آکاایران: ۱۰ اختراع بزرگ دوران ما چیست ؟

آکاایران: پیش از فکر کردن به این موضوع ، به تعدادی از پیشنهادات خوانندگان مجله علمی آمریکا در سال ۱۹۱۳ در مورد اینکه چه چیزی باعث اختراعات بزرگ میشود ، توجه کنید.

در سال ۱۹۱۳  با حمایت مجله علمی آمریکا مسابقه ای برگزار شد که موضوع آن ۱۰″ اختراع بزرگ دوران ما” بود. منظور از ” دوران ما ” ۲۵ سال قبل بود، یعنی بین سال های ۱۸۸۸ تا ۱۹۱۳. اختراع می بایست ثبت شده باشد و تاریخ اختراع از زمان معرفی تجاری آن در نطر گرفته شود.

احساس و ادراک در قلب این سوال است. اختراعات زمانی که تاثیر آنها را در تاریخ مشاهده کنیم، خیلی چشمگیر به نظر می رسند. در این سال ها به ارزش کار نیکولا تسلا و توماس ادیسون در زندگی روزانه پی نخواهیم برد، هرچند که امروزه به هرشکل معتاد استفاده از برق شده ایم ولی خیلی تحت تاثیر تفاوت های اجتماعی حاصل از اینترنت و شبکه جهانی وب قرار داریم. (هرچند که هردو با استفاده از جریان برق متناوب کار می کنند ). پاسخ های سال ۲۰۱۳ یک دید کلی از اهمیت در نظر گرفتن زمان، به ما می دهد.

در زیر گزیده ای از مقالات رتبه اول و دوم به همراه آماری از تمامی مقالات ارسال شده در این مسابقه را مشاهده می کنید.

۱- مقاله رتبه اول توسط ویلیام وایمن نوشته شده که سال ها در اداره ثبت اختراع آمریکا در واشنگتن کار کرده است و اطلاعات کاملی در مورد روند اختراعات دارد. لیست او به این شرح بود:

کوره الکتریکی (۱۸۸۹)

تنها وسیله برای تولید تجاری کاربید سیلیسیوم که از سخت ترین مواد تولید شده بود. همچنین این کوره، آلومینیوم را از یک ماده صرفا گرانبها تبدیل به یک ماده بسیار پراستفاده کرد. (با کاهش ۹۸ درصدی قیمتش) و اساسا باعث به وجود آمدن صنعت فولاد شد.

توربین بخار

توربین بخار  توسط چارلز الگرنون پارسونزدر ۱۸۸۴ اختراع شد و در ده سال بعد به تولید تجاری خود رسید. این اختراع موجب پیشرفت عظیم در راندن کشتی ها و استفاده گسترده تر آن در حرکت دادن ژنراتورها برای تولید برق شد.

ماشین های بنزینی

مخترعان زیادی در قرن ۱۹ در مسیر رسیدن به وسایل خودران تلاش کردند. وایمن از برندگان این مسابقه به مخترع این نوع ماشین ها، گوتلیب دایملر به خاطر ساخت ماشین توسط او در سال ۱۸۸۹ می بالید. استدلال او چنین بود: “یک قرن پشتکار با تلاش نافرجام برای تولید ماشین خودران نشان دهنده این است که  موفقیت در کارهایی که یک نیاز را برطرف می کند، بسیار قریب الوقوع است. چنین موفقیتی با اختراع موتور دایملر بدست آمد و نه قبل از آن”.

تصاویر متحرک

سرگرمی همیشه برای مردم موضوع مهمی تلقی می شده است. این تصاویر متحرک سرگرمی های بسیاری را تغییر داده است. به گفته او پیشگام فنی این موضوع توماس ادیسون  بود.

هواپیما

 افتخار تحقق یک رویای طولانی به برادران رایت رسید. جدا از استفاده نظامی از هواپیما قضاوت در مورد فواید این اختراع محفوظ است. این اختراع کمترین بهره تجاری در میان همه اختراعات را داراست.

تلگراف بیسیم

 سیستم هایی برای انتقال اطلاعات بین مردم برای قرنها و شاید هزاران سال وجود داشته است. سرعت سیستم انتقال تلگراف در آمریکا با کارهای ساموئل مرس و آلفرد ویل بهبود یافت کرد. تلگراف بیسیم را مارکونی اختراع کرد و مدتها بعد تبدیل به رادیو شد تا انتقال اطلاعات فاقد سیم ممکن شود.

سیانید

 به نظر سمی است، اینطور نیست؟! این ماده فقط به یک دلیل در لیست آمده است: استفاده برای جداکردن طلا از سنگ معدن. طلا نیروی حیاتی در تجارت است و در سال ۱۹۱۳ مقرر شد تا از آن به عنوان پایه تجارت بین اللملی و ارز ملی استفاده شود.

موتور القایی نیکولا تسلا

 این اختراع دوران ساز برای کاهش مصرف برق در صنایع و کارخانه ها مورد استفاده قرار می گیرد. قبل از اینکه مردم در خانه هایشان برق دارا باشند موتور تولید کننده جریان برق متناوب تولید شده توسط تسلا و ۹۰ درصد برق مصرفی تولیدی ها را مهیا میکرد.

دستگاه لینوتایپ

 این دستگاه ناشران را –عموما ناشران روزنامه – قادر ساخت تا متن را در مدت کوتاه تر و ارزان تر تایپ و پرینت کنند. این پیشرفت به بزرگی اختراع دستگاه چاپ بود که به زحمت نوشتن با دست پایان داد. بنابراین تاریخچه پرینت گرفتن فراموش خواهد شد.

جوش الکتریکی

در دوره تولید انبوه، پروسه جوش الکتریکی باعث تولید سریع تر و ساخت و ساز با کیفیت تر گردید. همچین باعث تولید ماشین آلات پیشرفته تر نیز شد. این جوش برای نسخیتن توسط توسط  الیهو تامسون به کار برده شد.

۲- مقاله رتبه دوم توسط جورج داو که از وکلای اداره ثبت اختراهات بود، حال و هوایی فلسفی داشت.او به کمک سه دسته گسترده اختراعات را دسته بندی کرده بود . تولیدات ، حمل و نقل و ارتباطات.

تثبیت الکتریکی نیتروژن هوا

 با تمام شدن منابع کود طبیعی در قرن ۱۹ ، کودهای شیمیایی موجب توسعه کشاورزی شد. ابن اختراع در زمان خود، یکی از کارآمدترین ها محسوب می شده است.

محافظت از گیاهان تولید کننده شکر

 اعتبار George W. McMullen به خاطر کشف روش جدیدی برای خشک کردن چغندر قند و نیشکر برای حمل و نقل آن بود. با این اختراع تولیدات شکر مقرون به صرفه گشت و ذخایر آن با فراز و نشیب رو به ازدیاد رفت.

آلیاژهای فولاد سرعت بالا

 با اضافه کردن تنگستن به فولاد، موادی ساخته میشوند که قادر به برش در سرعتی اند که گداخته و داغ شده اما با این تفاوت که  فاقد اینکه دمایشان کم  و یا لبه برنده آنها کند شود. افزایش راندمان دستگاه های برش کمتر از یک انقلاب نبود.

لامپ های رشته ای تنگستن

 می توان این اختراع را در یک جمله خلاصه نمود،یکی دیگر از موفقیت های علم شیمی. بعد از اینکه تنگستن جایگزین کربن در لامپ های رشته ای، شد لامپ ها دستخوش تغییرات و پیشرفت های زیادی شدند. در نهایت از سال ۲۰۱۳ و با ظهور لامپ های فلوئورسنت فشرده، این لامپ ها از رده خارج شدند و لامپ های نو ظهور، ۴ برابر کارایی بشتری نسبت به مدل های قبلی داشتند.

هواپیما

هرچند در سال ۱۹۱۳ سیستم حمل و نقل هوایی خیلی فراگیر نشده بود ولی باید به برادران رایت به خاطر تلاششان افتخار کرد. با این حال در سال ۲۰۱۳ شلوغی آزاردهنده سیستم حمل و نقل هوایی باعث شد تا جابجایی با اسب و درشکه آسان تر به نظر برسد.

توربین بخار

همانند نظر آقای وایمن، این توربین نه تنها به خاطر استفاده اش به عنوان عامل محرک بلکه به خاطر استفاده در تولید الکتریسیته هم معتبر بود.

موتور احتراق داخلی

 بعنوان یک وسیله حمل  و نقل جورج داو بیشترین اعتبار را به فورد، دایملر  و دوریا داد. دایملر مخترع یک وسیله محرک معروف و پیشتاز است . هنری فورد در سال ۱۹۰۸ شروع به تولید مدل T  کرد و تا سال ۱۹۱۳ بسیار کارآمد به شمار می رفت. چارلز دوریا یکی از جدیدترین و موفق ترین وسایله نقلیه بنزینی را در سال ۱۸۹۶ شروع به ساخت کرد.

تایر بادی

 وسایل حمل و نقل شخصی یک پیشرفت بزرگ بودند . نقش تایر بادی برای وسایلی که محدود به راه آهن نمیشدند عینا مثل نقش خطوط راه آهن برای لوکوموتیو بود. اعتبار و افتخار این اختراع به جان دانلوپ و ویلیام بارتلت رسید، دو شخصی که در نقش مهمی در مسیر پیشرفت و موفقیت اتومبیل ها ایفا کردند.

ارتباطات بیسیم

 اعتبار تجاری سازی این اختراع به مارکونی i داده شد. به نظر جورج داو، ظهور شبکه جهانی وب هم به همین میزان اهمیت دارد. او بیان می کند هدف اول اختراع شبکه بیسیم،  کمک به رفع نیاز های تجاری بود ولی به طور اتفاقی بیشتر بر روابط اجتماعی کمک کرد.

 ماشین های چاپ

چاپگرهای چرخشی غول پیکر قادر بودند تا مقدار زیادی ماده چاپی را تولید کنند. مشکل این زنجیره تولید نوشتن صفحات چاپی بود.

تمام مقالات ارسال شده گردآوری شدند تا از بین آنها  اختراع مهم انتخاب شوند. تلگراف بیسیم تقریبا در همه لیست ها بود و هواپیما در رتبه دوم قرار داشت. هرچند که هواپیما به خاطر توانایی هایش داخل لیست بود نه تعداد زیادش در آسمان .

در زیر لیستی از اختراعات مطرح آن دوران و درصد محبوبیت آنها میان مردم عادی و متخصصین را مشاهده میکنید:

.

منبع : irsci.com

منبع : بخش بیوگرافی آکاایران
برچسب :