آکاایران: ستاره فلوریدایی سینمای دهه های ۶۰ و ۷۰، در ۲۲سالگی و پس از پایان تحصیل در رشته هنرهای نمایشی دانشگاه بوستون، به نیویورک رفت

فی داناوی

ستاره فلوریدایی سینمای دهه های ۶۰ و ۷۰، در ۲۲سالگی و پس از پایان تحصیل در رشته هنرهای نمایشی دانشگاه بوستون، به نیویورک رفت تا بازیگری را به صورت حرفه ای پی بگیرد. حاصل این سفر قراردادی بود که داناوی با کمپانی Lincoln centerrepertory بست و ثمره آن، بازی در شماری از مطرح ترین نمایش های برودوی در فاصله زمانی ۱۹۶۲ تا ۱۹۶۷ شد. نمایش هایی چون «مردی برای تمام فصول» و «پس از پاییز» آرتور میلر، در نقشی که اصلا برای مریلین مونرو نوشته شده بود.

آکاایران: عکس و بیوگرافی زندگی شخصی فی داناوی

در ۱۹۶۷ سه فیلم نخستش همزمان به نمایش درآمد که از این میان، «بانی و کاید» داناوی را به ستاره ای بین المللی تبدیل کرد. نقش بانی پارکر گنگستر عاشقی که مرگش تماشاگر را به شدت آزرده می کرد و زوج شیرینی که در کنار وارن بیتی شکل گرفته بود، در همان نخستین سال بازیگری حرفه ای، نامزدی مجسمه طلایی اسکار و جایزه آکادمی بریتانیا را برایش به ارمغان آورد. تا ۱۹۷۴ و دومین نامزدی اسکار برای «محله چینی ه»، ستاره درام های عاشقانه و فیلم های گنگستری مشابه «بانی و کاید» بود. در این مدت به جز همکاری دوباره با آرتور پن و حضور در «ماجرای توماس کراون» که از پرفروش ترین های اواخر دهه شصت بود، به بازیگر آمریکایی محبوب کارگردانان اروپایی تبدیل شد. «تله مرگبار» رنه کلمان درکنار فرانک انجا و «مکانی برای عشاق» ویتوریو دسیکا در کنار مارچلو ماسترویانی، از جمله نقش آفرینی های داناوی برای فیلم سازان معروف اروپایی در آن مقطع زمانی بود.

,بیوگرافی هنرمدان , بیوگرافی بازیگران , زندگینامه بازیگران هالیوودی
عکس و بیوگرافی زندگی شخصی فی داناوی

نقش اولین مالری در «محله چینی ه»ی رومن پوانسکی، هرچند برای دومین بار هم نتوانست برای داناوی اسکاری به همراه داشته باشد اما توانایی های او در مقابل بازیگر باهوشی چون جک نیکلسون را نشان داد. انتظار فی داناوی برای اسکار اما، خیلی طول نکشید. دو سال بعد، «شبکه» او را به جایزه آکادمی علوم و هنرهای سینمایی آمریکا رساند. فیلم سیدنی لومت یک بیانیه ی رو درباره نقش رسانه های جمعی آمریکایی بود و داناوی، در ترسیم نقش دایانا کریستنسن مدیر جوان و جاه طلب یکی از این شبکه های تلویزیونی کاما موفق عمل کرد.

,بیوگرافی هنرمدان , بیوگرافی بازیگران , زندگینامه بازیگران هالیوودی
عکس و بیوگرافی زندگی شخصی فی داناوی

در ادامه دهه هفتاد و تمام دهه هشتاد همچنان ستاره ای پرسر و صدا بود، هرچند جز چند مورد، فیلم درخشان دیگری از او دیده نشد. در «مامان جون» (۱۹۸۱)، داناوی به نقش جوآن کرافورد ستاره دهه های سی و چهل هالیوود حضوری پرقدرت داشت و دوگانگی این کاراکتر را در بیرون و ذرون خانه کاما واقعی به تصویر کشید. در سال های میانی دهه هشتاد، نقش های منفی چون سلنای «سوپرگرل» را هم تجربه کرد و درخشان ترین حضورش در سال های پایانی دهه، به «مشتری دائمی می خانه ه» در کنار میکی رورک برمی گردد. در ۱۹۸۹ برای تلویزیون Cold sassy tree را تهیه و در آن با ریچارد ویدمارک همبازی شد. در دهه نود کم کار تر شد و حضورش در آثار کارگردانان متفاوت را پررنگ تر کرد. «رویای آریزون» ساخته امیر کاستاریکا و «پیام آور: داستان ژاندارک» ساخته لوک بسون، در ابتدا و انتهای این دهه از همین نقش آفرینی ها بود. در ۱۹۹۵ در کنار مارلون براندو و در فیلم دون ژوآن دی مارکو همچنان مسحورکننده می نمود.

,بیوگرافی هنرمدان , بیوگرافی بازیگران , زندگینامه بازیگران هالیوودی
عکس و بیوگرافی زندگی شخصی فی داناوی

رومن پوانسکی از بازی داناوی تعریف جالبی دارد. او که در «محله چینی ه» داناوی را هدایت کرده، فقط یک کلمه در توصیف خصوصیات بازی او به کار می برد: «جنون آمیز». این جنون تقریبا در همه چهاردهه حضور فی داناوی در سطح اول سینمای تجاری و هنری دیده می شود. از یک سو، می تواند به راحتی ستاره پولساز آثار یک کمپانی باشد و از سوی دیگر، درکنار کارگردانی چون ویتوریو دسیکا و بازیگری چون مارچلو ماسترویانی غافلگیرکننده ظاهر شود. همین روحیه است که سبب می شود در «شبکه»، علیرغم محوریت داستان مبارزه مردان، بیشتر از دیگران دیده شود، به همین دایل، کارنامه داناوی یکی از پرافت و خیز ترین کارنامه های بازیگری زنان هالیوود است. کارنامه ای که می توان در آن فیلم های کم مایه هم فراوان یافت اما حتی در این دست فیلم ها، داناوی با همان انرژی و جنون ذاتی اش ظاهر شده است.

منبع :

منبع : بخش بیوگرافی آکاایران
برچسب :