زندگینامه نقاش معروف هلندی، ون گوگ - بیوگرافی بازیگران ، بیوگرافی هنرپیشه ها
زندگینامه نقاش معروف هلندی، ون گوگ,زندگی ون گوگ,زندگینامه ون گوگ,زندگینامه کامل ون گوگ,آثار ون گوگ,درباره ون گوگ,آشنایی با ون گوگ,بیوگرافی ون گوگ,ونسان ون گوگ

آکاایران: زندگینامه نقاش معروف هلندی، ون گوگ

آکاایران: نام و نام خانوادگی : ونسان ون گوگ

متولد : 30 مارس 1853

مرگ : 29 ژوئیه 1890

سمت : نقاش

زندگی 

ونسان ون گوگ یا فینسِنت ویلم فان خوخ یک نقاش نامدار هلندی بود. هرچند او در زمان حیاتش در گمنامی به سر می برد و در تمام طول عمر خود تنها یک تابلو یعنی تاکستان سرخ را فروخت،اما اکنون به عنوان یکی از تاثیرگذارترین نقاشان پسادریافتگر شناخته می شود.

ون گوگ جوانی خود را به عنوان دلال آثار هنری و معلم گذراند. مدتی نیز در انگلستان و همچنین در میان کارگران معادن زغال سنگ شهر بوریناژ در بلژیک به عنوان مُبلغ مسیحی فعالیت کرد.

وی فعالیت های جدی خود را به عنوان طراح و نقاش از سال ۱۸۸۰ و در سن ۲۷ سالگی شروع کرد، و از آن جاکه در سن ۳۷ سالگی درگذشت، در واقع تمام آثارش را در ۱۰ سال پایانی عمر خویش آفرید که شامل بیش از ۹۰۰ نقاشی، بیش از ۱۱۰۰ طراحی و ۱۰ چاپ می باشد.

ون گوگ شیفته نقاشی از مردم طبقهٔ کارگر مانند تابلوی سیب زمینی خورها، کافه های شبانه مانند تراس کافه در شب، مناظر طبیعی فرانسه، گل های آفتابگردان، شب پر ستاره و خودنگاره بود. وی در اواخر عمر به شدت از بیماری روانی و فشار روحی رنج می برد و به اعتقاد اکثریت همین موضوع به خودکشی او منجر شد.

زندگی نامه

ونسان ون گوگ در سال ۱۸۵۳ در زوندرت در استان برابانت شمالی هلند، نزدیک مرز بلژیک به دنیا آمد. او پسر آنا کورنلیا کاربنتوس و تئودوروس ون گوگ بود. پدر و پدر بزرگش کشیش بودند و سه تا از عموهایش دلال آثار نقاشی. اسم پدربزرگ و عموی او نیز ونسان بود که به او «عمو کنت» می گفت. همچنین ونسان نام برادر بزرگ تر وی و فرزند اول خانواده بود که چندی پس از تولد و یک سال قبل از تولد ونسان درگذشته بود.

برادر محبوب و حامی اش تئودوروس ون گوگ، ملقب به تئو، چهار سال بعد از ونسان در ۱ مه ۱۸۵۷ به دنیا آمد. سپس خانواده ون گوگ دارای چهار فرزند دیگر شد، یک پسر به نام کور و سه دختر به نام های آنا، الیزابت و ویل. ونسان اغلب کودک ساکت و آرامی بود.

در سال ۱۸۶۰ وارد دبستان روستای زاندرت شد. جایی که یک کشیش کاتولیک به ۲۳۰۰ دانش آموز درس می داد.

از سال ۱۸۶۱ همراه خواهرش ویل در خانه تحت تعلیم یک معلم خصوصی بود تا این که در سال ۱۸۶۴ به یک مدرسه شبانه روزی به نام سنت پرولی در زونبرگ رفت. دوری از خانواده او را افسرده می کرد و این مساله را در بزرگ سالی نیز عنوان کرد. در سال ۱۸۶۶ به یک دبیرستان به نام ویلن کلس در تلبوری رفت و در آن جا تحت نظر کنستانتین هایزمن، که در پاریس به موفقیت هایی رسیده بود، اصول اولیه طراحی را آموخت.

در سال ۱۸۶۸ ونسان ناگهان به خانه بازگشت؛ بعدها تعریف وی از دوران نوجوانی اش این بود: «دوران نوجوانی من، تاریک، سرد و بی حاصل بود…»

ونسان در سال ۱۸۶۹ نزد عمویش ونسان در یک بنگاه خرید و فروش آثار هنری مشغول به کار شد و پس از مدتی از طرف عمویش به لندن فرستاده شد. این دوران خوبی برای ونسان بود و در بیست سالگی از پدرش بیشتر پول در می آورد.

در همین دوران او عاشق دختر صاحب خانه اش اگنی لویر شد ولی از وی جواب رد شنید. ونسان به تدریج منزوی شد و به مذهب روی آورد. پدر و عمویش او را به پاریس فرستادند. در آن جا بود که ونسان از این که با هنر مانند یک کالای مصرفی برخورد می کرد پشیمان شد و این روحیه را به مشتریان نیز منتقل می کرد تا این که در ۱۸۷۶ از کار اخراج شد.

اعتقاد مذهبی او به تدریج شدیدتر شد تا آن جا که به انگلستان بازگشت و در یک مدرسه به صورت داوطلبانه و بدون دستمزد به تدریس مشغول شد. او تصور می کرد در مسیر درست زندگی قرار گرفته است. این مدرسه در بندر رمسگیت قرار داشت و این فرصتی بود تا ونسان چند طرحی از مناظر آن جا بکشد.ونسان، به مدت ۱۵ ماه در رشته علوم دینی در آمستردام تحصیل کرد.او پس از ترک تحصیل و پرداختن به نقاشی، سال ها بعد از این دوران به عنوان “وحشتناک ترین دوران زندگی ” اش نام برد.

مدتی بعد جای مدرسه عوض شد و ونسان هم به خانه بازگشت و شش ماه را در یک کتاب فروشی به کار مشغول بود، ولی این کار وی را راضی نمی کرد و وی بیشتر وقت خود را در اتاق پشت مغازه به طراحی و ترجمه انجیل به زبان های انگلیسی، فرانسوی و آلمانی می گذراند.

در این دوران به گواهی هم اتاقی اش گورلیتز که معلمی جوان بود به شدت صرفه جو بود و از مصرف گوشت پرهیز می کرد.

در سال ۱۸۷۷ وی تصمیم داشت روحانی شود و تحصیلات الهیات را در دانشگاه ادامه دهد. بنابراین خانواده اش او را به آمستردام و نزد دیگر عمویش جان که یک فرمانده نیروی دریایی بود فرستادند. ولی وی موفق به تحصیل در الهیات نشد و آن جا را ترک کرد.

ون گوگ جوانی خود را به عنوان دلال آثار هنری، معلم و واعظ مذهبی گذراند. او در این دوران باورهای دینی عمیقی داشت و مدتی در انگلستان و نیز در میان کارگران معادن زغال سنگ شهر بوریناژ واقع در بلژیک به عنوان مبلغ دین مسیحی فعالیت کرد.

زندگی هنری ۱۸۸۰ – ۱۸۹۰

ونسان ون گوگ فعالیت هنری خود را به عنوان طراح و نقاش از سال ۱۸۸۰ و در سن ۲۷ سالگی شروع کرد. وی پس از مواجهه با آثار ژان فرانسوا میله عمیقاً تحت تاثیر نقاشی های او و پیام اجتماعی آن ها قرار گرفت و در همین زمان بود که طراحی را به صورت جدی و حرفه ای شروع کرد. او از آنجاکه در سن ۳۷ سالگی درگذشت، در واقع تمام آثارش را در ۱۰ سال آخر عمر خویش آفرید که شامل بیش از ۹۰۰ نقاشی، بیش از ۱۱۰۰ طراحی و ۱۰ چاپ می باشد. برخی از مشهورترین آن ها در ۲ سال پایانی عمرش کشیده شده اند.

ون گوگ در ابتدا تحت تاثیر نقاشی های هلندی از رنگ های تیره و محزون استفاده می کرد تا این که برادر جوان ترش تئو که به خرید و فروش تابلوهای نقاشی اشتغال داشت بعدها باعث آشنایی او با نقاشان دریافتگر شد. آشنایی وی با جنبش های دریافتگری و نودریافتگری در پاریس پیشرفت هنری او را سرعت بخشید.

ون گوگ شیفته نقاشی از کافه های شبانه، مردم طبقهٔ کارگر، مناظر طبیعی فرانسه و گل های آفتاب گردان بود. مجموعهٔ گل های آفتابگردان او که تعدادی از آن ها از معروف ترین نقاشی هایش نیز محسوب می شوند شامل ۱۱ اثر می باشد. خودنگاره ها و شب های پرستارهٔ وی از دیگر نقاشی های برجستهٔ او محسوب می شوند.

ماجرای بریده شدن گوش ونگوک

درباره اصل ماجرا تردیدی وجود ندارد و خود نقاش هم در یک “خودنگاره” تصویر آن را کشیده است. ون گوگ تا روز ۲۳ دسامبر دو گوش درسته داشت، اما روز بعد که او را در بستر غرق خون یافتند، جای گوش راست او خالی بود و به یاد نمی آورد چه بلایی به سرش آمده است. درباره چگونگی ماجرا حرف و حدیث زیاد است و دو روایت بر سر زبانها است:

اول :

ون گوگ، که در اوایل سال ۱۸۸۸ به توصیه برادر کوچک و مهربانش تئو به شهر آرل در جنوب فرانسه کوچ کرده بود، چند ماه بعد به ناراحتی روحی و افسردگی شدید دچار شد؛ او در کابوس های وحشتناک و هذیان آلود دست و پا می زد و به عوالم جنون نزدیک می شد. هنرمند رنجور و حساس که از مدتی پیش در گوش راست خود صداهایی تحمل ناپذیر می شنید، تصمیم گرفت با اقدامی قطعی خود را از شر گوش راحت کند.

دوم :

روایت دیگر این است که ون گوگ به یک روسپی به نام راشل دل بسته بود و چون مال و منالی نداشت به او بدهد، به دلبر خود قول داده بود که به او یک “هدیه گرانبها” تقدیم کند، و این البته گوش خودش بود. برای این روایت گواه واقعی وجود دارد، زیرا راشل واقعاً گوش بریده را دریافت کرد.

مرگ ۱۸۹۰

ون گوگ در آخرین سال زندگی خود یعنی ۱۸۹۰ به دکتر گاشه روانشناسی که پیسارو به او معرفی کرده بود، مراجعه کرد. اولین برداشت ون گوگ از گاشه که چهره اش را نیز کشیده است، این بود که دکتر از خود او بیمارتر است.

روز به روز فرورفتگی و افسردگی ون گوگ عمیق تر می شد با این حال او تنها در ۲ ماه پایانی عمرش ۹۰ نقاشی برجای گذاشت. ونسان ون گوگ در ۲۹ ژوئیه ۱۸۹۰ در سن ۳۷ سالگی در شهر “اور سور اواز” در فرانسه در اثر شلیک گلوله به شکمش زخمی شد و روز بعد در مهمان سرای رَوو درگذشت.

ونسان آخرین احساسش را به برادر خود، که قبل از مرگش بر بالین وی آمده بود، این گونه بیان کرد: «غم برای همیشه باقی خواهد ماند». شش ماه بعد تئو نیز درگذشت.

مقبره ونسان ون گوگ و برادرش تئو

بر اساس تصور عامه مردم وی خودکشی کرده است ولی بر اساس تحقیقات صورت گرفته، مرگ وی در اثر شلیک گلوله از یک تفنگ معیوب توسط دو نوجوان مست صورت گرفته است و وی بعداً تصمیم گرفت که برای حفاظت از آنها، مسئولیت واقعه را بر عهده بگیرد.

محققان معتقدند که گلوله با زاویه به قسمت فوقانی شکم ون گوگ اصابت کرده و نه بطور مستقیم. در حالی که در صورت خودکشی انتظار می رود گلوله به طور مستقیم به فرد اصابت کند.

محققان بر اساس شواهد و نامه های بدست آمده معتقدند که ون گوگ نیت خودکشی نداشته اما زمانی که با مرگ و یا خطر آن مواجه شد، خود را تسلیم مرگ کرده است.

وی تنها یک دهه آخر عمر خود را به صورت حرفه ای مشغول نقاشی بود و اکثر تابلوهایی که باعث شهرت او شده اند در طول سه سال آخر عمرش یعنی سال هایی که مدام گرفتار حمله های عصبی و افسردگی بود، کشیده شده اند.

امروز بسیاری از مردم بعضی از این تابلوها را می شناسند؛ شب پر ستاره، گل های آفتابگردان، تراس کافه در شب، درختان سرو و بعضی از نگاره ها و خودنگاره هایش به صورت تصاویر چاپی، شهرت جهانی دارند و در بسیاری از اتاق های سادهٔ مردم عادی نیز دیده می شوند و این همان چیزی است که ون گوگ می خواست.

او دوست داشت تابلوهایش تاثیر مستقیم و قوی اوکی یوئه های ژاپنی را داشته باشند که بسیار تحسینشان می کرد. آرزو داشت هنر صاف و ساده ای بیافریند که نه تنها هنرشناسان متمول را خوش بیاید، بلکه مایهٔ شعف و تسلای خاطر همه انسان ها باشد.

گفته می شود که «گندم زار با کلاغ ها» آخرین اثر ون گوگ است لیکن پیرامون این مطلب، میان پژوهشگران هنر اختلاف نظر وجود دارد.

تئودوروس ون گوگ

چهره تئو ون گوگ، ۱۸۸۷. پیش از این تصور می شد این یک خودنگاره از ونسان باشد ولی تحقیقاتی در سال ۲۰۱۱ نشان داده است که این چهره تئو است.

برادر محبوب و حامی اش تئودوروس ون گوگ ملقب به تئو چهار سال بعد از ونسان در ۱ مه ۱۸۵۷ به دنیا آمد. وی به فروش تابلوهای نقاشی اشتغال داشت و باعث آشنایی ونسان با نقاشان امپرسیونیست شد. تئو حتی زمانی که خود دستش تنگ بود مخارج ونسان را می پرداخت و در ازای آن ونسان تابلوهایش را برای او می فرستاد.

او مخارج سفر ونسان به ارل در جنوب فرانسه و اقامتش در آن شهر را از درآمد خود پرداخت. ونسان امیدوار بود بتواند چند سال در آن جا با خیال آسوده کار کند تا سرانجام روزی با فروش تابلوهایش زحمات برادرش را جبران کند، البته این آرزوی ونسان هیچ گاه برآورده نشد.

تئودوروس همیشه با ونسان رابطهٔ بسیار صمیمی ای داشت و نامه های بسیاری به یکدیگر می نوشتند. تئو در واقع تنها فردی بود که در زمان حیات ونسان او و نقاشی هایش را عمیقاً درک می کرد. او همچنین تنها کسی بود که هنگام مرگ ونسان در کنارش بود و هر کاری که از دستش برمی آمد برای نجات زندگی او انجام داد. تئو شش ماه پس از مرگ ونسان، در سن ۳۳ سالگی درگذشت.

نامه های ونسان به تئو

ونسان در انزوای خود خواسته اش در آرل همه اندیشه ها و امیدهایش را در نامه هایی به تئو، که به صورت خاطره نگاری های روزانه درآمده بود می نوشت. در این نامه ها رسالتی که نقاش در خود احساس می کرده، تلاش ها و کام یابی ها، تنهایی غم بار و آرزوی داشتن هم صحبتی همدل به خوبی آشکار است.

در یکی از نامه هایش به تئو می نویسد: «ایده تازه ای در سرم بود و این پیش طرحی از آن است. این بار موضوع تابلو همان اتاق خواب خودم است، اتاقی که در آن فقط رنگ است که اهمیت دارد؛ و ضمن آن که با سادگی و یک دستی خود شکوهی به اشیا داده است، نشان می دهد که این اتاق چیزی جز محل خواب و استراحت نیست. خلاصه بگویم، نگاه کردن به این تابلو باید موجب استراحت فکر و بیش از آن آسودگی خیال شود.»

آثار

رنگ روغن ۸۶۰ عدد

آب رنگ ۱۵۰ عدد

طراحی ۱۰۳۹ عدد

پیش طرح ضمیمه نامه ۱۳۳ عدد

چاپ ۱۰ عدد شامل ۹ چاپ سنگی و ۱ چاپ فلزی

نامه ها ۸۷۴ عدد

آثار درباره ون گوگ

کتاب ها و فیلم های داستانی و مستند زیادی درباره ون گوگ و آثارش نوشته و ساخته شده است. از جمله: کتاب شور زندگی و فیلمی اقتباسی با همین نام (Lust For Life (۱۹۵۶ ساخته وینسنت مینلی، با بازی کرک داگلاس و آنتونی کویین.

کتاب زندگینامه و نقد و تحلیل کارهای وی با نام ونسان ون گوگ نوشته هربرت فرانک که به زبان فارسی نیز توسط محمود رامبد و اتشارات هرمس به چاپ رسیده.

منبع :

منبع : بخش بیوگرافی آکاایران
برچسب :