می‌دانستید کیمیایی نماز جمعه‌های اول انقلاب را کارگردانی کرده است؟ - بیوگرافی کارگردان ها
مسعود کیمیایی فروغ,مسعود کیمیایی سعید امامی,مسعود کیمیایی غسل فروغ,مسعود کیمیایی,مسعود کیمیایی و فروغ فرخزاد,مسعود کیمیایی روزنامه شرق,مسعود کیمیایی و گوگوش,مسع

بهروز رضوی، گوینده باسابقه و شناخته شده رادیو و تلویزیون ایران، در گفتگویی با مهر، خاطراتی را بازگو کرده است. او در بخش جالبی از این خاطرات، از مسعود کیمیایی یاد کرده، که به گفته رضوی، تعدادی از نماز جمعه‌های ابتدای انقلاب را کارگردانی کرده است. این بخش از گفتگوی رضوی را بخوانید:

از گزارش‌های نماز جمعه اول انقلاب و خصیصه‌های گزارشگری در فضای آن دوران بگویید. گزارشگری نماز جمعه آن دوران با چه ویژگی‌هایی در ذهنتان حک شده است؟
- فضای آن دوران آنقدر انقلابی بود که رادیو نیز مانند تمامی مردم درگیر این موج شده بود. یادش به خیر زمانی که برای گزارش نماز جمعه به دانشگاه تهران می‌رفتم، هنگامی که آیت الله طالقانی خطبه‌ها را تمام و شروع به خواندن نماز می‌کردند، به خواندن سوره‌ها که می‌رسیدند و نمازگزاران سکوت کرده و تنها امام جمعه سوره را زمزمه می‌کرد، در این هنگام خلائی در برنامه رادیویی که تنها با صدا کار می‌کند، احساس می‌شد و من برای پرکردن این خلاء به صورت بداهه سخنانی می‌گفتم.

انتخاب این سخنان به گونه‌ای بود که مخل معنویت نماز نشود و احساس نمازگزاران را ضایع نکند. این بداهه‌گویی‌ها تحت‌تاثیر حالات جمعیت، لبخندها و گفتگوها شکل می‌گرفت. ازدحام جمعیت نمازگزار که خیابان‌های پشت انقلاب تا امیرآباد و سراسر بلوار کشاورز را دربر می‌گرفت و حال و هوای ناشی از آن مرا وامی‌داشت عکس العمل‌های انسانی خود را در قالب بداهه‌های متناسب با فضای معنوی و انقلابی نشان دهم و امروز آرزو می‌کنم که ای کاش نوارهای نماز جمعه موجود بود تا امروز آن بداهه‌ها را یک بار مرور می‌کردم.

مگر برنامه‌ها ضبط نمی‌شد؟
- برنامه نماز جمعه به صورت زنده پخش می‌شد، البته ضبط هم می‌شد اما نمی‌دانم الان نوارهای مربوط به آنها کجاست. در آن زمان نماز جمعه مقوله بسیار مهم و نماد انقلاب بود. این مساله آنقدر اهمیت داشت که کسانی مثل مسعود کیمیایی که تخصصش فیلم و سریال بود چندین نماز جمعه را کارگردانی کرد.منبع: caffecinema.com
گردآوری بیوگرافی اکاایران
گردآوری بیوگرافی اکاایران
منبع : بخش بیوگرافی آکاایران
برچسب :