آکاایران: آنری آنتوان بکرل

آکاایران: آنری آنتوان بکرل (۱۸۵۲-۱۹۰۸) فیزیک دان فرانسوی و یکی از کاشفان پدیده پرتوزایی بود. وی در پاریس و در خانواده ای اهل علم زاده شد.

 تحصیلات خود را در پلی تکنیک این شهر و مدرسه «پل ها و راه ها» به پایان رساند. در سال ۱۸۹۲ به کرسی استادی در موزه ملی تاریخ طبیعی پاریس انتخاب شد؛ او سومین نفر از خانواده بکرل بود که به این سمت برگزیده می شد. وی همچنین در سال ۱۸۹۴ مهندس ارشد وزارت راه و پل شد.

بکرل در سال ۱۸۹۶ در حالی که مشغول بررسی خاصیت فسفرسانس در نمک های اورانیوم بود، پدیده پرتوزایی را کشف کرد. در ۱۹۰۳ همراه ماری کوری و پیر کوری جایزه نوبل فیزیک را «به خاطر خدمات برجسته ای که با کشف پرتوزایی خودبه خودی» انجام داده بود، دریافت کرد. «بکرل» -واحد اندازه گیری پرتوزایی- به نام او است؛ دو چاله در ماه و مریخ  نیز به نام او نام گذاری شده اند.

وی نوه آنتوان سزار بکرل، پسر آلکساندر ادمون بکرل و برادرزاده لوئی آلفرد بکرل بود. پدر و پدربزرگش نیز مانند او در رشته فیزیک تحصیل کرده و در همین رشته به درجه پروفسوری رسیده بودند.

بکرل در سال ۱۸۸۴ موفق به اثبات نوارهای اشعه مادون قرمز در طیف نور خورشید شد. او در سال ۱۸۸۹ به عضویت آکادمی علوم درآمد و در سال ۱۸۹۱ کرسی استادی فیزیک کاربردی را در موزه تاریخ طبیعی پاریس از آن خود ساخت .در همان سال بود که وی کار بر روی پدید ه   فسفرسانس در مواد معدنی گرمادیده را آغاز کرد.کشف اشعه ایکس یا رونتگن توسط ویلهلم کونراد رونتگن در سال ۱۸۹۵، توجه بکرل را به پدیده فلوئورسانس جلب کرد.

فسفرسانس و فلوئورسانس به پدیده هایی گفته می شود که در آنها ماده ای خاص پس از قرار گرفتن در برابر نور مرئی یا نامرئی یا عوامل دیگری مانند ضربه دیدن یا گرم شدن، انرژی را در خود ذخیره کرده و سپس به صورت طیفی از امواج مرئی منتشر می کند.

تفاوت این دو پدیده، در زمان میان دریافت و تابش، یا به عبارتی در دوام تابش است. اگر زمان تحریک کمتر از یک ثانیه باشد، پدیده را فلوئورسانس و اگر بیشتر از آن باشد فسفرسانس می نامیم.
بکرل که روی پدیده فلوئورسانس کار می کرد، در یکی از تحقیقات خود مقداری از یک ماده حاوی اورانیوم را روی کاغذ سیاهی که در زیر آن صفحه حساس عکاسی قرار داشت گذاشت و آن را در معرض تابش نور خورشید قرار داد.
بکرل عقیده داشت که نور خورشید نمی تواند از کاغذ سیاه بگذرد، اما اگر در تابش فلوئورسانسی که این ماده تولید می کرد ، اشعه ایکس وجود داشته باشد، این اشعه می تواند بر روی صفحه عکاسی اثر بگذارد. او پس از توقف کار خود، صفحات عکاسی را که حاوی مقداری اورانیوم بود، در کشوی میزش قرار داد. پس از چند روز که تصمیم گرفت عکسها را ظاهر کند، متوجه شد که صفحه عکاسی بر اثر تابش یک اشعه بسیار قوی سیاه شده است. بررسی های بیشتر وی در این زمینه، منجر به کشف عناصر رادیو اکتیو شد.
بکرل در ۲۴ فوریه همان سال، آکادمی علوم را از کشف خود باخبر کرد.

بکرل در سال ۱۹۰۳ به پاس کشف پرتوزایی خودبخودی و دیگر خدماتش، به همراه ماری و پی یر کوری، جایزه نوبل فیزیک را دریافت کرد. واحد اندازه گیری پرتوزایی، به یاد او به همین نام نامگذاری شده است.
آنتوان آنری بکرل، در ۲۵ اوت ۱۹۰۸، در لاکروازیک (Le Croisic)، واقع در سواحل خلیج بیسکایا، درگذشت

.

منبع : irsci.com

منبع : بخش بیوگرافی آکاایران
برچسب :