیشتر از هر چیز از این موضوع ناراحتم که عروسک‌ها را باید توی صندوق بگذاریم تا دفعه بعدی که نمی‌دانم کی هست و من هستم یا نه.

فکر نمی‌کردم یک مرد بتواند تا این حد به یک عروسک احساس داشته باشد!

خود من هم فکر نمی‌کردم. روزهای اول وقتی می‌دیدم خانم فنی زاده با کلاه قرمزی حرف می‌زند، او را نوازش می‌کند، موهایش را مرتب می‌کند و قربان صدقه‌اش می‌رود، من هم تعجب می‌کردم، اما وقتی خودم عروسک گردانی فامیل دور را انجام دادم، به این عروسک جان بخشیدم و مدتی طولانی با او زندگی کردم، فهمیدم که می‌شود یک عروسک را باور کرد و او را یک موجود زنده دانست.

سعی‌ام بر این بوده که فامیل دور را مانند یک بازیگر به حرکت در بیاورم. طوری او را بازی می‌دهم که به اطرافش دقت داشته باشد، طبیعی رفتار کند مثلاً گاهی سرش را بخاراند یا قولنج گردنش را بشکند و طوری روی صحنه حرکت کند که گویی تکنیک‌های بازیگری را آموخته و یک بازیگر حرفه‌ای است.

ما از وجود خودمان به عروسک‌ها جان می‌دهیم و اگر خوب باشیم عروسک‌ها خوب خواهند شد و اگر بد باشیم عروسک‌ها بد خواهند شد. به نظر من، غم‌انگیزترین لحظه برای یک عروسک گردان، وقتی است که عروسکش را می‌گذارند توی آرشیو.

نمی‌دانم احساس شما به این عروسک باعث شده، فامیل دور این قدر واقعی به نظر برسد یا ویژگی‌هایی که خود عروسک دارد و شاید هم چون فامیل دور یک آدم بزرگ است این قدر حرکاتش طبیعی است. به نظر شما علت چیست؟

شاید همه این‌ها. اما من به اندازه خودم تلاش کرده‌ام تا این اتفاق بیفتد. من بازیگر تئاتر هستم و سعی‌ام بر این بوده که فامیل دور را مانند یک بازیگر به حرکت در بیاورم. طوری او را بازی می‌دهم که به اطرافش دقت داشته باشد، طبیعی رفتار کند مثلاً گاهی سرش را بخاراند یا قولنج گردنش را بشکند و طوری روی صحنه حرکت کند که گویی تکنیک‌های بازیگری را آموخته و یک بازیگر حرفه‌ای است. البته تمرین‌ها هم در این زمینه بسیار موثر بوده است. آقای طهماسب همیشه از ما می‌خواست که دست خالی سر تمرین حاضر نشویم؛ پرانرژی بیاییم و حرکات تازه برای عروسکمان طراحی کنیم.

بهادر مالکی,بهادر مالکی (صداپیشه فامیل دور),بهادر مالکی عکس

با این وصف باید در مقایسه با روزهای اولتان، خیلی چیزها یاد گرفته باشید.

من وقتی تکرار برنامه کلاه قرمزی سال را دیدم از کار خودم بدم آمد! انگار با ترس و لرز، فامیل دور را بازی می‌دادم، حرکاتم خام بود و به پختگی لازم نرسیده بود. امسال سعی کردم این نقص‌ها را جبران کنم؛ کمی حرکات تازه به عروسک بدهم و برای دست و حتی سبیل فامیل دور هم حرکاتی را طراحی کردم.

کار با آقای مالکی چطور بود؟

خیلی خوب. ما دو نفری به یک عروسک جان می‌دادیم. من به فیزیک و حرکاتش روح می‌دادم و او به صدا و بیان فامیل دور. بنابراین هماهنگی بین روح و جسم این عروسک به هماهنگی بین ما دو نفر بستگی داشت. خوشبختانه آقای مالکی یکی از خلاق‌ترین صداپیشه‌های کشورمان است و هر ایده‌ای را به بهترین نحو اجرا می‌کند. یادم هست که وقتی ایده‌ای مطرح می‌شد، او مدام در حال تمرین و تکرار بود و این پویایی در وجود او، مرا هم سر ذوق می‌آورد. احساس می‌کنم امسال خیلی هماهنگ‌تر از سال قبل عمل کردیم و همراهی ما باعث شد که فامیل دور از سال گذشته خیلی بهتر ظاهر شود.

جام جم

گردآوری بیوگرافی اکاایران
گردآوری بیوگرافی اکاایران
منبع : بخش بیوگرافی آکاایران
برچسب :