روزنامه تماشا: ارسلان کاظمی بعد از تمرین با تیم های مختلف NBA بالاخره درفت شد. واشنگتن ارسلان را انتخاب کرد اما او را به فیلادلفیا منتقل کرد. فیلادلفیا همیشه سنترها و سنترفورادارهای بزرگی نظیر چارلز بارکلی داشته. این تیم سه بار قهرمان NBA شده است

رویای 15 ساله ارسلان کاظمی بالاخره به حقیقت پیوست. فوروارد 23 ساله فصل قبل کالج اورگن روز پنجشنبه به عنوان پنجاه و چهارمین انتخاب در درفت 2013 بود که واشنگتن ویزاردز او را جذب کرد.

کاظمی هفته های اخیر در تمرینات 8 تیم شرکت کرد. او چند ساعت قبل از شروع مراسم درفت در صفحه شخصی اش نوشت: «روزی که توانستم به عنوان نخستین بازیکن ایرانی در لیگ دسته اول دانشگاهی آمریکا بازی کنم، روزی بود که مدرک لیسانسم را در بسکتبال گرفتم. نخستین بازی که به آرزویم رسیدمو توانستم پیراهن تیم ملی ایران را بر تن کنم. روزی بود که دکترای بسکتبال خود را دریافت کردم و امروز پس از 15 سال منتظرم ببینم که می توانم مدرک فوق تخصص بگیرم و به آرزویی که از زمانی که توپ بسکتبال را در دستانم گرفتم، یعنی NBA برسم یا نه. مثل همیشه توکلم به خداست و تمام تلاشم را برای رسیدن به NBA انجام داده ام و از تمام بسکتبال دوستان ایرانی که در این مدت حمایتم کردند، تشکر می کنم.»با خانواده در بالتیمور

کاظمی روز درفت به بالتیمور رفت تا در کنار خانواده اش باشد به نظر می رسد او و واشنگتن از قبل توافقاتی کرده بودند و او برای اینکه به این شهر نزدیک باشد و بتواند زودتر تست های پزشکی اش را انجام بدهد، به بالتیمور سفر کرده بود. او قبل از شروع مراسم نگران بود و استرس داشت. او در گفتگو با تماشا از حال و هوایش گفت: «طبیعی است که استرس دارم. اما من تلاش کرده ام انشاءالله هر چیزی که صلاحم هست اتفاق می افتد.»

پنجشنبه شب ایرانی های زیادی در شبکه های اجتماعی اینترنتی منتظر شنیدن خبر درفت شدن ارسلان بودند. او در این مورد گفت: «واقعا نمی دانم چه بگویم. دست همه هموطنانم را می فشارم. از همه آنهایی که برایم دعا می کنند تشکر می کنم و امیدوارم بتوانم پاسخ محبت هایشان را بدهم.»

ارسلان کاظمی؛ آسمانخراش ایرانی کهکشان nba - آکاایرانی های همیشه آنلاین


مراسم درفت امسال در 220 کشور مستقیم پخش شد. ایرانی ها امکان تماشای مستقیم این مراسم از تلویزیون را نداشتند. همه آنها به شبکه های اجتماعی مراجعه کرده بودند. با توجه به اختلاف ساعت ایران و نیویورک (محل برگزاری مراسم درفت) خیلی ها تمام شب را بیدار بودند تا این خبر را بشنوند. لینک های تماشای آنلاین و سایت های پوشش خبری مراسم درفت در قرق ایرانی ها بود؟ جالب اینجاست که بازیکنان تیم جوانان هم بلافاصله بعد از اینکه از بازی با آرژانتین برگشتند تا ساعت ها پیگیر این مراسم بودند.


از واشنگتن به فیلادلفیا


زمانی که تابلوی درفت نام ارسلان کاظمی را مقابل نام تیم واشنگتن نوشت، کنار آن اشاره کرد که او به فیلادلفیا منتقل می شود. این دو تیم چند هفته پیش توافقنامه ای امضا کرده اند که طبق آن فیلادلفیا، پیک شماره 35 را به واشنگتن واگذار می کند و در مقابل آن پیک های 38 و 54 را از این تیم می گیرد. ارسلان پیک شماره 54 درفت امسال بود. او از دوم جولای (سه روز دیگر) در کمپ تمرینی این تیم حاضر می شود. البته ارسلان باید در این مدت در تست پزشکی واشنگتن شرکت و با این تیم قرارداد امضا کند.

ارسلان کاظمی؛ آسمانخراش ایرانی کهکشان nba - آکا


ارسلان در خانه هیولاهای زیر حلقه


فیلادلفیا هر چند فسل گذشته به پلی آف نرسید و سال های اخیر شرایط خوبی نداشته اما یکی از تیم های بزرگ لیگ است. نکته جالب حضور تعداد زیادی از بیرگترین سنترها و پاور فورواردهای تاریخ NBA در ایو تیم است. ویلت چمبرلین، موزز ملون و چارلز بارکلی که هر کدام در مقاطع مختلفی برای این تیم بازی می کردند از بزرگان پست های زیر حلقه هستند، همانجایی که ارسلان باید برای این تیم بازی کند، جولیوس اروینگ یکی دیگر از بهترین بازیکنان تاریخ NBA است که در دهه هفتاد کاپیتان این تیم بوده است. آلن آیورسن بدون تردید نام آشناترین بازیکن این تیم برای علاقمندان به بسکتبال استع؛ فوق ستاره ای که اوایل هزاره سوم برای این تیم در پست گارد رأس بازی می کرد. فیلادلفیا سه بار سال های 55، 67 و 83 قهرمان NBA شده است.


همه تبریک گفتند جز مشحون!


یکی از نکات عجیب و قابل تأمل این بود که فدراسیون بسکتبال ایران و شخص محمود مشحون هیچ واکنشی نسبت به این خبر نشان ندادند. وب سایت رسمی کنفدراسیون بسکتبال آسیا در گزارشی از تاثیر این اتفاق در بسکتبال ایران و آسیا صحبت کرد:

«ارسلان کاظمی فوروارد قدرتی بسکتبال ایران نخستین بازیکن این کشور است که در درفت NBA انتخاب می شود. در لیگ NBA یک بازیکن ایرانی حضور دارد که او حامد حدادی است اما سال 2008 به طور مستقیم وارد این لیگ شد و برای «ممفیس» بازی کرد و سپس به «فینیکس سانز» پیوست. این اتفاق بزرگی برای بکستبال آسیاست که یک بازیکن در درفت NBA انتخاب شود و به تیمی در این لیگ بپیوندد.»

شیخ سعود بن علی آل ثانی رییس کنفدراسیون بسکتبال آسیا درباره این اتفاق گفت: «این یک اتفاق بزرگ برای ما است که بسکتبالیسنی تز ـسیت به این جایگاه برسد. این انتخاب غروری برای بسکتبال آسیاست. من از رفتن ارسلان به NBA تعجب نکردم چرا که می دانستم او همیشه می تواند کارهای بزرگ انجام دهد. من حالا آرزو دارم او عملکرد درخشانی در رقابت های فصل آینده لیگ NBA داشته باشد.» اما سایت فدراسیون بسکتبال فقط به درج خبر حضور کاظمی در فیلادلفیا اکتفا کرد. جالب اینکه در متن این خبر بیشتر تلاش شد تا تیم جدید کاظمی معرفی شود. محمود مشحون، رئیس فدراسیون هیچ واکنشی به این خبر نداشت.

ارسلان کاظمی؛ آسمانخراش ایرانی کهکشان nba - آکا


می خواهم اینجا بمانم


چند دقیقه بعد از اعلام خبر درفت شدن ارسلان، خانواده اش در بالتیمور برایش جشن گرفتند. او دقایقی بعد از پایان این جشن، در گفتگو با تماشا حس و حالش را اینطور بیان کرد: «بالاخره به جایی که می خواستم رسیدم. واقعا نمی توانم بگویم الان چه حسی دارم. البته این فقط قدم اول است و راه خیلی زیادی جلوی پایم وجود دارد. مهم این است که بتوانم اینجا بمانم. می خواهم در NBA بمانم.»

او که خوشحالی از صدایش کاملا مشخص بود با خنده گفت: «اصلا دوست ندارم من را بفرستند دی لیگ». دی لیگ یکی از لیگ های جانبی NBA است که تیم ها بازیکنان مازادشان را برای بازی به آنجا می فرستند.

کاظمی گفت: «باز هم باید از همه کسانی که من را حمایت کردند تشکر کنم. امیدوارم بتوانم لطف همه آنها را جبران کنم. من تازه اول راه هستم و می خواهم که مثل همیشه برایم دعا کنید.» ارسلان در صفحه اجتماعی اش هم فیلمی از لحظه درفت شدنش منتشر کرد. این فیلم از صحنه شادی اعضای خانواده ارسلان است.


یوسف کاظمی، پدر ارسلان: یک هفته زندگی نداشتیم

از لحظه اعلام خبر انتخاب ارسلان تلفن منزل پدریش در اصفهان مدام زنگ می خورد. همه می خواهند به خانواده او تبریک بگویند. یوسف کاظمی می گوید یک هفته اخیر به خاطر استرس زیادی زندگی نداشته اند اما الان آنقدر خوشحال است که در کلمات نمی گنجد. گفتگوی او با تماشا را بخوانید:

ارسلان کاظمی؛ آسمانخراش ایرانی کهکشان nba - آکا

پدر اولین ایرانی که در NBA درفت شده، چه حس و حالی دارد؟

- فوق العاده و خیلی عالی. اصلا نمی توانم این را با کلمات بگویم. به ایرانی بودن خودمافتخار می کنم. یک هفته بود از استرس و فکر و خیال زندگی نداشتیم. همه اش به این فکر می کردیم آینده ارسلان چه می شود.

الان از راهی که می رود راضی هستید؟


- کاملا راضی هستیم. راهی است که خودش انتخاب کرده. ارسلان عقلش می رسد و انتخاب هایش درست است. از وقتی 9 سالش بود ورزش می کرد و هیچ وقت زندگی عادی هم سن هایش را نداشت. تعطیلات نداشت. مهمانی نمی توانست برود و خیلی لذت های دیگر را نداشت. به خاطر همین مشکلات خیلی زود بزرگ شد و روی پای خودش ایستاد.

از اول هم اینقدر بسکتبالی بود؟


- اول مدرسه فوتبال می رفت. بعد رفت شنا. مربی هایش دیدند هیکلش خوب است گفتند بسکتبال بازی کند بهتر است. وقتی شروع کرد هم بسکتبال بازی می کرد، هم والیبال و هم هندبال. بعد از چند وقت مربی هایش گفتند استعداد بسکتبال دارد و رفت سراغ این رشته. خودش عاشق بسکتبال بود.

پدر یک ورزشکار حرفه ای بودن سخت نیست؟


- خیلی سخت است. همیشه در استرسیم. وقتی یک نفر در این سطح بازی می کند، همیشه ممکن است آسیب ببیند. اگر خدای نکرده زبانم لال آسیبی ببیند کارش تمام است. ارسلان زندگی عادی نداردو اگر ورزش حرفه ای نکند دیگر نمی تواند به زندگی عادی برگردد.

نمی خواهید دامادش کنید؟


- (می خندد) گفتم که ارسلان عقلش می رسد. این حرف ها برای زندگی سنتی است، زندگی ما صنعتی شده. ارسلان که از بچگی روی پای خودش بوده باید خودش، برای زندگی اش تصمیم بگیرد.

یعنی به او نمی گویید درس بخواند یا بسکتبال بازی کند؟


- من به او گفتم برود برای فوق لیسانس. اینکه بسکتبال بازی می کند خیلی راضی ام می کند اما باید درسش را هم بخواند. به او گفتم آنقدر پیشرفت کن که وقتی برمی گردی به کشورت بتوانی با تجربه و دانشت کاری کنی که دیگر در میادین بین المللی کارمان فقط دعا نباشد. باید به جایی برسیم که به خدا توکل کنیم و برویم میادین جهانی را فتح کنیم.

از فدراسیون کسی تبریک گفته؟


- اولین نفر افشین رضاپور تماس گرفت و تبریک گفت. بعدش پسرخاله من زنگ زد. آقای مشحون هم تماس گرفت. مهدی آقاجان هم که مربی دوره مدرسه ارسلان است تبریک گفت. تلفن مدام زنگ می خورد. همه به ما لطف دارند از همه ممنونم.
گردآوری بیوگرافی اکاایران
منبع : بخش بیوگرافی آکاایران
برچسب :