بیوگرافی شهلا ریاحی مادر مهربان سینمای ایران - بیوگرافی بازیگران ، بیوگرافی هنرپیشه ها
تصاویر شهلا ریاحی عکس های جوانی شهلا ریاحی,فیلم های شهلا ریاحی,زندگینامه شهلا ریاحی,تصاویر جدید شهلا ریاحی,شهلا ریاحی بازیگر قدیمی,شهلا ریاحی,تصاویر شهلا ریاحی,

آکاایران: بیوگرافی شهلا ریاحی مادر مهربان سینمای ایران

آکایران :قدرت زمان وفادوست معروف به شهلا ریاحی

 

قدرت زمان وفادوست معروف به شهلا ریاحی (زاده ۱۳۰۵ خورشیدی در تهران) بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون است وی اولین کارگردان زن در تاریخ سینمای ایران (با کارگردانی فیلم مرجان در سال ۱۳۳۵) است. وی همسر اسماعیل ریاحی کارگردان سینما است.

بنا به گزارش آکاایران : شهلا ریاحی
نام اصلی :  قدرت زمان وفادوست
زمینه فعالیت :  سینما و تلویزیون و تئاتر
تولد :  ۱۸ شهریور ۱۳۰۵ در تهران
محل زندگی : تهران
ملیت :  ایرانی
پیشه  :  بازیگر و کارگردان
سال های فعالیت : ۱۳۳۰-۱۳۷۹
همسر : اسماعیل ریاحی


زندگینامه شهلا ریاحی
شهلا ریاحی متولد ۱۸ شهریور ۱۳۰۵ برابر با ۸ سپتامبر ۱۹۲۶ در شهر تهران است. وی تحصیلات خود را تا سیکل ادامه داد و در سن ۱۷ سالگی بنا به خواست و راهنمایی همسرش اسماعیل ریاحی که خود از شیفتگان تئاتر بود به صحنه (تئاتر تهران) راه یافت و برای اولین بار شادروان معزالدیوان فکری در نمایشنامه ای به نام «سیاست هارون الرشید» نقش اول دختر نمایش را به او داد. او با کار سوم و چهارم در دنیای محدود تئاتر آن زمان به عنوان بازیگری محبوب و سرشناس مورد توجه قرار گرفت.
او سینمای حرفه ای را سال ۱۳۳۰ با فیلم «خواب های طلایی» به کارگردانی معزالدیوان فکری تجربه کرد. ریاحی سال ۱۳۳۵ فیلم «مرجان» را کارگردانی کرد و به این ترتیب نام اولین زن کارگردان سینمای ایران را به خود اختصاص داد.
او همسر مرحوم اسماعیل ریاحی (کارگردان قدیمی سینما) است و دارای دو فرزند (یک دختر و یک پسر) است.  

,شهلا ریاحی, تصاویر شهلا ریاحی, عکس های شهلا ریاحی,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها، زندگینامه بازیگران، بیوگرفی بازیگران مرد، بیوگرافی بازیگران زن،زندگینامه بازیگران ایرانی

شهلا ریاحی در دوران جوانی

 

 گفت وگو با شهلا ریاحی، بازیگر قدیمی سینمای ایران

چطور شد به عرصه هنر پا گذاشتید و مشوق اصلی تان برای پاگذاشتن به این عرصه چه کسی بود؟
۱۷سال بیشتر نداشتم که به درخواست و راهنمایی همسرم مرحوم «اسماعیل» ریاحی که خود از شیفتگان تئاتر بود، به صحنه تئاتر راه یافتم. حدود سال 1323 بود. برای نخستین بار شادروان معز دیوان فکری در نمایشنامه ای به نام «سیاست هارون الرشید» نقش اول را به من محول کرد. این کار با استقبال بسیاری روبه رو شد و همین باعث شد که بعدها یعنی در کار بعدی ام به عنوان بازیگر سرشناس مورد توجه قرار بگیرم.
 در سال ۱۳۳۰ با فیلم خواب های طلایی وارد سینما شدم. پس از آن وارد رادیو شدم و برای ۱۴سال در نمایشنامه های رادیویی در نقش بازیگر و کارگردان مشغول بودم. سال ۱۳۳۵ هم اولین فیلمم به نام «مرجان» را کارگردانی کردم که به عنوان اولین کارگردان زن ایرانی شناخته می شوم.
وقتی فیلم خودتان را می ساختید چه احساسی داشتید؟
این احساس که باید همه توان هنری و تجربه هایم را کنار هم قرار دهم تا حق مطلب ادا شود حتی برای انتخاب موسیقی فیلم، به قدری موسیقی گوش کردم و با وسواس به این قضیه نگاه می کردم تا کار خوب از آب در بیاید.
خانواده تان با ورود شما به دنیای هنر مخالف نبودند؟
درباره حضورم خاطره جالبی دارم! پدرم قبل از فوت خواب می بیند که نوزادش را در دستانش گرفته و ناگهان نوزاد به آسمان می رود. فردای آن روز پدرم خواب را اینطور تعبیر می کند: «نوزادی که به دنیا آمده، یا می میرد یا مشهور می شود.
زمانی که وارد عرصه سینما شدم، همه خانواده ام سیاه پوشیدند و گفتند قدرت زمان مرده و دیگر برای ما وجود ندارد! اصلا برای آنها ورود زن به عرصه هنر‏، غیرقابل قبول بود و تا این حد از کاری که کردم بدشان می آمد.

,شهلا ریاحی, تصاویر شهلا ریاحی, عکس های شهلا ریاحی,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها، زندگینامه بازیگران، بیوگرفی بازیگران مرد، بیوگرافی بازیگران زن،زندگینامه بازیگران ایرانی

شهلا ریاحی  زاده ۱۳۰۵ در تهران است


شاخص ترین نمایش های تئاتر شما کدام ها بودند؟
من در بیش از شصت نمایشنامه که در تمام آنها نقش اول را داشتم ایفای نقش کردم که خانم کاملیا، رومئو و ژولیت، تاجر ونیزی، خسیس، آخرین لحظه، پیچ خطرناک و مکافات نمونه ای از آنهاست.
به نظر خودتان بهترین کارتان در زمینه بازیگری، کدام فیلم است؟
جاده مرگ، درشکه چی، خانه خراب و مرگ پلنگ را از میان کارهایم خیلی دوست داشتم.
خانم ریاحی چرا همیشه نقش مادرهای مهربان را بازی می کردید و هیچ وقت نقش منفی نداشتید؟
مرحوم ریاحی همیشه به من می گفت نقش هایت را با دقت انتخاب کن چرا که این نقش ها در ذهن مردم نقش می بندد و باعث محبوبیت یا تنفر مردم از تو می شوند. اگر نقش منفی برای بازی به من پیشنهاد می شد اصلا قبول نمی کردم.
چقدر از خودتان و فعالیت های هنری تان راضی هستید؟
خوشحالم که توانسته ام با بیش از ۶۰سال فعالیت هنری در عرصه تئاتر، سینما، رادیو و تلویزیون دین خود را به جامعه هنری ایران ادا کنم. من دختر کوچکی بودم که وارد سینما شدم و این مردم بودند که نام من را بزرگ کردند. امروز هستم شاید فردا نباشم اما هر چه دارم از مردم است و مردم بودند که شهلا ریاحی را ساختند.
در شرایط برابر، اولویت را به کدام می دادید؛ کار یا خانواده؟
عشق به خانواده و عشق به هنر دو دغدغه اصلی من در زندگی بوده اند که البته عشق به خانواده را با هیچ چیزی عوض نکرده ام. مرحوم ریاحی همه زندگی من بود و اگر از من چیزی می خواست با رضایت خاطر قبول می کردم حتی اگر از من می خواست از هنر دست بردارم که البته اینگونه نبوده و او همیشه یکی از حامیان من در زندگی بود.   

,شهلا ریاحی, تصاویر شهلا ریاحی, عکس های شهلا ریاحی,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها، زندگینامه بازیگران، بیوگرفی بازیگران مرد، بیوگرافی بازیگران زن،زندگینامه بازیگران ایرانی

 شهلا ریاحی اولین کارگردان زن در تاریخ سینمای ایران میباشد


فکر می کنید جایگاه و سطح واقعی هنر ایرانی به ویژه سینما و تئاتر در مقایسه با دیگر کشورها چگونه است؟
با توجه به آن چیزهایی که می بینم فکر می کنم در سال های اخیر با دستیابی به تحصیلات و مطالعات بسیاری که در این زمینه صورت گرفته، سینما و تئاتر شاهد شکوفایی و رشد بسیاری بوده و به جرات می توان گفت این دو هنر از تحول چشمگیری تا حد جهانی شدن برخوردار شده اند.
آیا تا به حال هنرمندان دیگر نظرشان را درباره شما و فعالیت هنریتان بیان کرده اند؟
همه هنرمندان همواره به من لطف داشتند و جز محبت و تمجید از آنها چیزی نشنیده ام.
وقتی به جوانی و گذشته خود بر می گردید چه احساسی دارید؟ احساس رضایت می کنید از کارهایی که تا به حال انجام داده اید؟
من با این عکس ها که به در و دیوار زده ام زندگی می کنم. بارها با آنها حرف زده ام. به هر کدام که نگاه می کنم خاطره ای از سال های جوانی در ذهنم نقش می بندد اما افسوس که خیلی زود گذشت. البته این تنها برای من نیست قاعده زندگی همین است. پیر که می شوی، حسرت روزهای جوانی را می خوری.
دلتان برای دنیای تلویزیون و سینما تنگ نشده است؟
سال های زیادی از عمرم را در سینما، تئاتر و تلویزیون گذرانده ام. معلوم است که دلم تنگ می شود. من ۶۰ سال با سینما زندگی کرده ام. اما دیگر پیر شده ام و حالا نوبت جوان هاست که خود را نشان بدهند.
شهلا ریاحی که مدت ها در بیرون از خانه درخشید، الان در خانه چه می کند؟
با فوت همسرم خیلی چیزها را از دست دادم اما این تقدیر همه ماست. بیشتر وقتم را در خانه می گذرانم و جدول حل می کنم و تلویزیون می بینم.    

,شهلا ریاحی, تصاویر شهلا ریاحی, عکس های شهلا ریاحی,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها، زندگینامه بازیگران، بیوگرفی بازیگران مرد، بیوگرافی بازیگران زن،زندگینامه بازیگران ایرانی

شهلا ریاحی سینمای حرفه ای را سال ۱۳۳۰ با فیلم «خواب های طلایی» تجربه کرد


از زندگی مشترک تان با مرحوم اسماعیل ریاحی برایمان بگویید.
اسماعیل همه دنیای من بود. وقتی با هم ازدواج کردیم من 14سالم بود. با هم بزرگ شدیم. او هم سنی نداشت. فقط 20 سالش بود. من هر چه در زندگی دارم از اوست، فعالیت هنری ام همه و همه را از او دارم. همسرم همیشه به من می گفت نقش های مثبت را بازی کن چون خودش همیشه مثبت و خوب بود.
 کار من این روزها نشستن و انتظار برای پیوستن به اوست. قرار بود هفتادمین سالگرد ازدواج مان را در کتاب گینس به عنوان هنرمندانی که رکورد بیشترین عمر زندگی مشترکشان را با هم بودند ثبت کنیم.

,شهلا ریاحی, تصاویر شهلا ریاحی, عکس های شهلا ریاحی,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها، زندگینامه بازیگران، بیوگرفی بازیگران مرد، بیوگرافی بازیگران زن،زندگینامه بازیگران ایرانی

  شهلا ریاحی همسر مرحوم اسماعیل ریاحی (کارگردان قدیمی سینما) است


در سال های فعالیت هنری تان با رادیو هم همکاری داشتید؟
بین سال های 1335 تا 1349 علاوه بر تئاتر و سینما، چند نمایشنامه رادیویی را کارگردانی کردم. اما بعد از آن درگیر تلویزیون و سینما شدم و دیگر وقت همکاری نداشتم.
خانم ریاحی چه چیز شما را خیلی آزار می دهد؟
دروغ، حسد و نامهربانی. همیشه به فرزندانم می گویم هیچ چیز جای مهر و محبت را نمی گیرد. دروغ نگوییم تا دروغ نشنویم و حسد نورزیم تا به ما حسد نورزند.
نصیحت شما به بازیگران جوانی که تازه پا به این عرصه گذاشته اند چیست؟
هنر بسیار شیرین است اما نباید در آن غرق شد. جوانان نباید به خودشان غره شوند و خود و زندگی شان را وقف هنر کنند. باید بیاموزند و برای مفید بودن تلاش کنند اما همه زندگی این نیست بلکه در زندگی چیزهای زیباتری نیز وجود دارد.        

,شهلا ریاحی, تصاویر شهلا ریاحی, عکس های شهلا ریاحی,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها، زندگینامه بازیگران، بیوگرفی بازیگران مرد، بیوگرافی بازیگران زن،زندگینامه بازیگران ایرانی

شهلا  ریاحی سال ۱۳۳۵ فیلم «مرجان» را کارگردانی کرد و  اولین زن کارگردان سینمای ایران شد

 

  فیلم شناسی


سینمایی

فیلم سینمایی فیلم سینمایی فیلم سینمایی
دعوت به شام (۱۳۷۹) بچه های طلاق (۱۳۶۸)  فردای باشکوه (۱۳۴۶)
بادام های تلخ (۱۳۷۸) [حضور افتخاری] رانده شده (۱۳۶۸)    میلیونرهای گرسنه (۱۳۴۶)
چشم عقاب (۱۳۷۷) زمان از دست رفته (۱۳۶۸) بیست سال انتظار (۱۳۴۵)
فرار از جهنم (۱۳۷۵) مرگ پلنگ (۱۳۶۸) گدایان تهران ( ۱۳۴۵ )
سلام به انتظار (۱۳۷۴) در مسیر تندباد (۱۳۶۷) جهان پهلوان (۱۳۴۵)
انتهای قدرت (۱۳۷۳) گلنار (۱۳۶۷) شارلاتان (۱۳۴۵)
تحفه هند (۱۳۷۳) پرستار شب (۱۳۶۶) شیطان در می زند (۱۳۴۳)
حالا چه شود! (۱۳۷۳) پرنده کوچک خوشبختی (۱۳۶۶) جاده مرگ (۱۳۴۲)
رویای نیمه شب تابستان (۱۳۷۳)
گل مریم (۱۳۶۶)
عروس دهکده (۱۳۴۱)
عروسی خون (۱۳۷۳) خانه خراب (۱۳۵۴) عشق بزرگ (۱۳۴۰)
مرضیه (۱۳۷۳) پسرخوانده (۱۳۵۲) مرغابی سرخ کرده (۱۳۴۰)
می خواهم زنده بمانم (۱۳۷۳) سراب (۱۳۵۲) عروسک پشت پرده (۱۳۳۹)
بدل (۱۳۷۲) صخره سیاه (۱۳۵۲) آفت زندگی یا مرفین (۱۳۳۹)
بی تو هرگز (۱۳۷۲) حکیم باشی (۱۳۵۱) بوسه مادر (۱۳۳۵)
چشمهایم برای تو (۱۳۷۱) خاطرخواه (۱۳۵۱) مرجان (۱۳۳۵) [کارگردان و بازیگر]
دلاوران کوچه دلگشا (۱۳۷۱) آسمون بی ستاره (۱۳۵۰) برای تو (۱۳۳۴)
رابطه پنهانی (۱۳۷۱) درشکه چی (۱۳۵۰) چهره آشنا (۱۳۳۲)
دلشدگان (۱۳۷۰) دل های بی آرام (۱۳۵۰) دختر چوپان (۱۳۳۲)
دیدار در استانبول (۱۳۷۰) شاطر عباس (۱۳۵۰) دختر سر راهی (۱۳۳۲)
راه و بیراه (۱۳۷۰) شب عروسی (۱۳۵۰) گناهکار (۱۳۳۲)
تیغ آفتاب (۱۳۶۹)
بهشت دور نیست ( ۱۳۴۸ )
نیمه راه زندگی (۱۳۳۲)
دو فیلم با یک بلیت (۱۳۶۹)
بهرام شیردل (۱۳۴۷)
دزد عشق (۱۳۳۱)
  خواب های طلایی (۱۳۳۰) یک نگاه (۱۳۳۱)

 

,شهلا ریاحی, تصاویر شهلا ریاحی, عکس های شهلا ریاحی,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها، زندگینامه بازیگران، بیوگرفی بازیگران مرد، بیوگرافی بازیگران زن،زندگینامه بازیگران ایرانی

 شهلا ریاحی در سن ۱۷ سالگی بنا به خواست همسرش اسماعیل ریاحی به صحنه تئاتر راه یافت

       

      تلویزیونی

سال نام سمت کارگردان توضیحات
۱۳۸۲ مهمانپذیر طوبی بازیگر مهمان منوچهر پوراحمد در نوروز ۱۳۸۳ از شبکه ۱ پخش شد.
۱۳۸۰-۱۳۸۱ لحظه قاصدک بازیگر ایرج حبشی از برنامه کودک و نوجوان شبکه ۲ پخش شد.
۱۳۷۹ یک میهمان بازیگر حسن هدایت تهیه شده برای شبکه جهانی سحر
؟ این خانه قشنگ است بازیگر حسین کامران اواسط دهه هفتاد از «سیمای خانواده» پخش می شد.
؟ قوهای سپید بازیگر داریوش جهانگیری در نیمه دوم دهۀ ۷۰ از برنامه «سیمای خانواده» پخش می شد.
۱۳۷۶ قصه های چهار فصل بازیگر ؟ شبکه ۱
۱۳۷۵ فروشگاه بازیگر احمد بهبهانی شبکه ۳
۱۳۷۵ جدال بی حاصل بازیگر مسعود رشیدی از برنامه «سینمای خانواده» پخش می شد.
۱۳۷۴ جای خالی دریا بازیگر هوشنگ توکلی  
۱۳۷۴ بر سر دوراهی بازیگر مجید بهشتی  
۱۳۷۴ آتیه بازیگر رضا صفایی شبکه ۱
۱۳۷۴ درد پنهان بازیگر ؟ هر روز ظهر، از برنامه سیمای خانواده پخش می شد.
۱۳۷۴ مجموعه «قصه شب سیما» بازیگر مسعود فروتن بازی در اپیزود «خانه عشق» - شبکه ۱
۱۳۷۳ خانه در آتش بازیگر علی نقی لو شبکه ۱
۱۳۷۳ همسران بازیگر مهمان بیژن بیرنگ
مسعود رسام
شبکه ۲
۱۳۷۲ همسایه ها بازیگر حسن فتحی شبکه ۲
۱۳۷۲ سنگ و شیشه بازیگر جمشید حیدری شبکه ۲
۱۳۷۱ بیا تا گل برافشانیم بازیگر خسرو ملکان  
۱۳۷۰ این خانه دور است بازیگر بیژن بیرنگ
مسعود رسام
شبکه ۲
۱۳۶۸ ازدواج پرماجرا بازیگر منوچهر پوراحمد در نوروز ۱۳۶۹ از شبکه ۱ پخش شد.
۱۳۶۸ چراغ خانه بازیگر منوچهر پوراحمد شبکه ۱
۱۳۶۷ بخش چهار جراحی بازیگر مسعود فروتن  
۱۳۶۵ در خانه بازیگر بیژن بیرنگ
مسعود رسام
شبکه ۲
در نقش «عزیز خانم»
۱۳۵۶ ایتالیا ایتالیا بازیگر نوذر آزادی در نقش «انور زمان»

   

 منابع:

ویکی پدیا
روزنامه تهران منبع :

منبع : بخش بیوگرافی آکاایران
برچسب :