بیوگرافی کامل محمد رضا داوود نژاد + عکس - بیوگرافی بازیگران ، بیوگرافی هنرپیشه ها
محمدرضا داوودنژاد (زاده ۱۳۳۶) بازیگر ایرانی است.وی برادر کوچک تر علی رضا داوودنژاد (کارگردان) است. زمینه فعالیت : سینما - تلویزیون ملیت : ایرانی تولد : ۱

آکاایران: بیوگرافی کامل محمد رضا داوود نژاد + عکس

آکاایران: بیوگرافی کامل محمد رضا داوود نژاد + عکس

محمدرضا داوودنژاد (زاده ۱۳۵۹) بازیگر ایرانی است.وی برادر کوچک تر علی رضا داوودنژاد (کارگردان) است.

زمینه فعالیت : سینما – تلویزیون

ملیت : ایرانی

تولد : ۱۳۵۹

تهران

پیشه : بازیگر

سال های فعالیت : ۱۳۶۵ تاکنون

همسر : غزل بدیعی

مدرک تحصیلی : دیپلم انسانی

 مجموعه آثار:

- بی پناه (علیرضا داودنژاد، ۱۳۶۵)
- مصائب شیرین (علیرضا داودنژاد، ۱۳۷۷)
- بچه های بد (علیرضا داودنژاد، ۱۳۷۹)
- بانوی کوچک (مهدی صباغزاده، ۱۳۸۰)
- هشت پا (علیرضا داودنژاد، ۱۳۸۳)
- چپ دست (آرش معیریان، ۱۳۸۴)
- تیغ زن (علیرضا داودنژاد، ۱۳۸۷)
- کنسرت روی آب (جهانگیر جهانگیری، ۱۳۸۸)
- نیش زنبور (حمیدرضا صلاحمند، ۱۳۸۸)
- همه چی آرومه (مصطفی منصوریار، ۱۳۸۹)
- مرهم (علیرضا داودنژاد، ۱۳۸۹)
- دردسر بزرگ (مهدی گلستانه، ۱۳۹۰)
- خیابان های آرام (کمال تبریزی، ۱۳۸۹)
- زن ها شگفت انگیزند (مهرداد فرید، ۱۳۸۹)
- کلاس هنرپیشگی (علیرضا داودنژاد، ۱۳۹۱)

مصاحبه با رضا داوودنژاد

رضا داوودنژاد در تمام لحظات مصاحبه بارقه هایی از همان شخصیت شیطان و دوست داشتنی را نشان داد. در تمام سه، چهار ساعتی که روی مبل ،کنار همسرش نشسته بود و تعریف می کرد؛ از بیماری، از سفر هوایی به شیراز، از پزشکانی که زندگی را به تنش برگرداندند و از آن کبد اهدایی و صاحبش. شاید این تنها لحظه ای بود که لبخند روی لب رضا خشکید. لحظه ای که دوباره فکرش رفت به جبر و  اختیار. اینکه ملک الموت، در ناکجاآباد جانی را بستاند و جان دیگری، جان بگیرد.

رضا با کبد اهدایی به زندگی برگشته. رفته بودیم سراغش تا در همین حول و حوش حرف بزنیم؛ «زندگی». برای آنهایی که می روند تا ته خط و برمی گردند، همین نفس کشیدن کافی است. «زندگی» آنها همین است که «غزل» کنارشان باشد و نفس پدر و خواهر و عمو و پسرعمه و بقیه را حس کنند… این است زندگی ایده آل!

شخصا عاشق چاقی​ام

چقدر خوب است که سرحال و سرپایی. الان چطوری؟

درحال حاضر شغل شریف استراحت را سپری می کنم. آبان ماه یک جراحی دیگر دارم بعد از آن هم باید ۵-۴ ماه استراحت کنم.

همیشه وقتی تو را می دیدیم فکر می کردیم چقدر خوب است که کسی بتواند آنقدر اراده داشته باشد و این همه کاهش وزن، اما انگار کلیت ماجرا این است که اگر آدم با چاقی اش کنار بیاید به نفعش است!

واقعیت این است که هرطور که باشی یک حرفی درمی آید. وقتی لاغر شدم همه دوروبری هایمان می گفتند بس کن بگذار کمی چاق شوی. آن موقع به ۷۶ کیلو رسیده بودم و در کار «فراموشی» مشغول بودم. مردم که من را می دیدند می گفتند وقتی چاق بودی بانمک تر بودی، در حالی که وقتی هم که وزنم بالا بود همه به من گفتند چه کار می کنی داری می ترکی. من هم درکل دائم دنبال یک خط تعادل هستم که یک جایی آن را پیدا کنم.

الان چند کیلویی؟

به دلیل جراحی هایی که انجام دادم نمی توانم فعالیت کنم و دائم در خانه نشسته ام تا عمل جراحی را انجام بدهم. من زمانی که به بیمارستان رفتم ۱۱۰ کیلو وزن داشتم. در حال حاضر هم بعد از این همه خانه نشینی ۹۴ کیلو هستم. البته مردم به من می گویند رضا چاق شده ای منظورم این است که این جمله چاق شدی، لاغر شدی همیشه با آدم هایی که اضافه وزن دارند، هست.
البته خود من شخصا عاشق چاقی هستم. حتی وقتی لاغر شدم دلم برای وزن زیاد تنگ شده بود. احساس می کنم وقتی چاقم بامزه تر هستم. به هرحال حجم و ابعاد زیادم را بیشتر دوست دارم.

به خصوص که شما چهره آشنایی دارید و مردم یک تصویر ذهنی از شما دارند. وقتی آن تصویر تغییر می کند، به خصوص در مرحله کاهش وزن، پوست صورت هم جمع می شود و مردم خوش شان نمی آید.

این مربوط است به تصوری که از آدم دارند. بعد از اینکه حالم بد شد و به بیمارستان رفتم، مردم از روی دلسوزی به من می گفتند ای کاش که هیچ وقت لاغر نمی شدی. به هرحال هنوز اندر خم پیچ این کوچه هستم!
آنقدر نخوردم که افتادم

ظاهرا جراحی های نامتعارفی برای کاهش وزنت انجام دادی که کارت به بیمارستان کشید.

بله، اصل داستان این است که من ۱۰سال پیش معده ام را کوچک کردم و این جراحی مشکلات زیادی برایم به وجود آورد. بعد از آن سیستم گوارشی ام دچار اختلالاتی شد و مجبور به تحمل بای پس روده ام شدم و باید بعد از این جراحی، خیلی مسائل را رعایت می کردم. باید آمپول و سرم هایی می زدم، اما من وقتی روی دور لاغر شدن افتادم هیچ کدام از مسائل پزشکی ام را رعایت نکردم. این بی خیالی باعث شد که بدنم تحلیل برود به همین دلیل هم بعد از پیوند بهبود من خیلی طول کشیده. معمولا بعد از پیوند اعضا افراد خیلی سریع مرخص می شوند اما من چون ضعف شدید جسمی داشتم جراحی ام خیلی سنگین تر انجام شد.

وقتی شروع می کنی به غذا نخوردن بدن عادت می کند و تو فکر می کنی چقدر خوب که اشتها ندارم.

بله، من یک جنگی با نخوردن پیدا کرده بودم، طوری شده بودم که از غذا خوردن فرار می کردم. غزل (همسرم) متوجه شده بود به محل فیلمبرداری می آمد و مجبورم می کرد روبه رویش بنشینم و غذا بخورم. قبل تر یواشکی و دور از جمع غذا می خوردم الان باید جلوی چشم ها غذا بخورم که دیگران ببینند.

حالا به هم وابسته تریم

خانم بدیعی قاعدتا بیشترین درگیری ها را در این مدت، شما داشتید. به خصوص خبرهای ناامیدکننده ای که در این وقت به گوشتان می رسید. این مدت را چطور پشت سر گذاشتی.

غزل بدیعی: روزهای خیلی بدی را گذراندم. حجم تلفن ها و ملاقات های رضا هم خیلی زیاد بود. البته این دوران درعین تلخی دوران خوبی برایمان بود. نتیجه این روزها آثار خوبی برای هردوی ما داشت.

منظورتان از این آثار چیست؟

قبل از این نمی دانستیم مردم تا این حد رضا را دوست دارند. در این دوره مردم و دوستان آنقدر به ما محبت کردند که واقعا برای من غیرقابل تصور بود. رضا وقتی در آی سی یو بستری بود از ساعت ۳تا ۵ که وقت بازدید بیمارها بود هرروز حدود ۲۰۰ نفر از دوستان و آشنایان جمع می شدند. تازه رضا هم وضعیتش طوری نبود که بتواند آنها را ملاقات کند و بیشتر من کنارشان بودم. حمایت دوستان در آن دوران خیلی به من کمک کرد.

پشت سرگذاشتن این بحران روی زندگی شخصی شما تاثیر هم گذاشت؟

غزل: فکر می کنم بله خیلی.

رضا: به هرحال ما یک دوره سخت را پشت سر گذاشتیم، من به مرزهای خیلی خطرناکی نزدیک شدم. این اتفاق بعد از گذشتن ۲سال از ازدواج ما پیش آمد. من و غزل ۲سال قبل از ازدواجمان با هم نامزد بودیم و چه در دوره نامزدی و چه در زندگی مان همیشه با هم خوب بودیم و هیچ وقت مشکلی با هم نداشتیم و همیشه فکر می کردیم رابطه مان در آخرین حدی است که می تواند بین زن و شوهر باشد و این دوران بیماری من هم وابستگی مان را خیلی بیشتر کرده است. به هرحال پدرومادر رابطه فرزندی و پدر و مادری دارند که طبیعی است اما غزل در تمام این روزها کنار من بود و روزهای خیلی سختی را پشت سر گذاشت.

هیچ وقت به روی خودم نیاوردم

در دوران بیماری ات مطلع بودی که چقدر خطر تهدیدت می کند؟

متوجه شده بودم. البته از واکنش اطرافیانم بو بردم. من هرروز نسبت به روز قبلم ضعیف تر شدم طوری که روزی ۱۷ساعت می خوابیدم. وقتی بیدار می شدم و غزل و پدرم را بالای سرم با یک حالت خاص می دیدم یا دوستانم را می دیدم؛ آدم هایی که همیشه تو سر و کله هم می زدیم و شوخی می کردیم ولی حالا گریان بودند متوجه شدم اوضاع خوب نیست. تنها فکری که به سرم زد این بود که خودم به روی خودم نیاورم چون اگر به رویم می آوردم اوضاع روحی خانواده ام بدتر می شد. در این مدت اصلا خودم را نباختم. فکر کردم اگر خودم هم حالم بد باشد وضعیت بدتر خواهد شد.

تصویری که همیشه از تو وجود دارد تصویر یک فرد با روحیه است که به نظر من این انرژی به تو کمک  زیادی کرد.

بله، معمولا در طول بیماری هم مریض خوبی هستم. روحیه ام را از دست نمی دهم. اگرچه باید اعتراف کنم یکی از دلایلی که آمپول ها و سرم های ویتامینم را نمی زدم ترس بود.

شما در وجود خودت هیچ وقت به ترس از دست دادن رسیدی؟

خوشبختانه فکر می کردم خیلی وضعیت حادی ندارم. تنها چیزی که نگرانم می کرد دوروبری هایم بودند که این موضوع که می دانستم از دست دادن من برایشان خیلی سخت است، توانست من را نگه دارد. یعنی دیدم که اگر اتفاقی برای من بیفتد غزل، پدرم، مادربزرگم و خواهرم به کجا می رسند. پذیرفته بودم اتفاقی است که برایم پیش آمده است و خیلی سریع با آن کنار آمدم اما تنها چیزی که دائم فکرم را مشغول می کرد این بود که بعد از این ماجرا چه ضربه ای به آدم های دور و بر من خواهد خورد. این ترس به من انگیزه ماندن می داد.

در این مدت خواب هم می دیدی.

بله کلا در یک دنیای دیگر سیر می کردم نه اینکه بگویم خواب های عجیب و غریب این دنیا و آن دنیا را دیدم، نه. اما حال خاصی داشتم، امیدوارم کسی آن حال را تجربه نکند ولی یک عالم خاصی بود که حسی است و قابل گفتن نیست.
اولین دیدار؛ عروس ما شو!

داستان ازدواج و آشنایی شما چطور بود؟

رضا: داستان آشنایی ما برمی گردد به خواهرهای ما. ۸سال پیش خواهر من زهرا، خانه عسل بدیعی خواهرخانم من دعوت بود. برای اولین بار غزل را که می بیند به غزل می گوید بیا عروس ما شو (می خندد) درواقع آشنایی ما به واسطه خواهرهای ما بود.

غزل: البته از وقتی این جمله ها رد و بدل شد تا آشنایی من و رضا حدود ۴سال گذشت.

رضا: بله ۴سال پیش که غزل را برای اولین بار دیدم، پسندیدم (هردو می خندند)… یادم می آید وقتی غزل را دیدم تمام دوروبری هایم به من می گفتند غزل؟ عمرا! مرتب به گوشم می رساندند که غزل دوست ندارد ازدواج سینمایی داشته باشد. اما خب چاره ای نبود (می خندد).

غزل می​گفت جنس تو چنین است!

به خاطر ازدواجت تصمیم به لاغر شدن گرفتی؟

نه اتفاقا زمانی که من و غزل آشنا شدیم درست بیشترین وزن زندگی ام را داشتم، آن موقع ۱۸۷ کیلو بودم. از همه هم اعتمادبه نفسم بیشتر بود. من کلا با چاقی ام مشکل نداشتم، شاید دلیل بالا رفتن وزنم هم همین مسئله بود.

گفتیم شاید جزء شرط های ازدواجت پایین آوردن وزن بود.

نه، بعد از دوران آشنایی و نامزدی مان تصمیم گرفتم وزنم را پایین بیاورم. اتفاقا غزل شاکی بود که وزنم را پایین آوردم به بابام می گفت رضا را به من قالب کرده… این چینی است. من که دیدمش چاق بود.

فاصله آشنایی تا ازدواجتان چقدر طول کشید؟

۲سال. مهر ۲سال قبل مراسم ازدواجمان بود.

به نظرم هیچ خانواد ه ای مثل خانواده داوودنژاد خانواده بودنشان رو نیست. شما همیشه کنار هم هستید در حالی که خیلی ها اهل به نمایش گذاشتن خانواده نیستند.

واقعا دلیل بودن خود من در سینما تاثیر مستقیم کار پدرم در خانواده بود و همه ما به واسطه پدر و تجربه های او وارد سینما شدیم. نمی توان این موضوع را نفی کرد.

روزی که گریه کردم

همیشه کنار مادربزرگ و عمه و عمو بوده اید. آیا هنوز هم همان خانواده احساسی و به هم متصل هستید که ما از بیرون می بینیم؟

رضا: جواب این سؤال را باید از غزل بپرسید.

غزل: صددرصد همان صمیمیتی که دیگران تصور می کنند در خانواده رضا وجود دارد. رابطه همه اعضای خانواده با هم خیلی نزدیک تر از بقیه خانواده هاست. ما هم عمه و خاله داریم اما به این شکل در زندگی هم سهم نداریم. ولی خانواده رضا خیلی عاطفی اند و به هم وابستگی دارند.

این جدا شدن از خانواده بعد از ازدواجت چقدر برایت سخت بود.

رضا: من از ۱۵ سالگی ام زندگی مجردی را تجربه کردم یعنی از خانواده ام جدا شدم. در فاصله این ۵ سالی که تنها زندگی می کردم و بیشتر دوستانم در کنار من ازدواج کردند متاسفانه بعضی ها طلاق هم گرفتند. حتی دوباره ازدواج کردند و بچه دار هم شدند ولی من هیچ وقت ازدواج نکردم و با اینکه از خانواده ام جدا شده بودم همچنان در کنار همدیگر بودیم. مثلا من با مادربزرگم ۲روز یک بار صحبت می کنم، یا با عمه ام رابطه نزدیکی دارم، با پدر، مادر و خواهرم هم که خیلی بیشتر. ما هرموقع که وقت کنیم دور هم هستیم. این دورهمی ها جزء برنامه های اصلی زندگی مان است.

و شب عروسی گریه نکردی؟

رضا: نه اصلا گریه نکردم. غزل دورشدن از پدرومادرش برایش آسان نبود و خیلی جای خالی پدرومادرش را احساس می کرد اما به حد گریه وزاری نرسید.

من اولین بار که خانه گرفتم و از خانه پدرم وسایلم را جمع کردم که به خانه خودم ببرم، این اتفاق برایم افتاد. مادرم و خواهرم گریه کردند اما فقط همان یک بار گریه کردند چون زمانی که در خانه بودم خیلی شر بودم و همه را اذیت می کردم! بعد از رفتنم خانواده ام به آرامش رسیدند!

دارم کیک می​پزم، حرفه​ای

تو از ۱۵سالگی فعالیت کاری داشتی و دستت در جیب خودت بود.

بله، وقتی تصمیم گرفتم تنها زندگی کنم پدرم به من گفت باید دیگر دستت هم در جیب خودت باشد. ندارم و پول آب و برق و تلفن من را بدهید، وجود ندارد. من اصولا آدمی نیستم که یکجا بنشینم، یعنی همین الان که مجبورم خانه نشین باشم زدم به کار شیرینی پزی و آشپزی. مرتب کیک می پزم و می فرستم برای دوستانم. یعنی اینکه بخواهم تنها بنشینم و فیلم ببینم کلافه ام می کند، باتوجه به اینکه نورآفتاب و هوای بیرون برایم ضرر دارد تصمیم گرفتم بروم لوازم تخصصی شیرینی پزی بخرم و شروع کنم به شیرینی پزی. بعد با سامان گلریز صحبت کردم کلاس آشپزی به من معرفی کرد که بروم دوره آشپزی تخصصی ببینم.

غزل: رضا کلا نمی تواند در خانه بماند، آدمی است که درکل آرام و قرار ندارد.

در شیرینی پزی به چه مراحلی رسیدی؟

رضا: به مراحل خوبی رسیدم.

غزل: روزی دو مدل شیرینی می پزد آن هم شیرینی حرفه ای.

تصمیم نداری نمایشگاه برگزار کنی؟

نه، برگزاری این نمایشگاه ها کار بقیه بازیگرهاست؛ کار من نیست (می خندد).

ما چشم خوردیم!

زندگی با رضا با آن تصوراتی که در ذهنت بود تطبیق داشت یا با آدم جدیدی روبه رو شدی؟

غزل: یکسری از خصوصیات رضا را می شناختم اما خب یکسری چیزها هم هست که در زندگی با آن روبه رو شدم. اما آنقدر مسئله دار نبود که جا بخورم. اگر کسی خوب زندگی کند فرقی نمی کند که سینمایی باشد یا غیرسینمایی.

البته شاید دلیل آن هم آشنایی شما با فضای سینما از قبل بوده است.

غزل:  بله، خواهر من چندین سال است که در سینما فعالیت دارد من هم با او به سر صحنه می رفتم و با این فضا آشنا بودم.

بدترین قسمت زندگی با یک بازیگر چیست؟

رضا: غزل نسبت به من خیلی آدم آرامی است. بعضی وقت ها به صحنه که می آید همه از من شکایت می کنند. همه به او می گویند «غزل تو چطور با او زندگی می کنی؟! رضا آرام و قرار ندارد.» من در صحنه آدم پرانرژی ای هستم وحتی شده که ترقه برتکانم! بچه ها همیشه از شلوغ کاری های من شکایت دارند. غزل هم گاهی صدایش در می آید که بابا رضا کمی مراعات کن.

من همیشه فکر می کردم زندگی شما چشم خورده است شما هم به این مسئله اعتقاد دارید؟

غزل: ما هم بعد از این جریانات به این قضیه اعتقاد پیدا کردیم.

رضا: نمی دانم چرا اما من هم اعتقاد پیدا کردم. به نظرم آدم هایی که شاد هستند همیشه این موضوع تهدیدشان می کند، دلیل آن را هم نمی دانم. امسال تولد هردوی ما در آی سی یو گذشت، بالاخره قسمت ما اینطور بود.

نفر اول فهرست اهدای کبد

دوره  انتظاری که برای پیوند داشتی چطور گذشت؟

آن دوره بدترین قسمت بیماری ام بود چون هیچ آرزویی نمی توانی داشته باشی به خصوص که گروه خونی من هم جزء گروه خونی های کم است و نمی شود از خدا خواست که کسی از دنیا برود تا کبد اهدایی پیدا شود تا به من برسد. یعنی یک وضعیت خیلی بد داشتم که هیچ کدام از افراد خانواده ام نمی توانستند دعا کنند و فقط انتظار بود و انتظار. یکدفعه به کما رفتم از کما که بیرون آمدم مرخص شدم گفتند در خانه بمان کبد پیدا شد که شد اگر هم که نه کاری از ما برنمی آید و این سخت ترین دورانی بود که ما در شیراز گذراندیم. حال جسمی ام هم هرروز بدتر می شد.

غزل: برای خیلی ها این انتظار ممکن است به یک سال و ۲سال هم برسد شرایط رضا خیلی حاد بود چون وقتی ما به شیراز رسیدیم بین تمام کسانی که در لیست پیوند کبد بودند رضا هم به دلیل سنش و هم به دلیل شرایط خیلی حادی که داشت و هم به دلیل بیلی روبینی که همه زیر ۲۰ بودند و رضا ۲ماه بود که با بیلی روبین ۳۹ زندگی می کرد به واسطه بیلی روبین خطرناکش نفر اول فهرست شد؛ یعنی جزو کسانی شد که اولین کبد به دست آمده را باید به او پیوند می زدند.  دکتر رضا گفت اگر تا ۳ روز دیگر پیوند کبد نداشته باشد فوت می کند، به همین راحتی. بنابراین روند پیوند رضا سریع تر انجام شد.

هزینه سرسام آور درمان

مرحله درمان بیماری شما چطوراست؟

همین الان روزی ۲۵عدد قرص می خورم. این آمپول ها و آنتی بیوتیک هایی که تزریق می کنم واقعا سنگین است و هزینه خیلی سنگینی هم دارد. واقعا نمی دانم بعضی از مردم چطور از پس هزینه های درمانشان برمی آیند. به طور مثال یکی از قرص های من هر عدد آن ۱۵۰هزار تومان است و تا ۶ماه هم باید این قرص را مصرف کنم. ضمن اینکه این قرص شامل بیمه هم نمی شود یا یک آمپول تزریق می کردم که هر عدد آن ۳۸۰ هزارتومان بود و جزء بیمه هم نبود واقعا هزینه های دارویی سرسام آور است.

غزل: درمان رضا دارویی است و تا ۵سال هم باید این داروها را ثابت مصرف کند.

رضا: البته من جزو بیمارهایی بودم که بدبیاری زیادی هم آوردم و به دلیل ضعف هایی که داشتم یکسری ویروس گرفتم. خب عمل پیوندی هم جزء سنگین ترین جراحی هاست.

پارتی بازی نبود!

غزل: رضا دیگر شرایط ماندن نداشت. همین شرایط حاد هم باعث پخش شدن این شایعه شد که چون رضا بازیگر بوده، زودتر به او کبد رسیده است؛ شایعه ای که حیثیت بیمارستان نمازی را تهدید می کرد. آنها قبل از اینکه شایعات منتشر شود یک دکتر خارج از بیمارستان را آوردند که انجام این پیوند اورژانسی را تایید کرد. چون آنهایی که وضعیت حاد اورژانسی دارند را به خارج از بیمارستان می برند تا تاییدیه ای تهیه کنند که ثابت کند حال بیمار وخیم است و باید به اول لیست اضافه شود.

به هر حال قبل از پخش شدن این شایعه، این اقدامات انجام شده بود. خیلی ها می گفتند چرا داوودنژاد را به اول لیست اضافه کردید؟ کسانی هستند که ۳ سال در لیست انتظارند اما خودشان با پای خودشان می آیند و می روند. در واقع درصدی کبد برای ادامه زندگی داشته اند اما رضا هیچ شانسی نداشت.

خانواده ای که جان مرا نجات داد

آیا خانواده کسی که کبدش را به شما اهدا کرد را ملاقات کرده اید؟

قانون است که نباید خانواده ای که اهدای عضو کرده ا ند را ببینیم اما ما خانواده شان را دیدیم. پدرم و غزل در مراسم سوم و هفتم آن مرحوم شرکت کردند. خود من هم توانستم در مراسم چهلم آن مرحوم حضور داشته باشم. در حال حاضر هم با خانواده شان ارتباط دارم. متاسفانه بیمه تامین اجتماعی حمایت شان نمی کند. مرحوم کاکاوند با اهدای بدنش جان ۵ نفر را نجات داد؛ کلیه، پانکراس، حنجره و قلبش را هم اهدا کردند. کبدش هم که به من رسید. این مرحوم ۴۵ روز کم دارد برای اینکه خانواده اش بتوانند از مزایای بیمه ۱۰ساله استفاده کنند و تامین اجتماعی این کار را انجام نداده است. من هم خیلی دنبال کارشان را گرفتم اما موفق نشدم قاضی مرتضوی را ملاقات کنم. با دفتر کارشان صحبت کردم، نامه نوشتم و تقاضای رسیدگی کردم اما همچنان خبری به ما ندادند.

باید فرهنگ اهدای عضو را ترویج داد

به نظر من حمایت کردن از این ماجرا، فرهنگ اهدای عضو را به وجود می آورد؛ یعنی باید شرایطی را ایجاد کرد که بیمه ها از آن حمایت کنند. اگر فرهنگ اهدای عضو جا بیفتد خیلی از بیمارها می توانند به زندگی برگردند. من در بیمارستان به چشم می دیدم بچه هایی را که خیلی کم سن و سال هستند و به دلیل نداشتن کلیه جانشان در خطر است. باید به خانواده کسانی که اعضایشان را اهدا می کنند نگاه ویژه ای داشت تا حداقل بدانند اگر دارند عزیزشان را از دست می دهند، یک قدمی هم از طرف مسئولان برداشته می شود؛ به طور مثال همین خانواده ای که کبدشان را به من هدیه کردند و بچه کوچک دارند اما هیچ حمایتی ندارند. البته فرهنگ اهدای عضو نسبت به گذشته بیشتر جا افتاده است. خود دکترهای بیمارستان که در کار اهدای عضو هستند، می گفتند نگاه ها به این قضیه خیلی تغییر کرده است.

در شیراز به زندگی برگشتم

در این مدت آیا هیچ وقت پیش آمد که ناامید شوی؟

غزل: ناامید که نشدم اما رضا وقتی به کما رفت و علائم خطرناک شد، احساس کردم کم آورده ام و روحیه ام را از دست دادم.

البته در شیراز حال ما خیلی بهتر بود اما در تهران نه؛ رضا در تهران که ۱۷ روز بستری بود فقط دارو مصرف می کرد و روزبه روز هم حالش بدتر می شد. اما حمایتی که در بیمارستان شیراز از رضا و ما شد بی نظیر بود. حتی رفتار پزشک های شیراز در مقایسه با دکترهای تهران زمین تا آسمان فرق می کرد. دکترها در تهران به ما گفته بودند دیگر همه چیز تمام است اما شبی که به شیراز رسیدیم و در آی سی یو «بیمارستان نمازی» بستری شد، خانم دکتر علیزاده با یک ربع صحبت کردن توانست آرامشی به ما بدهد که در ۱۷ روز تهران از هیچ پزشکی ندیدیم؛ این قوت قلب خیلی به ما کمک کرد.

رضا: فضای «بیمارستان نمازی» یک فضای عجیب و غریب بود. آنقدر مریض برای آنها اهمیت داشت و آنقدر دکترها به بیمارشان توجه می کردند که احساس نگرانی نمی کردی؛ شب اول ۱۳-۱۲ دکتر بالای سر من آمدند.

حسابی تعجب کرده بودم و فکر می کردم این اتفاق برای من افتاده است و چون بازیگر هستم آنقدر به من رسیدگی می شود اما فردای آن روز متوجه شدم که این تیم هر روز به تمام بیمارها سر می زند. قبلش هم به جز این تیم ۱۳-۱۲ نفره، چند دکتر دیگر بالای سر بیمارها می آمدند.تیمی که دکتر ملک حسینی جمع آوری کرده بود، تیمی است که تمام دکترهای آن پزشکان مسئول و خوش اخلاقی هستند که با بیمار ارتباط برقرار می کنند.

آرزوی من بازگشت به خانه بود

بعد از جراحی اولین کسی که خبر بهبود را به شما داد چه کسی بود؟

در این عمل جراحی تا ۲۵ روز بعد از پیوند هم خطر پس زدگی پیوند وجود دارد؛ بنابراین من دائم درگیر اتفاقات و جریانات بودم. زمانی که از بیمارستان هم مرخص شدم باید در شیراز ۲ ماه می ماندم تا به کمیسیون پزشکی بروم و خیال دکترها راحت شود و به من بگویند می توانی به تهران برگردی. در آن شرایط فقط دنبال این بودم که به تهران برگردم. خب آنقدر به من سخت گذشته بود که می خواستم به خانه برگردم. در واقع شرایطی داشتم که آمدن به خانه خودم تبدیل شد به یکی از آرزوهایم!

شیفت خانوادگی برای مراقبت

در شیراز کجا اقامت داشتی؟

یک خانه کوچک اجاره کرده بودم و آنجا زندگی می کردم با غزل و مادربزرگ و عمه و پسرعمه ام و پدر غزل.
رضای جدید!

سختی هایی که در این مدت کشیدی باعث تغییر نگاه تو نشده است؟

چند بار گفته ام به این مرحله رسیدن و برگشتن، خیلی در زندگی تاثیر می گذارد. فکر می کنم نباید راجع به آن حرف زد اما تجربه ای است که تاثیرات عمیقی روی زندگی ام گذاشته است.

غزل: به نظر من رضا واقعا تغییر کرده، خیلی آرام شده و حتی مهربان تر هم شده است.

آیا شیطنت رضا شما را اذیت می کرد؟

غزل: اذیت نمی کرد اما واقعا در برابر انرژی زیاد او کم می آوردم و در این مدت، این پر شر و شوری رضا کمی متعادل شده است. شاید باور نکنید اما هر وقت که با هم بیرون می رفتیم، نمی دانستم که شب برمی گردم یا نه. ممکن بود سر از کرج و شمال یا شهرستان های مختلفی دربیاوریم!

رضا: قبول دارم (می خندد). به غزل می گفتم برویم شام بخوریم، سر از شمال درمی آوردیم و ۴ روز بعد برمی گشتیم. همان جا هم مجبور می شد لباس بخرد.

خانواده عزیز من

در این مواقع می توان فهمید که یک خانواده محکم و حامی چقدر  می تواند در چنین شرایطی کمک کند؛ با توجه به اینکه به هر دلیلی آدم ها خیلی از هم دور شده اند.

بله، مثلا سجاد، پسرعمه ام کسی بود که در پرستاری من نقش مهمی داشت. برادرم هم خیلی به من لطف کرد. البته بیماری من در شرایطی بود که او دانشگاه خارج از کشور قبول شده و باید می رفت اما تا قبل از جراحی پیوند کنار  من بود.همه خانواده می خواستند در شیراز هم کنار من باشند اما شرایط طوری نبود که همه آنجا باشند؛ به هر حال خانه ای که اجاره کرده بودیم، خانه کوچکی بود. خانواده به من واقعا کمک کرد.

پرستاران مهربان

فکر می کنم در مدت بیماری هیچ چیز نمی تواند جای قوت قلبی که پزشک به بیمار می دهد را پر کند.

بله، شاید باورتان نشود در تمام مدتی که در بیمارستان شیراز بستری بودم زمانی که دکترها بالای سرم می آمدند، تایم دلنشین من بود؛ می آمدند، شوخی می کردند، دلگرمی می دادند و من با آنها شوخی می کردم و با تک تک شان رابطه احساسی برقرار می کردم. از پرستار ها هرچه بگویم کم گفته ام. به نظر من سخت ترین کار پرستاری را پرستارهای بیمارستان نمازی بر عهده دارند. تصور کنید من یک عمل پیوندی داشتم. خیلی از بیمارهای آن بیمارستان جراحی پیوند کلیه، کبد و پانکراس را با هم داشتند و از درد تا صبح فریاد می زدند. این پرستارها بسیار با حوصله و مهربان و مسئول از بیمارها حمایت می کردند؛ حتی خود پرستارها ملحفه های بیمارها را تعویض می کردند؛ همان پرستاری که زخمت را پانسمان می کرد بدون اینکه کمترین فشاری به تو بیاورد، ملحفه ها را عوض می کرد.

مردم و دوستان؛ دمتان گرم!

از بین همکارهایت احساس کردی چه کسی بیشتر در این مدت کنارت بوده؟

واقعا نمی توانم اسم ببرم چون همه دوستان و همکاران برای من سنگ تمام گذاشتند.

همان طور که حضور خانواده ام را در کنار خودم داشتم، واقعا حضور خانواده سینما را هم کنارم درک می کردم. خیلی وقت ها به جماعت کارگر فکر کردم که چطور یک نفر ۲۰ سال در یک اداره کار می کند؟ همیشه برایم جای سؤال داشته که آیا ارتباط خاصی با همکارهایش دارد یا نه؟
در این مدت، تمامی کسانی که از ۱۵ سالگی ام با آنها کار کردم، همه به من لطف داشتند. از بزرگان سینما مثل آقای انتظامی و آقای تارخ، کیومرث پوراحمد و جعفر پناهی، مسعود جعفری جوزانی گرفته تا همه هم نسل های خودم، همه آنها هر روز به دیدنم آمدند. این حمایت آنها بود که به من قوت قلب می داد. من آن موقع نمی دانستم چه اتفاقی بیرون افتاده است اما بعدها متوجه شدم که یک جماعتی از بازیگرها و کارگردان ها هر روز به ملاقات من آمده بودند.

این لطف ها و تماس ها آنقدر زیاد بود که در روز جراحی  من، غزل یک پیامک برای همه فرستاده بود که رضا در اتاق عمل است. من به شما خبر می دهم اما خب در آن شرایط غزل هم وضعیت روحی آشفته ای داشت و آنها او را درک کردند.

همین الان هم با من تماس می گیرند که رضا! اگر کاری داری یا کمکی می خواهی ما هستیم.

چگالی عشق بعد از بیماری

گذراندن این سختی ها آیا باعث شده که قدر زندگی و لحظه را بیشتر بدانی؟

قدر تندرستی را با تمام وجود می دانم. تا موقعی که ناتوانی و افتادن روی تخت را تجربه نکنی، نمی توانی متوجه شوی که راه رفتن چقدر باارزش است. همه ما این صحبت ها را شنیده ایم اما تا دچار این معضل نشوی، قدر راه رفتن و سلامت را نمی توانی از ته دل بدانی.من الان معنای اینکه یک نفر آرزوی تندرستی برایم می کند را می فهمم. سلامت باشی و با آرزوی سلامت، عبارات ارزشمندی هستند که برای من معنا دارد.

و عشق چقدر برایت معنا دارد؟

خیلی زیاد.

اگر بخواهی جمله ای برای تشکر از غزل بگویی، چه می گویی؟

می گویم دستت درد نکند؛ این دستت درد نکند به معنای واقعی است. به نظرم این کلمات ساده واقعا باارزش هستند؛ حداقل برای من خیلی معنا دارند.

و شما فکر می کنی رضا دوباره به دوران شیطنت بازی هایش برمی گردد؟

غزل:​مطمئن هستم همین الان هم که حالش بهتر شده، شیطنت هایش هم کم کم دارد رو می شود (می خندد)

یعنی دلتان برای این شر و شوری تنگ شده است؟

نه؛ از آرامش او بیشتر لذت می برم.

برای ادامه زندگی نقشه ای دارید یا نه؛ همین طور پیش می روید؟

رضا: نقشه خاصی نداریم؛ فقط دنبال گنج می گردیم! (می خندد)

آیا به بچه دار شدن هم فکر می کنید؟

رضا: نه؛ خودمان هنوز بچه ایم و باید زندگی کنیم.

,بیوگرافی کامل محمد رضا داوود نژاد + عکس,biography mohammad reza davood nejad,biography site

,بیوگرافی کامل محمد رضا داوود نژاد + عکس,biography mohammad reza davood nejad,biography site

 

منبع :

منبع : بخش بیوگرافی آکاایران
برچسب :