زندگینامه علی محمد حیدریان     
 
علی محمد حیدریان به سال 1275 در شهر اصفهان به دنیا آمد .
او تحصیلات خود را در مدرسه‏هاى خرد و آلیانس (فرانسه) ادامه داد و در همان طفولیت پدر خود را از دست داد و تحت تکفل برادرش قرار گرفت...

از ابتداى تشکیل هنرستان نقاشى کمال الملک از نخستین هنرجویانى بود که نقاشى را از کمال‏الملک آموخت.
وى بعدها در کنار استاد کمال‏الملک به تربیت شاگردان نقاشى پرداخت.
وى همچنین از استادان مؤسس هنرکده‏ نقاشى بود که پس از آن تبدیل به دانشکده هنرهاى زیباى دانشگاه تهران شد.
در آن زمان به وى بورسیه‏اى براى سفر به خارج و تکمیل مطالعات و هنر خود اعطاء شد. در این سفر سه ماه در بروکسل (بلژیک) و سه ماه در پاریس (فرانسه) به سر برد و با آثار نقاشان بزرگ آشنا شد و به کپى ازآنها پرداخت.
بعد از شش ماه بورسیه را ناتمام گذاشت و از پاریس به ایران گشت و مجددا به کار در دانشکده و تعلیم مشغول شد.
استاد در سال 1343 به سمت استاد تمام قوت در دانشکده هنرهاى زیبا منصوب شد و در تاریخ 29 ماه 1346 با توجه به خدماتش به هنر ایران به عنوان استاد ممتاز دانشکده هنرهاى زیبا انتخاب شد.
على‏محمد حیدریان در تمام زندگى خود هرگز در هیچ نمایشگاه خصوصى شرکت نکرد و اگر هم در نمایشگاه‏هاى دسته جمعى شرکت مى‏کرد با اصرار دوستانش بود.
آثار باقیمانده از حیدریان را مى‏توان در پنج دسته طبقه‏بندى کرد: تابلوهایى از صورت اشخاص (پرتره) تابلوهایى از مناظر طبیعى یا فضاهاى سربسته مانند اتاق، تابلوهایى با عنوان طبیعت بى‏جان، تابلوهایى که از آثار نقاشان جهان کپى شده است مانند کارهاى رامبراند، ولاسکوئر، رنوار، شیشکین و تى‏سین و تابلوهاى تخیلى استاد مانند تابلوى حضرت موسى (ع) یا تابلوى غدیر خم یا تابلوى حضرت مسیح.
از جمله آثار وى مى‏توان به دو مورد اشاره کرد: کپى تابلوى چوپان "میله" که در مجموعه‏ خانوادگى محفوظ است و چهره‏اى از پروفسور پاستور که در موزه‏ مؤسسه‏ پاستور پاریس نگهداری می شود.
سبک کار حیدریان کلاسیک، ناتورالیسم و گاهى با رگه‏هایى از تأثیرات قلم امپرسیونیست ها است.
على‏محمد حیدریان تا سال 1367 در کارگاه نقاشى خود مشغول به کار بود و به تربیت نقاشان می پرداخت.
کسانى چون جواد حمیدى، محمود جوادى‏پور، مرتضى ممیز، کیخسرو خروش، پرویز کلانترى و منیر فرمانفرمائیان و بسیارى دیگر از شاگردان وى بوده‏اند.
این استاد نقاشی در اسفند 1368 در خانه خود زمین خورد و پس از آن از صندلى چرخ دار استفاده می ‏کرد تا بالاخره در روز 24 شهریور ماه 1369 دار فانى را وداع گفت.
منبع:همشهری آنلاین
ویرایش و تلخیص:آکاایران

منبع : بخش بیوگرافی آکاایران
برچسب :