آکاایران سه شنبه 18 مرداد 1384 - ساعت 17:52 چیستا یثربی: نسخ تعزیه احتیاج به بازنگری دارند نسخ تعزیه به علت اغتشاشات فراوانی که دارند باید بازنگری شوند. چیستا یثربی، کارگردان، نویسنده و منتقد و مترجم تئاتر با اشاره به...

آکاایران: گفتگو با چیستا یثربی (تصویری)


سه شنبه 18 مرداد 1384 - ساعت 17:52
به گزارش آکاایران چیستا یثربی: نسخ تعزیه احتیاج به بازنگری دارند
نسخ تعزیه به علت اغتشاشات فراوانی که دارند باید بازنگری شوند.
چیستا یثربی، کارگردان، نویسنده و منتقد و مترجم تئاتر با اشاره به این نکته گفت: بهتر است در این بازنگری از شعرایی بنام نیز کمک گرفته شود تا اشتباهات موجود رفع شوند و فضای مسلط در مجالس فضایی بی نقص باشند.
وی در ادامه گفت: شاید علت نپرداختن تعزیه به زندگی ائمه ، جز امام حسین(ع)، کمیاب بودن نسخ تعزیه و تعزیه نویس است و شاید علت دیگر این باشد که واقعه عاشورا کم نظیر و بار تراژیک و فاجعه آمیز آن فراوان و تحول آن در زندگی مسلمین بسیار تاثیر گذار است. عاشورا نقطه عطف زندگی مسلمین به شمار می رود.
این کارگردان تئاتر افزود: لازم است در زندگی ائمه دیگر نیز بازنگری کامل صورت گیرد و البته باید به زندگی بانوان اسلام نیز پرداخته شود.
وی گفت: تعزیه نسل به نسل و به صورت شفاهی منتقل شده است. وی پیشنهاد کرد: قبل از نگارش نسخ جدید بهتر است پژوهشکده ای شکل گیرد تا از مناطق مختلف نسخ ناشناخته را گرد آوری کند و در رفع نواقص آن ها بکوشد.
یثربی گفت: در این زمینه حسن صالحی راد کتابی را با عنوان مجالس تعزیه نوشته است که در آن نسخ تعزیه ناشناخته در بند سر را جمع آوری کرده است، مجالسی چون مجلس امام حسن مجتبی(ع)، رحلت حضرت زینب، مجلس رقیه خاتون، شهادت موسی بن جعفر و ...

منبع :

منبع : بخش بیوگرافی آکاایران
برچسب :