ماجرای عشق استاد شهریار، بیوگرافی استاد شهریار - بیوگرافی شعرا ، بیوگرافی نویسندگان ، بیوگرافی خواننده ها
ماجرای عشق استاد شهریار,شهیار,استاد شهریار حیدر بابا,استاد شهریار ویکی پدیا,آکاایران,استاد شهریار عکس,استاد شهریار,استاد شهریار تیکمه داش,استاد شهریار+زندگینامه

استاد شهریار نامی آشنا برای تمام کسانی که به شعر و ادب علاقه دارند، در این بخش از سایت آکاایران بیوگرافی استاد شهریار و داستان عشق او را آماده کرده ایم، با ما همراه باشید.

بیوگرافی استاد شهریار

 فرزند آقا سید اسماعیل موسوی معروف به حاج میر آقا خشکنابی در سال 1325 هجری قمری (شهریور ماه 1286 هجری شمسی) در بازارچه میرزا نصرالله تبریزی واقع در چای کنار چشم به جهان گشود. در سال 1328 هجری قمری که تبریز آبستن حوادث خونین وقایع مشروطیت بود پدرش او را به روستای قیش قورشان و خشکناب منتقل نمود. دوره کودکی استاد در آغوش طبیعت و روستا سپری شد که منظومه حیدربابا مولود آن خاطراتست.  

  در سال 1331 هجری قمری پدرش او را برای ادامه تحصیل به تبریز باز آورد و او را در نزد پدر شروع به فراگیری مقدمات ادبیات عرب نموده و در سال 1332 هجری قمری جهت تحصیل اصول جدید به مدرسه متحده وارد گردید و در همین سال اولین شعر رسمی خود را سرود و سپس به آموختن زبان فرانسه و علوم دینی نیز پرداخته و از فراگیری خوشنویسی نیز دریغ نمی کرد که بعدها کتابت قرآن، ثمره همین تجربه می باشد.
در سیزده سالگی اشعار شهریار با تخلص بهجت در مجله ادب به چاپ می رسید. در بهمن ماه 1299 خورشیدی برای اولین بار به تهران مسافرت کرده، و در سال 1300 توسط لقمان الملک جراح در دارالفنون به تحصیل می پردازد. شهریار در تهران تخلص بهجت را نپسندیده و تخلص شهریار را پس از دو رکعت نماز و تفأل از حافظ می گیرد.

 غم غریبی و غربت چو بر نمی تابم            روم به شهر خود و شهریار خود باشم

شهریار از بدو ورود به تهران با استاد ابوالحسن صبا آشنا شده و نواختن سه تار و مشق ردیف های سازی موسیقی ایرانی را از او فرا می گیرد. او همزمان با تحصیل در دارالفنون به ادامه تحصیلات علوم دینی می پرداخت و در مسجد سپهسالار در حوزه درس سید حسن مدرس حاضر می شد.
درسال 1303 وارد مدرسه طب می شود واز این پس زندگی شور انگیز و پرفراز و نشیب او آغاز می شود. در سال 1313 و زمانی که شهریار در خراسان بود پدرش حاج میرآقا خشکنابی فوت می کند. او سپس در سال 1314 به تهران بازگشته و از این پس آوازه شهرت او از مرزها فراتر می رود. شهریار شعر فارسی و ترکی آذربایجانی را با مهارت تمام می سراید و در سال های 1329 تا 1330 اثر مشهور خود حیدر بابایه سلام را می سراید. گفته می شود گه منظومه "حیدربابا" در شوروی به درصد زبان های جمهوری های آن ترجمه و منتشر شده است.
در تیر ماه 1331 مادرش درمی گذرد. در مرداد ماه 1332 به تبریز آمده و با یکی از بستگان خود به نام خانم عزیزه عمید خالقی ازدواج می کند که حاصل این ازدواج سه فرزند به نام های شهرزاد و مریم و هادی هستند.
به نام خانم عزیزه عمید خالقی ازدواج می کند که حاصل این ازدواج سه فرزند به نام های شهرزاد و مریم و هادی هستند. 

  در حدود سال های 1346 آغاز به نوشتن قرآن، به خط نسخ نموده که یک ثلث آن را به اتمام رسانده و دیوان اشعار فارسی استاد نیز چندین بار چاپ و بلافاصله نایاب شده است. در مدت اقامت در تبریز سهندیه را می سراید. در سال 1350 مجدداً به تهران مسافرت نموده و تجلیل های متعددی از شهریار به عمل می آید. ولی در سال 1354 داغ دیگری از فوت همسر به دلش می نشیند

در سال 1357 شهریار با حرکت انقلاب همصدا شد. در اردیبهشت ماه سال 1363 تجلیل باشکوهی از استاد در تبریز به عمل آمد. شهریار به لحاظ اشتهار در سرودن اشعار کم نظیر در مدح امیر مومنان و ائمه اطهار به شاعر اهل بیت شهرت یافته است.
شهریار در سالهای آخر عمر در تهران اقامت داشت. دوست داشت به شیراز برود و در آرامگاه حافظ باشد ولی بعد از این فکر منصرف شد و به تبریز رفت. او آخرین روزهای عمرش در بیمارستان مهر تهران بستری شد و در 27 شهریور ماه 1367 در همان بیمارستان او پس از یک دوره بیماری درگذشت و بنا بر وصیتش او را در مقبرةالشعرا به خاک تبریز سپردند.

ماجرای عشق استاد شهریار


زمانی که شهریار برای خواندن درس پزشکی به تهران آمد، همراه با مادرش در خیابان ناصرخسرو کوچه مروی یک اتاق اجاره می کند. آنجا عاشق دختر صاحب خانه می شود. صحبتی بین مادران آن ها مطرح می شود و یک حالت نامزدی بوجود می آید....

بعد از اینکه دختر ازدواج می کند، شهریار یک روز سیزده بدر برای زنده کردن خاطرات آنجا می رود و دختر هم با شوهر و بچه آنجا می آیند. شهریار با دختر روبرو می شود...

عشق استاد شهریار,سخن از عاشقی شهریار,ماجرای عشق استاد شهریار

استاد شهریار

هوشنگ طیار شاگرد و دوست و همشهری شهریار از عشقی که نقطه عطف زندگی او و عاملی در روی آوردن شهریار به ادبیات است، سخن گفت.

هوشنگ طیار شاعر و از شاگردان و دوستان شهریار گفت: زمانی که شهریار برای خواندن درس پزشکی به تهران آمد، همراه با مادرش در خیابان ناصرخسرو کوچه مروی یک اتاق اجاره می کند. آنجا عاشق دختر صاحب خانه می شود. صحبتی بین مادران آن ها مطرح می شود و یک حالت نامزدی بوجود می آید. قرار می شود که شهریار بعد از اینکه دوره انترنی را گذراند و دکترای پزشکی را گرفت با دختر عروسی کند.

این شاعر و دوست شهریار تصریح کرد: شهریار رفته بود خارج از تهران تا دوره را بگذراند و وقتی برگشت متوجه شد، پدر دختر او را به یک سرهنگ داده است و آنها با هم ازدواج کرده اند. شهریار دچار ناراحتی روحی شدیدی می شود و حتی مدتی هم بستری می شود و در این دوران غزل های خوب شهریار سروده می شوند.

طیار با بیان اینکه آن دختر بر خلاف شایعات فامیل شهریار نبوده و «عزیزه خانم» همسر شهریار فامیل او بوده است، اظهار داشت: بهجت آباد سابق بر این تفرج گاه تهران بود و مثل امروز آپارتمان سازی نشده بود. این محل، جایی بود که بیشتر اوقات شهریار با دختر برای گردش آنجا می رفت. بعد از اینکه دختر ازدواج می کند، شهریار یک روز سیزده بدر برای زنده کردن خاطرات آنجا می رود و دختر هم با شوهر و بچه آنجا می آیند. شهریار با دختر روبرو می شود و این غزل را آنجا می سراید:

یار و همسر نگرفتم که گرو بود سرم

تو شدی مادر و من با همه پیری پسرم

طیار گفت: بهترین شعر ترکی را شهریار گفته و کاش با شهرتی که شهریار داشت اشعار فارسی را هم به اندازه اشعار ترکی اش چنین زیبا می سرود.

وی افزود: «حیدر بابایه» در ادبیات بی نظیر است، ولی به ترکی است. اگر هم بخواهیم آن را به فارسی ترجمه کنیم لذت و زیبایی اش را از دست می دهد. مسائلی است که در ترجمه منتقل نمی شود. مثلا برخی از ضرب المثل های ترکی را فارسی زبانان نشنیده اند و شهریار این ضرب المثل ها را عینا به ترکی آورده و تازه وقتی هم که ترجمه شود، خواننده چون آن را نشنیده، از آن نمی تواند لذت ببرد.

طیار ادامه داد: اشخاصی که مدتی از زندگی خود را در دهات بسر برده اند، خیلی بیشتر از اشخاصی که در شهر بزرگ شده اند، حیدر بابایه را درک می کنند. شهریار زمانی در پای کوه حیدر بابایه زندگی می کرده و درنتیجه خاطرات کودکیش را با خاطرات روستا درآمیخته که بخش است.

این شاعر که شعر را در مکتب عملی نزد شهریار آموخته، درباره اینکه چرا بیشتر اشعار شهریار در قالب غزل سروده شده، عنوان کرد: شهریار به جز غزل، قصیده، مثنوی و چند شعر نیمایی هم دارد. «ای وای مادرم» یا «پیام به اینشتین» از شعرهای نیمایی اوست و این شعر پیام به اینشتین را وقتی آدم می خواند از بمب اتم متنفر می شود.

طیار در ادامه تصریح کرد: شهریار شاعر غزل سراست و علاقه شدیدی به غزل دارد و غزل تمام احساسات و عواطف انسان را می تواند بیان کند. شهریار نیز مثل حافظ حرف هایش را با غزل هایش می زند. این هایی که به شعر سفید و نیمایی رو می آورند، فکر می کنند خواسته های درونشان را در قالب وزن و قافیه و ردیف نمی توانند بیان کنند. درنتیجه آزادگرایی می کنند و حرف دلشان را با شعر نیمایی بیان می کنند.

او درباره مضمون اشعار نیمایی بیان کرد: البته اشعار نیمایی مضمون های خوبی دارند ولی اگر آن مضامین را بتوانند در غزل بیاورند زیباتر است و بیشتر به دل می نشیند.

طیار درباره آشنایی خود با شهریار گفت: از زمانی که به شعر علاقه مند شدم به شهریار ارادت یافتم. شاگردی من به آن صورت نبود که بنشینم و او درس بدهد و من گوش بدهم. حضورش می رسیدم و شعرهایی که می سرودم را نشانش می دادم و او اشکالاتم را می گرفت و مرا ارشاد می کرد. گاهی برای من شعر می گفت و من با شعر جوابش را می دادم. بیشتر با مطالعه دیوانش شاگرد او شدم.

این شاعر افزود: شهریار در جلد سوم دیوانش منظومه ای بلند در معرفی مفاخر ایران می گوید و از شعرای قدیمی و معاصر یاد می کند. حتی راجع به نیما می گوید:

به خود گذشته و بگذریم از نیما

که تا فسانه اش از ما و بعد از آن بی ما

کمی ظاهرا از نیما بعد از آنکه او سراغ شعر بی وزن رفته بود روگردان شد. و ارادت زیادی به نیما به خاطر شعر «افسانه» داشت.

طیار ادامه داد: در این منظومه نامی هم از من می کند. آن موقع من افسر شهربانی بودم و شهریار می گوید:

به شهربانی کشور که شهرت طیار

سخنوری است به ذوق و قریحه سرشار

خدا رحمتش کند .

● دو شعر از استاد:

▪ بخشی از حیدربابا

حیدربابا ، دوْنیا یالان دوْنیادی

سلیماننان ، نوحدان قالان دوْنیادی

اوغول دوْغان ، درده سالان دوْنیادی

هر کیمسَیه هر نه وئریب ، آلیبدی

افلاطوننان بیر قوری آد قالیبدی

□□□

تو بمان و دگران

از تو بگذشتم و بگذاشتمت با دگران

رفتم از کوی تو لیکن عقب سرنگران

ما گذشتیم و گذشت آنچه تو با ما کردی

تو بمان و دگران وای بحال دگران

می روم تا که به صاحبنظری باز رسم

محرم ما نبود دیده ی کوته نظران

دلِ چون آینه ی اهل صفا می شکنند

که ز خود بی خبرند این زخدا بی خبران

سهل باشد همه بگذاشتن و بگذشتن

کاین بود عاقبت کار جهان گذران

شهریارا غم آوارگی و در بدری

شورها در دلم انگیخته چون نوسفران
 
ویرایش وتلخیص:آکاایران

بزرگداشت استاد شهریار و روز ملی شعر و ادب پارسی - بیوگرافی شعرا ، بیوگرافی نویسندگان ، بیوگرافی خواننده ها

بزرگداشت استاد شهریار و روز ملی شعر و ادب پارسی - بیوگرافی شعرا ، بیوگرافی نویسندگان ، بیوگرافی خواننده ها

زمان مطالعه : 1 دقیقه
بزرگداشت استاد شهریار و روز ملی شعر و ادب پارسی - آکاایران بیوگرافی شعرا و نویسندگان دو بیوگرافی و زندگینامه
 بزرگداشت استاد شهریار و روز شعر و ادب - بیوگرافی شعرا ، بیوگرافی نویسندگان ، بیوگرافی خواننده ها

بزرگداشت استاد شهریار و روز شعر و ادب - بیوگرافی شعرا ، بیوگرافی نویسندگان ، بیوگرافی خواننده ها

زمان مطالعه : 1 دقیقه
بزرگداشت استاد شهریار و روز شعر و ادب - آکاایران بیوگرافی شعرا و نویسندگان دو بیوگرافی و زندگینامه
روز اندیشه و روز بزرگداشت استاد شهریار گرامی باد - بیوگرافی شعرا ، بیوگرافی نویسندگان ، بیوگرافی خواننده ها

روز اندیشه و روز بزرگداشت استاد شهریار گرامی باد - بیوگرافی شعرا ، بیوگرافی نویسندگان ، بیوگرافی خواننده ها

زمان مطالعه : 1 دقیقه
استاد شهریار,استاد شهریار حیدر بابا,استاد شهریار فریوسفی,استاد شهریار اشعار,استاد شهریار,استاد شهریار پرهیزگار,استاد شهریار شعر ترکی,استاد شهریار فیس بوک,استاد شهریار+زندگینامه,استاد شهریار خان ننه,بی
استاد شهریار - بیوگرافی شعرا ، بیوگرافی نویسندگان ، بیوگرافی خواننده ها

استاد شهریار - بیوگرافی شعرا ، بیوگرافی نویسندگان ، بیوگرافی خواننده ها

زمان مطالعه : 1 دقیقه
استاد شهریار,بیوگرافی استاد شهریار,بیوگرافی محمد حسین بهجت تبریزی,بهجت,زندگینامه استاد شهریار,بزرگترین شاعران معاصر,بزرگترین شاعران,تصاویر استاد شهریار,روز شعر و ادب فارسی,بزرگداشت استاد شهریار,مهمتری
علی (ع) در شعر استاد شهریار - بیوگرافی شعرا ، بیوگرافی نویسندگان ، بیوگرافی خواننده ها

علی (ع) در شعر استاد شهریار - بیوگرافی شعرا ، بیوگرافی نویسندگان ، بیوگرافی خواننده ها

زمان مطالعه : 1 دقیقه
علی (ع) در شعر استاد شهریار - آکاایران بیوگرافی شعرا و نویسندگان دو بیوگرافی و زندگینامه
 درگذشت استاد شهریار - بیوگرافی شعرا ، بیوگرافی نویسندگان ، بیوگرافی خواننده ها

درگذشت استاد شهریار - بیوگرافی شعرا ، بیوگرافی نویسندگان ، بیوگرافی خواننده ها

زمان مطالعه : 1 دقیقه
استاد شهریار خان ننه,استاد شهریاری,استاد شهریار تیکمه داش,استاد شهریار فیس بوک,استاد شهریار+زندگینامه,استاد شهریار اشعار,استاد شهریار پرهیزگار,استاد شهریار حیدر بابا,استاد شهریار شعر ترکی,استاد شهریار
خونین دلان استاد شهریار - بیوگرافی شعرا ، بیوگرافی نویسندگان ، بیوگرافی خواننده ها

خونین دلان استاد شهریار - بیوگرافی شعرا ، بیوگرافی نویسندگان ، بیوگرافی خواننده ها

زمان مطالعه : 1 دقیقه
استاد شهریار پرهیزگار,استاد شهریار ویکیپدیا,استاد شهریار تیکمه داش,استاد شهریار پرهیزگار,استاد شهریار حیدر بابا,استاد شهریار+زندگینامه,استاد شهریار ویکی پدیا,استاد شهریار عکس,استاد شهریار خان ننه,استا
ناگفته‌هایی از زندگی استاد شهریار از لسان فرزندش - بیوگرافی شعرا ، بیوگرافی نویسندگان ، بیوگرافی خواننده ها

ناگفته‌هایی از زندگی استاد شهریار از لسان فرزندش - بیوگرافی شعرا ، بیوگرافی نویسندگان ، بیوگرافی خواننده ها

زمان مطالعه : 1 دقیقه
ناگفته‌هایی از زندگی استاد شهریار از لسان فرزندش - آکاایران بیوگرافی شعرا و نویسندگان دو بیوگرافی و زندگینامه
استاد شهریار، زندگینامه استاد شهریار - بیوگرافی شعرا ، بیوگرافی نویسندگان ، بیوگرافی خواننده ها

استاد شهریار، زندگینامه استاد شهریار - بیوگرافی شعرا ، بیوگرافی نویسندگان ، بیوگرافی خواننده ها

زمان مطالعه : 1 دقیقه
استاد شهریار,استاد شهریار حیدر بابا,عکسهای استاد شهریار,محمدحسین بهجت,زندگینامه استاد شهریار,استاد شهریار عکس,محمدحسین شهریار,استاد شهریار+زندگینامه,آثار استاد شهریار,بیوگرافی محمدحسین بهجت
خاطراتی از زندگینامه استاد شهریار از زبان شاگردش

خاطراتی از زندگینامه استاد شهریار از زبان شاگردش

زمان مطالعه : 1 دقیقه
زندگینامه استاد شهریار خلاصه,زندگی نامه استاد شهریاری,زندگینامه استاد شهریار به زبان ترکی,زندگی نامه استاد شهریار زبان ترکی,زندگینامه استاد شهریار پرهیزگار,زندگینامه استاد شهریار تبریزی,زندگی نامه است
صفحه 1 از 1
منبع : بخش بیوگرافی آکاایران
برچسب :