بیوگرافی محمد البرادعی + عکس
محمد مصطفی البرادعی (به عربی: محمد مصطفى البرادعی) (۱۷ ژوئن، ۱۹۴۲) دیپلمات و سیاستمدار مصری، دارنده جایزه صلح نوبل در سال ۲۰۰۵ می باشد. وی بین سالهای ۱۹۹۷ تا ۲۰
آکاایران: بیوگرافی محمد البرادعی + عکس

بیوگرافی محمد البرادعی + عکس

 

آکاایران: بیوگرافی محمد البرادعی + عکس

 

محمد مصطفی البرادعی (به عربی: محمد مصطفى البرادعی) (۱۷ ژوئن، ۱۹۴۲) دیپلمات و سیاستمدار مصری، دارنده جایزه صلح نوبل در سال ۲۰۰۵ می‌باشد. وی بین سالهای ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۹ دبیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بود. او پس از برکناری محمد مرسی و تعیین عدلی منصور به ریاست جمهوری موقت مصر، به عنوان معاون رئیس جمهور در امور روابط بین‌الملل تعیین شد، اما در ۱۴ اوت ۲۰۱۳ به دنبال کشتار حامیان مرسی به وسیله ارتش مصر، از این سمت استعفا کرد.

زادروز : ۱۷ ژوئن ۱۹۴۲ میلادی

الدقی، استان جیزه، مصر

محل زندگی : مصر

ملیت : مصری

تبار : عرب

تابعیت : مصر

پیشه : دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

معاون رئیس جمهور دولت موقت (عدلی منصور) در امور روابط بین‌الملل (تا 14 آگوست 2013)

سال‌های فعالیت : از ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۹ – از 2013 تا کنون

دین : اسلام

مذهب : سنی

شریک زندگی : عایدة الکاشف

فرزندان : لیلی، مصطفی

وبگاه : www.mohamedelbaradei.com

 

اینا هم جالبه هااا :

بیوگرافی جانگ بوگو + عکس

بیوگرافی بنیامین نتانیاهو + عکس

زندگی

در شهر الدقی (در حال حاضر زیر نظر استان جیزه) متولد گردیده است. پدرش مصطفی وکیل و رئیس سابق کانون وکلای مصر بوده است. او در سال ۱۹۶۲ با مدرک کارشناسی حقوق از دانشگاه قاهره دانش‌آموخته شد. او با عایده الکاشف آموزگار ورزش مدرسه بین‌المللی وین ازدواج نمود. حاصل ازدواج آنان یک پسر و دختر بنامهای لیلی و مصطفی می‌باشد. دخترش لیلی حقوقدان و پسرش مصطفی مدیر یک ایستگاه تلویزیونی در لندن می‌باشد. خانواده تا سال ۲۰۰۹ در لندن سکونت داشتند و بعد از سرنگونی رژیم حسنی مبارک به مصر بازگشتند.

 

فعالیت‌ها

محمد البرادعی در سال ۱۹۶۴ به عنوان کارمند وزارت امور خارجه در بخش اداره هیات مشغول به کار گردید. و بعد از مدتی به عنوان نمایندگی هیئت دائمی مصر در سازمان ملل به ژنو و نیویورک سفر نمود. در سال ۱۹۷۴ مدرک دکترای خود را در رشته حقوق بین‌الملل از دانشگاه نیویورک دریافت کرد. در همان سال بعنوان مشاور و دستیار وزیر امور خارجه وقت اسماعیل فهمی و سپس به عنوان مسئول حقوق بین‌الملل در موسسهٔ آموزش و تحقیقات سازمان ملل متحد تا سال ۱۹۸۰ مشغول بکار بوده و سپس مجدداً مصر بازگشته و از سال ۱۹۸۱ تا ۱۹۸۷ استاد حقوق بین‌الملل در دانشگاه حقوق نیویورک مشغول به تدریس بوده است. او دستاوردهای خود را حاصل تحقیقات و تجربه کاری به عنوان استاد دانشگاه و هم مقام ارشد در سازمان ملل متحد در زمینه‌های حفظ صلح و توسعه بین‌المللی،و قوانین بین‌المللی، سازمان‌های بین‌المللی، کنترل تسلیحات و استفاده صلح آمیز از انرژی هسته‌ای بصورت هزاران مقاله و کتاب تألیف نموده است.

او در سال ۱۹۸۵ به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پیوست. در اوایل به عنوان رایزن حقوقی آژانس و سپس در سال ۱۹۹۳ او معاون مدیرکل امور خارجی آژانس ارتقا یافت. او در یکم سپتامبر سال ۱۹۹۷ پس از رقابت با هانس بلیکس سوئدی با کسب ۳۳ رأی از مجموع ۳۴ رأی هیات اجرائی آژانس به ریاست آژانس بین‌المللی انرژی اتمی انتخاب گردید. در سپتامبر سال ۲۰۰۱ برای بار دوم و سپتامبر ۲۰۰۵ برای بار سوم انتخاب گردید.

 

رهبری اعتراضات ۲۰۱۳

در ژوئن ۲۰۱۳ و در سالگرد تحلیف محمد مرسی، رئیس جمهور مصر بعد از انقلاب ۲۰۱۲، موج جدیدی از اعتراضات در مصر علیه دولت وی شکل گرفت. با اوج‌گیری اعتراضات محمد البرادعی رهبری مخالفان دولت مرسی را بر عهده گرفت. مخالفان خواهان کناره گیری مرسی و برگزاری انتخابات زودهنگام بودند. نهایتاً به دنبال نطق عبدالفتاح السیسی، مرسی از ریاست جمهوری عزل شده و عدلی منصور به عنوان رئیس جمهور موقت سوگند یاد کرد.

 

معاون رئیس جمهور در امور روابط بین‌الملل

چند بعد از شایعاتی مبنی بر تعیین البرادعی به نخست وزیری دولت موقت ، عدلی منصور طی حکمی حازم الببلاوی را به عنوان نخست وزیر و محمد البرادعی را به عنوان معاون رئیس جمهور در امور روابط بین‌الملل تعیین نمود. به دنبال شدت گرفتن اعتراضات حامیان محمد مرسی ، در روز چهاردهم آگوست ۲۰۱۳ و کشتار جمع زیادی از معترضان به وسیله ارتش ، البرادعی از سمت معاونت امور بین‌الملل رئیس جمهور استعفا کرد.

 

جوایز

در اکتبر سال ۲۰۰۵، محمد البرادعی، برنده جایزه صلح نوبل با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به دست آورد و جایزه اعطا شده به آژانس و مدیر خود را در به رسمیت شناختن تلاش‌های انجام شده در بخش خود را برای جلوگیری از گسترش سلاح‌های هسته‌ای است.

و البرادعی گفت

«فقر و نا امیدی" زمین باروری "برای جرم و جنایت سازمان‌یافته و جنگ‌های داخلی، تروریسم و افراط‌گرایی است»

 

,محمد مصطفی البرادعی (به عربی: محمد مصطفى البرادعی) (۱۷ ژوئن، ۱۹۴۲) دیپلمات و سیاستمدار مصری، دارنده جایزه صلح نوبل در سال ۲۰۰۵ می باشد. وی بین سالهای ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۹ دبیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی بود.

 

,محمد مصطفی البرادعی (به عربی: محمد مصطفى البرادعی) (۱۷ ژوئن، ۱۹۴۲) دیپلمات و سیاستمدار مصری، دارنده جایزه صلح نوبل در سال ۲۰۰۵ می باشد. وی بین سالهای ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۹ دبیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی بود.

.

منبع : biographyha.com

منبع : بخش بیوگرافی آکاایران
برچسب :