گذری بر بیوگرافی کامل جان فورد - بیوگرافی بازیگران ، بیوگرافی هنرپیشه ها
متولد اول فوریه 1894 محل تول کیت الیزابت آمریکا جان فورد اول فوریه سال ۱۸۹۴ در کیپ الیزابت آمریکا به دنیا آمد نام او در واقع شون آلویسیوس اوفین

آکاایران: گذری بر بیوگرافی کامل جان فورد

آکاایران: متولد اول فوریه 1894 محل تول: کیت الیزابت آمریکا جان فورد اول فوریه سال ۱۸۹۴ در کیپ الیزابت آمریکا به دنیا آمد. نام او در واقع شون آلویسیوس اوفینی بود. اما وقتی برادرش فرانسیس به هالیوود رفت نام فورد را برای خود انتخاب کرد. به همین ترتیب جان نیز که به واسطه برادرش به هالیوود رفته بود نامش را فورد گذاشت تا این نام به یکی از اسطوره های تاریخ سینما تبدیل شود. اولین تجربه فورد در سینما بازی در فیلمی از دیوید گریفیث با نام «تولد یک ملت»،

آن هم در نقش سیاهی لشکر بود. طبق قراردادی که بین فورد و کمپانی یونیورسال منعقد شد از سال ،۱۹۱۷ این فیلمساز چند وسترن درجه سه ساخت. اولین فیلم او «تیراندازی دقیق» نام داشت که در پنج حلقه روایت می شد. اولین فیلم جدی او «اسب آهنی»، وسترن موفقی بود. دو سال بعد، فورد فیلم «سه مرد شرور» را ساخت. نام جان فورد اما با فیلم «دلیجان» سر زبان ها افتاد. در این وسترن بسیار جذاب، یکی از ستاره های تاریخ سینما یعنی جان وین بازی می کرد. وین که کارش را با فورد آغاز کرده بود، پس از این نیز در بسیاری از فیلم های فورد بازی کرد.


در سال ۱۹۴۰ او فیلمی براساس رمان مشهور جان اشتاین بک، «خوشه های خشم» ساخت. در این فیلم هنری فوندا بازی می کرد. فورد که پیش از این به خاطر فیلم های «خبرچین» و «خوشه های خشم» جایزه اسکار بهترین کارگردانی را دریافت کرده بود، در سال ،۱۹۴۱ به خاطر فیلم «چه سرسبز بود دره من»، برای سومین بار این جایزه را کسب کرد. سه گانه ای با نام های «سواره نظام»، «دختری با روبان زرد» و «ریوگرانده» کارهای بعدی جان فورد بودند.

او چهارمین و پنجمین جایزه اسکارش را برای فیلم های مستند «نبرد میدوی» و «هفتم دسامبر» کسب کرد. سال ۱۹۵۲ فورد با ساخت فیلم «مرد آرام» برای ششمین بار به این موفقیت رسید. فیلم «مردی که لیبرتی والاس را کشت» در واقع آخرین اثر وسترن جان فورد بود. در تاریخ سینما هیچ کارگردانی موفق نشده همچون جان فورد، شش جایزه اسکار بگیردزیرا او در کارش فوق العاده و بی نظیر بود. ضمن اینکه او از معدود کارگردانانی است که در کارنامه اش بیش از صد فیلم دیده می شود.

هفته نامه اینترتینمنت در حالی جان فورد را به عنوان سومین کارگردان برتر تاریخ انتخاب کرد که اورسن ولز در صدر این فهرست قرار داشت. ولزی که جان فورد را بهترین فیلمساز جهان می دانست. علاوه بر اورسن ولز، آکیرا کوروساوا، سرجیولئونه، کلینت ایستوود، مارتین اسکورسیزی، استیون اسپیلبرگ، برناردو برتولوچی و کارگردانان سینمای موج نوی فرانسه از ژان لوک گدار گرفته تا فرانسوا تروفو، جان فورد را فیلمساز محبوب خود نامیده اند، جان فورد ۳۱ آگوست سال ۱۹۷۳ بر اثر ابتلا به سرطان معده درگذشت.

منبع :

منبع : بخش بیوگرافی آکاایران
برچسب :