همشهری جوان:


اطلاعات فوری

- متولد 1366، گیسن، فرانکفورت آلمان

* پدرش مهرزاد داوری، ایرانی و مادرش لهستانی است. او آلمانی و انگلیسی صحبت می کند و فارسی و لهستانی اش خوب نیست.

* دانیل دانیل از سال 2007 در تیم های پایه ماینتس فوتبالش را شروع کرده و به برانشوایگ آمده، او در سال 2013 به تیم ملی ایران دعوت شد

* داوری سال قبل میلادی جزو 17 بازیکن برتر بوندس لیگا 2 بود و در سال جاری علی رغم اوضاع بد تیمشان نمره های خوبی از کیکر گرفته

فکر می کنم که امسال تو یکی از بهترین بازیکن برانشواگ بودی. هم نمره های بالایی که از کیکر گرفتی و هم تعریف های مربیان بوندس لیگایی این را نشان می دهد.

- خیلی خوشحالم که اینطور فکر می کنید. واقعا برای من افتخار است که یکی از هموطنانم چنین تصوری در مورد بازی من داشته باشد. من در این فصل تا جایی که می شد تلاش کردم نمایش خوبی داشته باشم. حضور در بوندس لیگا یک چالش بسیار بزرگی برای من بود. ما به عنوان یک تیم تلاش زیادی کردیم که بتوانیم در سری بالاتر نمایش خوبی داشته باشم. حضور در بوندس لیگا یک چالش بسیار بزرگی برای من بود. ما به عنوان یک تیم تلاش زیادی کردیم که بتوانیم در سری بالاتر نمایش خوبی داشته باشیم اما متاسفانه خیلی برای این کار موفق نبودیم.

پیشنهاد جدیدی برای فصل آینده ندارید؟ معمولا پیشنهادها کیفیت یک سال را نشان می دهد.

- در کوران مسابقات فکر کردن و حرف زدن در مورد پیشنهادها فقط تمرکز را از من می گیرد. من ترجیح می دهم با همه تمرکز به ادامه فصل و بوندس لیگا فکر کنم. مهمتر از همه اینکه من می توانم شانس حضور در جام جهانی را داشته باشم و فقط تمرکز است که به من کمک می کند. صحبت کردن از پیشنهاد تمرکزم را به هم می ریزد و ممکن است شانس های پیش رو را از من بگیرد.

از کدام بازی فصل ات راضی هستی؟

- من در همه بازی ها تلاشم را می کنم و سعی می کنم بهترین نمایش را داشته باشم ولیکن فکر می کنم مقابل دورتموند هم بازی رفت و هم بازی برگشت خوب بودم.

یورگن کلوپ هم در بازی برگشت حسابی از تو تعریف کرده بود.

- خب او من را می شناسد و به همین دلیل تعریف می کند.یورگن کلوپ در ماینتس مربی من بود. او در اصل من را به ماینتس آورد.

انگار آشنایی تان بیشتر از این حرف هاست. تو را از کجا به ماینتس آورد.

- من قبل از فوتبال، در هندبال دروازه بانی می کردم. پدر بزرگم هم هندبال بازی می کرد.

ویژگی اصلی تو خروج های فوق العاده است است. فکر می کنی که این به هندبال مربوط باشد؟

- دروازه بان های هندبال از توپ نمی ترسند، چون هر لحظه امکان برخورد توپ به صورتشان وجوددارد. شاید به این مربوط باشد.

بیشترین انتقادی که از تو می کنند به لحاظ فوتبالی چیست؟

- من می دانم ضعف هایم کجاست. با مربیانم کار می کنم و نظر مربیانم برایم مهم است و سعی می کنم آنها را برطرف کنم.

در آستانه جام جهانی چقدر به تمریناتت اضافه کردی؟

- تمرینات ما در بوندس لیگا سنگین تر از آن است که بشود تمرینات اضافه هم داشت. ما روزی دو بار در برانشواگ تمرین داریم و فرصتی برای تمرینات بیشتر عملا وجود ندارد ولی من این روزها سعی می کنم روی ذهنم بیشتر کار کنم و تمرکز بیشتری داشته باشم، ضمن اینکه با تمریناتی که کی روش در تیم ملی دارد، من اگر جزو تیم ملی ایران باشم، در شروع جام جهانی در بهترین حالت بدنی ام خواهم بود.

بیوگرافی ورزشکاران,دیدار نوروزی , دانیل داوری, دانیل داوری


فکر می کنی توی جام جهانی چه اتفاقی برای تیم ملی ایران بیفتد؟


- اول بگویم که بازی کردن در جام جهانی برای تیم ملی آرزویم است و امیدوارم بتوانم نظر کی روش را جلب کنم و در آن روزها کنار تیم ملی باشم. اگر بخواهیم واقع بینانه نگاه کنیم، گروه بسیار سختی داریم. ما حداکثر تلاشمان را انجام می دهیم که نمایش خوبی داشته باشیم. ما کارلوس کی روش را داریم و او بهترین کار را انجام می دهد که بازیکنان تیم ملی بیشترین استفاده را از توانایی هایشان بکنند.

همه از گل زدن مسی به ایران حرف می زنند. فکر می کنی مسی چند گل به ما بزند؟

- او بازیکن بسیار بزرگ و قدرتمندی است و خب وظیفه همه ماست که اجازه ندهیم گل بزند. من اگر در تیم و درون دروازه باشم، سعی می کنم جلویش را بگیرم.

این روزها چقدر به همین موضوع گل خوردن و گل زدن در جام جهانی فکر می کنی؟ اصلا به آگرو، دی ماریا، توس، ژکو و ... فکر می کنی؟

- من همچنان باید برای حضور در ترکیب نهایی و 22 نفره جام جهانی تلاش کنم و این اولویتم برای فکر کردن است چون اگر تلاش نکنم هیچ تضمینی وجود ندارد که من در تیم ملی باشم. اما اصولا اهل فکر کردن به بازیکنان حریف نیستم. ما یک تیم هستیم و باید به برنامه های خودمان فکر کنیم. ما اگر از توانایی هایمان استفاده کنیم، می توانیم جلوی همه تیم های بزرگ دنیا هم نمایش خوبی داشته باشیم.

معمولا آدم به موضوعاتی که زیاد فکر می کند خوابش را هم می بیند. برای تو در مورد جام جهانی این اتفاق افتاده؟

- می خندد. جام جهانی بزرگترین آرزوی هر فوتبالیست است. بازی کردن در بالاترین سطح فوتبال دنیا تجربه ای فوق العاده است اما خواب دیدن نه. من خوابی مربوط به جام جهانی ندیده ام.

نظرت در مورد کی روش چیست؟ او می تواند ایران را از گروه سختی که داریم نجات بدهد؟

- کی روش یک مربی حرفه ای است. او رزومه و توانایی های مشخصی دارد که می تواند به بازیکنان ایران کمک کند بهترین نمایش را داشته باشند. من فکر می کنم اگر قرار است کاری در جام جهانی انجام دهیم، باید با همین کی روش انجام دهیم.

ستاره ایران در جام جهانی چه کسی می شود؟

- تیم ملی ایران، نه فقط یک بازیکن. فکر کنم ما پدیده جام جهانی هستیم.

شماره یک برانشواگ از سفرش به ایران می گوید

بربری را خیلی دوست دارم

سفر دانیل به تهران برای خودش چیزهای عجیب زیاد داشته. از اینکه فکر می کرده شهر تهران کوچک است و از بالای برج میلاد با شهری عظیم مواجه شد تا اینکه متوجه شده تعداد زیادی از ایرانی ها او را می شناسند و سراغش می آیند و با او عکس می گیرند.بیوگرافی ورزشکاران,دیدار نوروزی , دانیل داوری, دانیل داوری


وقتی تنها هستی و برنامه تمرین نداری، چه کار می کنی؟

- کتاب خواندن را دوست دارم و خب پلی استیشن هم بازی می کنم.

کدام تیم را برمی داری؟

- آرسنال.

پس طرفدار آرسنالی؟

- آرسنال را خیلی دوست دارم.

با توجه به سن ات احتمالا باید ینس لمان را هم دوست داشته باشی؟

- ینس لمان اسطوره ام است. الگوی دروازه بانی ام. اصلا به خاطر او بودکه دروازه بانی در هندبال را رها کردم و به فوتبال آمدم.

برای تفریح کجا می روی با چه کار می کنی؟

- اینجا که فرصت تفریح ندارم. همه اش درگیر تمرینات هستم اما اگر در ایران باشم و فرصتی پیش بیاید به خانواده سر می زنم.

آخرین سفرت به ایران چطور بود؟

- خوشحالم که بعد از این همه سفر توانستم ایران را ببینم. من قبل از این اصفهان را دیده بودم.

خب کجا رفتی و چه کار کردی؟

- خب فرصت زیادی نداشتم. ما درگیر تمرینات تیم ملی بودیم. فقط یک روز صبح برای صبحانه خوردن به دربند رفتیم. بعد هم رفتیم یک مرکز خرید (تندیس) یک عینک آفتابی خریدم. برج میلاد را هم دیدم.

قبل از این فکر کرده بودی که اگر تهران آمدی، کجا را مثلا ببینی؟ برنامه ای؟ چیزی؟

- در ابتدا برج میلاد را هم دوست نداشتم ببینم. البته نه به خاطر اینکه دوست نداشته باشم برج میلاد را ببینم. به خاطر این بود که مدت زیادی از خانواده دور بودم و ترجیح می دادم کنارشان باشم. دیدن خانواده برای من مهمتر از یک محل بود اما اصرار (فرهود) سبب شد بروم و خب تجربه خیلی خوبی بود. مخصوصا که فکر نمی کردم تهران اینقدر بزرگ باشد. تصوراتم نسبت به تهران تغییر کرد.

مگر از فرودگاه تا هتل، یا خانه شهر را ندیده بودی؟

- من شب به تهران رسیدم و خیلی از فاصله ها و بزرگی شهر چیزی متوجه نشدم. تصویری که از بالای برج میلاد دیدم، بسیار بزرگ بود.

بیوگرافی ورزشکاران,دیدار نوروزی , دانیل داوری, دانیل داوری


چه غذایی را دوست داری؟

- نان صبحانه ای که خوردیم را خیلی دوست داشتم (فرهود توضیح می دهد که نان بربری بوده) قرمه سبزی را هم دوست دارم.

تمرین هایت با معلم زبان فارسی تا کجا پیش رفته؟ الان چقدر می توانی فارسی حرف بزنی؟

- تنها روزی که آف دارم دوشنبه هاست. الان هم یکسری پیشرفت ها کرده ام. در حد سلام، چطوری داداش، و اصطلاحاتی که در فوتبال به کارم می آید مثل چپ، راست، برو، بیا، بگیر، ولش کن و من، خوبم چطوری هم بلدم.

برخورد مردم با تو چطور بود؟

- برخورد مردم ایران فوق العاده است. در برانشواگ شاید خیلی ها تو را بشناسند اما برایشان عادی است. کسی جلو نمی آید، حرف نمی زند، ابراز محتب نمی کند اما ایرانی ها بسیار دوست داشتنی هستند. من پیغام های بسیار محبت آمیزی ازشان داشتم و البته به صورت باورنکردنی همه جا من را می شناختند.

پذیرفتن پیشنهاد ایران برایت سخت نبود؟

- حضور در ایران و بازی در تیم ملی آرزویم بود.

قبل از آمدن به ایران با بازیکنان ایرانی در تماس بودی؟

- قبل از اینکه به ایران بیایم، تلفنی با اشکان دژاگه و جواد نکونام صحبت کردم. حرف زدن با آنها خیلی به من کمک کرد. الان هم با اشکان در تماس هستم و اس ام اس می دهم.

با کدام بازیکن تیم ملی در اردو خوب بودی؟

- همه برخورد گرمی داشتندو با همه رابطه خوبی دارم.

آرزوی حرفه ای برای شب عید آقای داوری

دوست دارم در جام جهانی بازی کنم

دانیل مدت زیادی ایران نبوده و کمی نگاهش به نوروز متفاوت است. او نوروز را دوست دارد. شاید نه به خاطر آجیل خوردن و مسافرت رفتن. نوروز را دوست دارد چون تنها فرصتی است که برای دیدن همه اعضای خانواده اش دارد اما امسال در نوروز هم دانیل کنار خانواده اش نیست. او درگیر بوندس لیگا و البته تمرینات تیم ملی در تهران است و فرصت نمی کند کنار خانواده باشد.

روزهای عید چه تفاوتی نسبت به روزهای دیگر برای تو داشته؟

- شرایط زندگی برای خانواده ما به صورتی است که دور از هم هستیم. من در یک شهر هستم، خواهرم در یک شهر است و پدر و پدربزرگم در شهری دیگر. فوق العاده ترین چیزی که عید نوروز برای من دارد، با هم بودن است و لذت می برم از اینکه می توانم کنار اعضای خانواده ام باشم.

بیشترین چیزی که از عید دوست داری چیست؟

- شاد بودن کنار خانواده ام بهترین ویژگی نوروز است. شاید توضیحش سخت باشد اما وقتی از خانواده ات دور باشی، هیچ چیزی ارزشمندتر از بودن کنارشان وجود ندارد.

عیدی چی گرفتی؟ پول، هدیه، و ...

- عیدی چیز خاصی نیست که یادم بیاید. عیدی های زیادی گرفته ام اما اینکه بخواهم الان بگویم چیز خاصی یادم نمی آید.

بیوگرافی ورزشکاران,دیدار نوروزی , دانیل داوری, دانیل داوری


تا الان عیدهای نوروز کجاها بوده ای؟ خاطره ای از کودکی درباره عید نوروز داری؟

- من در یک خانواده نیمه ایرانی آلمانی بزرگ شده ام. به همین دلیل تجربه هایم از عید کمی متفاوت از آن چیزی است که شما فکر می کنید. شاید هم به خاطر تفاوت مدل زندگی باشد. برای من عید به معنی مسافرت رفتن و دیدن جاهای دیگر نیست. برای من عید نوروز خانواده، یعنی دور هم بودن.

امسال برای عید چه برنامه ای داری؟

- متاسفانه امسال درگیر تمرین هستم و اواخر فروردین هم که اردوهای تیم ملی است. به غیر از تمرین و مسابقات در بوندس لیگا به فکر جام جهانی هستم. امیدوارم که در جام جهانی کنار تیم ملی باشم و بتوانم به موفقیت ایران کمک کنم.

معمولا ایرانی ها موقع تحویل سال آرزوی خاصی می کنند. امسال اولین آرزوی تو چی هست که می خواهی برآورده شود؟

- حضور در جام جهانی همراه تیم ملی مهمترین خواسته حرفه ای من است. امیوارم خانواده ام و همه ایرانی ها سلامت باشند.

گردآوری بیوگرافی آکاایران
منبع : بخش بیوگرافی آکاایران
برچسب :