زندگی نامه کامل استاد مظهر خالقی خواننده کرد کشورمان +عکس
مَظهَر خالِقی (نام واقعی باقرخالقی)زاده ۱۳۱۸ سنندج خواننده مشهور کردِ ایران است. مظهر خالقی متفاوت ترین سبک موسیقایی را با بقیه  سرشناسان موسیقی کرد ارائه کرده

عکس اینستاگرام مظهر خالقی

آکاآپ: مَظهَر خالِقی (نام واقعی باقرخالقی)زاده ۱۳۱۸ سنندج خواننده مشهور کردِ ایران است. مظهر خالقی متفاوت ترین سبک موسیقایی را با بقیه  سرشناسان موسیقی کرد ارائه کرده است.سبکی که از موسیقی فولکلور کردی دور بوده و بیشتر به سبک موسیقی سنتی فارسی شباهت دارد. از نشانه های سبک وی در موسیقی میتوان به نت های کم در ملودی و صدای پایین خواننده اشاره کرد. ترانه ی «نسیم پاییزی» در میان طرفداران او بسیار مورد ستایش قرار گرفته است. خواننده های زیادی در موسیقی کرد اورا الگوی هنری خود میدانند و از اشعار و سبک بخصوص وی الهام گرفته اند.برای مطالعه جزییات بیشتر از زندگی نامه استاد خالقی قبل و بعد از بازگشت به کشور در ادامه مطلب با آکا همراه باشید.


چکیده ای از بیوگرافی مظهر خالقی :

نام اصلی : باقر مظهر خالقی

متولد : ۱۸ شهریور ۱۳۱۷ سنندج، کردستان

ملیت : کُرد ایرانی

سبک : موسیقی کردی

سال‌های فعالیت : دههٔ ۱۳۳۰ تا کنون

تحصیلات: کارشناسی فیزیک

کارشناسی ارشد مدیریت صنعتی

 

بیوگرافی مظهر خالقی :

باقر مظهر خالقی خوانندهٔ مشهور کرد ایران متولد ۱۸ شهریور ۱۳۱۷ در شهر سنندج می باشد. مظهر خالقی در خانواده‌ای از مشایخ کرد بدنیا آمد. مظهر خالقی از نوجوانی به یادگیری موسیقی سنتی ایرانی و موسیقی کردی پرداخت.

مظهر خالقی دانش‌آموختهٔ فیزیک از دانشگاه تهران است و قبل از ورودش به سازمان رادیو و تلویزیون ملی ایران دبیر دبیرستانهای تهران بود. او دارای بیش از ۲۵۰ آواز فولکلوریک ضبط و ثبت شده است.

مظهر خالقی از سال 1352 تا 1357 در رادیو كرمانشاه خدمت می کرد. آن زمان یكی از مراكز مهم رادیو و تلویزیون در ایران بود و بعد از مركز شیراز رتبه دوم را داشت. پخش رادیو برون مرزی قصر شیرین را داشت كه ساكنین عراق هم از آن بهره می بردند. 

مظهر خالقی در دوره ای ریاست رادیو و تلویزیون کرمانشاه را در دوره رژیم گذشته بر عهده داشت. از سال ۱۳۹۰ از صدا و سیمای مرکز سنندج صدای ایشان گاهگاهی پخش می‌شود. او هم‌اکنون مدیر (ئینستوتی که له پوری کورد) در سلیمانیه کردستان عراق است. این مرکز در زمینهٔ هنر، ادبیات و فلکلور کرد فعالیت می‌کند.

شروع موسیقی کردی + شهرت

استاد مرتضی حنانه اعتقاد داشت خالقی در میان خوانندگان فارسی زبان درجه سه می شود برای همین او را تشویق کرد در عرصه زبان کردی شروع به فعالیت کند همین طور شد و از اواخر دهه چهل صدای استاد خالقی از رادیو کردی با استقبال بی نظیر مردم کرد مواجه شد و در همان آغاز به اوج شهرت رسید

بیوگرافی استاد مظهر خالقی, بیوگرافی مظهر خالقی

مظهر خالقی بعد از انقلاب دستگیر و چند هفته ای زندانی شد اما سرانجام به کمک جلال طالبانی (باجناقش) در سال 1360 از طریق کردستان به عراق رفت و راهی انگلستان شد وی پس از ۳۸ سال در ۱۰ تیر ۱۳۹۸ برای حضور در کنگره بین‌المللی مشاهیر کُرد از مرز باشماق مریوان به ایران بازگشت.

 

حاشیه ها

 

دستگیری و فرار

بعد از انقلاب دستگیر و چند هفته ای زندانی شد اما سر انجام به کمک جلال طالبانی ! در سال 1360 از طریق کردستان به عراق رفت و راهی انگلستان شد

Mazhar Khaleqi کیست و داستان زندگی شخصی

 

رفع ممنوعیت صدا

از سال 1390 بعد از 33 سال صدای او از مرکز سنندج گهگاهی پخش می شود، او حالا در سلیمانیه کردستان عراق مدیر انستیتو فرهنگ کرد می باشد

 

خانواده مظهر خالقی
وی در خانواده‌ای از مشایخ کرد بدنیا آمد.

تحصیلات مظهر خالقی
او دانش‌آموختهٔ فیزیک از دانشگاه تهران است و قبل از ورودش به سازمان رادیو و تلویزیون ملی ایران دبیر دبیرستانهای تهران بود.

شمار آوازهای مظهر خالقی
از او بیش از ۲۵۰ آواز فولکلوریک ضبط و ثبت شده‌است.

مدیر کل تلویزیون و مهاجرت مظهر خالقی
مظهر خالقی تا قبل از مهاجرتش به انگلستان و سپس اقامتش در کردستان عراق درسمت مدیر کل تلویزیون سنندج و کرمانشاه فعالیت کرد. وی از ۱۳۵۰ تا ۱۳۵۷ رئیس رادیو و تلویزیون کرمانشاه بود. در این دوران فعالیت‌های موسیقی ارکستر رادیو کرمانشاه رونق گرفته و خوانندگان و نوازندگان مطرح کرد با رادیو کردی کرمانشاه به همکاری پرداختند.

همکاری مظهر خالقی
وی در کنار سید علی اصغر کردستانی و محمد ماملی و حسن زیرک و ناصر رزازی از خوانندگان برجسته و شناخته‌شدهٔ موسیقی کردی به‌شمار می‌آید. آهنگ‌های بسیاری از وی با آهنگسازی و تنظیم مرحوم مجتبی میرزاده، ضبط شده‌است. علاوه بر کتابهایی که توسط نویسندگان مختلف در مورد زندگی هنری استاد به بازار کتاب آمده اخیراً کتابی از اشعار آهنگهای مشهور وی نیز چاپ شده‌است؛ و مجموعه‌ای از آثار و آوازهایش با نظارت کامل خودش در انستیتوی فرهنگ و فولکلور کردستان بصورت صوتی منتشر شده‌است.

وضعیت تاهل مظهر خالقی :

مظهر خالقی در سال 1345 با ریسان ابراهیم ازدواج کرد.ریسان ابراهیم در روز ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ در لندن درگذشت. مظهر خالقی باجناق مرحوم جلال طالبانی (رئیس جمهور پیشین عراق) است. 

بازگشت به ایران بعد از 38 سال

شاید جالب باشد بدانید ایشان باجناق جلال طالبانی رئیس جمهور سابق عراق می باشد که بعد از 38 سال در روز دوشنبه 12 تیر 98  از مرز مریوان وارد ایران شد

او برای شرکت در کنگره بین المللی مشاهیر کرد به زادگاه خود بازگشت

بیوگرافی استاد مظهر خالقی, بیوگرافی مظهر خالقی

 

آثار مظهر خالقی:

بلین به یار

په پوولهٔ ئازادی

ئامینه نازه نینه

که ده لین ئه مرو

نه سیمی پائیز

هاتی ئاواتی دیرین

ته نیا توم ده وه

هوره مه باره

نه م دوینی

ای یاری نازدار

شیرین شیرینه

بیرت ده کم

ئه گه ریمه وه

هوز گهٔ کوردان

شیرین ته شی ده ریسه

کو یار

ئه من هه ر توم ببه

ئاوینهٔ دولبه ری

جه ژنی به هاران

له حه سره ت دیدارت

قه سه م

جوتیار

ئه من خوه ویسته م

شیده لاره که م

نا ویره م

ئه شقی ولات

بم لاوی نه

گو لی په ر ئاو

 

بیوگرافی استاد مظهر خالقی, بیوگرافی مظهر خالقی

استاد مظهر خالقی به همراه استاد شهرام ناظری

بیوگرافی استاد مظهر خالقی, بیوگرافی مظهر خالقی

 

منبع : بخش بیوگرافی آکاایران
برچسب :