بیوگرافی سید مسعود اطیابی (تهیه کننده و کارگردان)
سید مسعود اطیابی (زاده ۱ مهر ۱۳۴۳ - گلپایگان) تهیه‌کننده، کارگردان و مدیر تولید ایرانی است.در ادامه مطلب به بیوگرافی و معرفی تعدادی از فیلم های برجسته آقای سید

 

آکاایران: سید مسعود اطیابی تهیه کننده و کارگردان و مدیر تولید سینما و تلویزیون می باشد و در سال 1 /6/ 1343 در گلپایگان اصفهان متولد شده است . پس از طی کردن دوره دبیرستان در سال 1361 وارد دانشگاه سوره تهران می شود و وارد رشته مدیریت تولید مشغول به تحصیل شد.

چکیده ای از بیوگرافی مسعود اطیابی

نام :سید مسعود اطیابی

شغل : تهیه کننده و کارگردان و مدیر تولید سینما و تلویزیون

تاریخ تولد : سال 1 /6 / 1343

مکان تولد : گلپایگان اصفهان 

زندگی نامه مسعود اطیابی, عکس های مسعود اطیابی, فیلمهای مسعود اطیابی

بیوگرافی مسعود اطیابی

مسعود اطیابی در سال 1343 در شهرستان گلپایگان – از توابع استان اصفهان – به دنیا آمد. پس از گذراندن دوره دبیرستان در سال 1361 وارد دانشگاه سوره تهران شد و در رشته مدیریت تولید به تحصیل پرداخت. در سال 1369 در فیلمی به کارگردانی “حسن کاربخش” به عنوان تهیه کننده و مجری طرح ظاهر شد و به این ترتیب وارد سینمای حرفه ای شد.

مسعود اطیابی قبل از پرداختن به فیلمسازی در طول سال های 1369 تا 1385 در پروژه های مختلفی، سمت ها و مسئولیت های متنوعی به خود گرفت تا در سال 1385 اولین فیلم سینمای بلند خود را کارگردانی کند. این فیلم مصائب دوشیزه  نام داشت که با بازی بهنوش طباطبایی ، مهدی پاکدل، پوریا پورسرخ و بهزاد فراهانی از بازیگران این فیلم بودند. آشنایی بهنوش طباطبایی و مهدی پاکدل در این فیلم به گفته خودشان زمینه ازدواجشان در سال 1389 شد.

زندگینامه مسعود اطیابی

دومین تجربه فیلمسازی او نیز به سال 1386 و کارگردانی و تهیه کنندگی فیلم خروس جنگی باز میگردد که تجربه ای موفق در فروش گیشه داشت. مریلا زارعی و رضا عطاران بازیگران اصلی این فیلم کمدی بودند. این فیلم بار ها و بار ها از تلوزیون پخش شده.

اکثر فیلم های اطیابی در ژانر کمدی و کمدی-اجتماعی بوده و از آنجا که در سال های اخیر آثار طنز فروش موفقتری در گیشه سینمای ایران داشته اند، این آثار نیز در فهرست آثار سود آور چند سال اخیر قرار میگیرند. تگزاس ۲ (۱۳۹۷)، دینامیت (۱۳۹۷)، تگزاس (۱۳۹۶)، انفرادی (۱۳۹۸) از آثار سینمایی اخیر این کارگردان هستند که در ادامه ی مقاله بیوگرافی مسعود اطیابی به این موارد با توضیحاتی در قالب متن و جدول میپردازیم.

سید مسعود اطیابی, فیلم تگزاس مسعود اطیابی, مسعود اطیابی کارگردان

این فیلمساز تا کنون دو سریال برای صدا و سیما نیز کارگردانی کرده که سهمی برای دوست (۱۳۹۱) و کامیون (۱۳۹٩) عنوان این دو مجموعه است.

 

مصاحبه ای از مسعود اطیابی

در این قسمت می خواهیم یکی از مصاحبه های این کارگردان سینما را برایتان شرح دهیم:

خبرنگار : چرا تازگی‌ها همه کارهای‌تان از لحاظ ساختار و حال و هوای داستان ، شبیه یکدیگر شده‌اند؟

مسعود اطیابی پاسخ داد : این‌که « تگزاس ۱ و ۲» مشابه هم بود که منطقی است ، اما «دینامیت» شباهت خاصی به « تگزاس » ندارد.

 

خبرنگار : طبیعتا فیلم از لحاظ داستانی نمی‌تواند شباهت داشته باشد ، چون آن وقت اثر تازه‌ای نخواهد بود اما میان دیالوگ‌ها شباهت هایی وجود دارد.

مسعود اطیابی : البته دینامیت قبل از تگزاس ساخته شده بود و چون شامل ممیزی‌های زیادی بود ، زمان زیادی طول کشید تا مجوز بگیرد و اگر این شباهت در ساختار وجود دارد که طبیعی است چون کارگردان تغییر نکرده و نمی‌توان هم توقع داشت که مانند کارگردان دیگری ، فیلم تولید کنم . سبک فیلم سازی من  همین گونه  می باشد .

مسعود اطیابی و همسرش, مسعود اطیابی, بیوگرافی مسعود اطیابی

خبرنگار : ترجیح شما این است که فیلمی بسازید که در صنعت سینما تاثیرگذار باشد و رقم خوبی را بفروشد یا این‌ که روی مردم تاثیرگذار باشد؟ 

مسعود اطیابی : این دو مورد اگر باهم باشند خوب است و من همیشه سعی می‌کنم به این دو دقت کنم . بخشی از وظیفه سینما این است که شادابی را به مردم تزریق کند البته قرار نیست این اتفاق به هر قیمتی رخ دهد و در آثار من هیچ وقت چیزی زیر پا گذاشته نمی شود و با رعایت تمام اصول اخلاقی و اجتماعی ، این نشاط به جامعه و مردم  تزریق می شود.

خبرنگار : تصمیم دارید تا چه زمانی فیلم در ژانر کمدی بسازید؟

مسعود اطیابی : تا زمانی که مردم به خنده نیاز داشته باشند، در همین ژانر فعالیت خواهم کرد. هر فیلمسازی یک وظیفه را برعهده گرفته است و من هم مسئولیت خنده بیننده‌ها را بر عهده دارم. فیلمسازی یک صنعت است هر صنعتی ، هوشمندی خودش را می‌خواهد.

در سینما، هوشمندی این است که بازیگرانی را انتخاب کنیم تا فیلم برای مخاطبان جذابیت پیدا کند . با توجه به شرایط اقتصادی و اجتماعی ، مردم سخت‌تر از گذشته می‌خندند به همین علت ، امکان ندارد پول‌شان را برای فیلمی کمدی خرج کنند که ارزش نداشته باشد.

بخشی از وظیفه سینما این است که شادابی را به مردم تزریق کند . مشکل  بزرگ تلویزیون ایران این  است که به فیلمسازان آزادی نمی‌دهند و اعتماد نمی‌کنند . تلویزیون چون به صورت متمرکز اداره می‌شود ، تنوع ندارد .

فیلمی از مسعود اطیابی, سید مسعود اطیابی, فیلم تگزاس مسعود اطیابی

خبرنگار: یعنی قرار است همیشه فیلم عامه‌پسند بسازید؟ 

مسعود اطیابی : نه ،  نمی‌توانیم این را بگوییم . هنر چیست ؟  هنر چیزی است که در دل جامعه بنشیند . نه این‌که کارگردان فکر کند فیلم هنری ساخته و تعدادی منتقد با رویکرد مالی به دفاع از اثر بپردازند . هنر در این است که شما بتوانید با مخاطب خود ارتباط برقرار و او را دعوت کنید که یک نفر دیگر را به دیدن فیلم دعوت کند . من فکر می‌کنم علی‌رغم این‌که در این اکران ، تبلیغات کمی داریم ، « دینامیت » دقیقا همین خصلت را دارد.

تمایل مخاطب را نمی‌توان از هنر جدا کرد، چون اگر ساختار اثر و روایت داستان، هنری نباشد، به‌هیچ‌وجه در دل مخاطب نمی‌نشیند. زمانی که مخاطب برای فکر کردن، گریه کردن یا خندیدن به تماشای یک فیلم می‌نشیند، یعنی اثر، جنبه هنری داشته است. به‌خصوص مردمی که حالا سخت‌گیرتر شده‌اند.

فیلم های مسعود اطیابی

جدول فیلم های مسعود اطیابی پس از بخش معرفی کوتاه چند اثر از این کارگردان قرار گرفته:

  • انفرادی (۱۳۹۸) : مسعود اطیابی کارگردان این فیلم، سید ابراهیم عامریان تهیه کننده و مهدی هاشمی، رضا عطاران، احمد مهرانفر، برزو ارجمند و شقایق دهقان از بازیگران این فیلم هستند.
  • تگزاس و تگزاس2 : دوگانه ی کمدی تگزاس که به ترتیب در سال های 1396 و 1397 ساخته شده و در آن ها از زوج هنری موفق پژمان جمشیدی و سام درخشانی بهره گرفته شده. حمید فرخ نژاد، ژاله صامتی و مهدی هاشمی نیز از بازیگران این دو فیلم بوده اند.
  • دینامیت (1397) : دینامیت در سال 1397  تولید شد و پس از 3 سال در سال 1400 روانه اکران در سینما ها شد و به موفقیت تجاری خوبی رسید. احمد مهرانفر، پژمان جمشیدی، نازنین بیاتی و محسن کیایی از بازیگران این فیلم کمدی هستند.
  • ماه‌گرفتگی (۱۳۹۵) : فیلمی اجتماعی و سیاسی که به رویدادهای سال 1388 – پس از انتخابات ریاست جمهوری – میپردازد. کامبیز دیرباز، فریبا کوثری، سارا خوئینی ها و الناز حبیبی و … از بازیگران این فیل بودند.

جدول سریال ها و فیلم های اطیابی {در مقام کارگردان}:

فیلم سال
انفرادی 1398
تگزاس ۲ 1397
دینامیت 1397
تگزاس 1396
ماه‌گرفتگی 1395
برج آرام 1391
خاک و مرجان 1391
ریسمانی نزدیکتر از رگ 1390
اخلاقتو خوب کن 1389
شرط اول 1388
صبح روز هفتم 1387
خروس جنگی 1386
مصائب دوشیزه 1385
سریال تلوزیونی "سهمی برای دوست" 1391
سریال تلوزیونی "کامیون" 1399

 

در کنار پژمان جمشیدی – فیلم تگزاس

جدول سابقه تهیه کنندگی:

فیلم سال کارگردان
افسونگر 1392 حسن تبریزی
اختاپوس 1390 سید جواد هاشمی
دلخون 1387 محمدرضا رحمانی
انتهای زمین 1386 ابولفضل صفاری
خروس جنگی 1386 مسعود اطیابی
قناری 1382 جواد اردکانی
خاموشی دریا 1380 وحید موسائیان
چوری 1379 جواد اردکانی
عروس حلبچه 1369 حسن کاربخش

همانطور که پیش تر اشاره شد، این چهره در طول دوران فعالیت های هنری خود در چندزمینه ی سینمایی فعال بوده که در جدول زیر فهرست کاملی از سوابق این چهره – غیر از کارگردانی و تهیه کنندگی – جمع آوری شده:

 

فیلم (سال تولید) سمت مسعود اطیابی کارگردان
دكل (۱۳۷۴) برنامه ريز عبدالحسن برزيده
عروس حلبچه (۱۳۶۹) تهیه کننده و مجری طرح حسن کاربخش
چوري (۱۳۷۹) تهیه کننده و مدیر تولید جواد اردکانی
ايوب پيامبر (۱۳۷۲) دستیار تولید فرج الله سلحشور
تونل (۱۳۷۱) دستیار تولید مجتبی راعی
سبيل مردونه (۱۳۸۶) مجری طرح جواد اردکانی
قناري (۱۳۸۲) مجری طرح جواد اردکانی
عروس خوش قدم (۱۳۸۱) مجری طرح و مدیر تولید کاظم راست گفتار
در سرزميني ديگر (۱۳۷۵) مجری طرح و مدیر تولید مجيد جوانمرد
روزي كه خواستگار آمد (۱۳۷۵) مجری طرح و مدیر تولید فريال بهزاد
مريم مقدس (۱۳۷۹) مدير برنامه ريزي شهريار بحرانی
جنگ كودكانه (۱۳۸۳) مدير توليد و مدیر تولید ابوالقاسم طالبی
آخرين نبرد (۱۳۷۶) مدیر تولید حمید بمنی
مرد پنجم (۱۳۷۳) مدیر تولید محسن شهابی
جاي امن (۱۳۷۲) مدیر تولید مجتبی راعی
شوك (۱۳۷۵) مدیر تولید و سرمایه گذار و امور مالی ناصر مهدی پور
آهنگ دو نفره (۱۳۹۹) مشاور کارگردان آرزو ارزانش
 
منبع : بخش بیوگرافی آکاایران
برچسب :