آکاایران: کارگردانی که فراموش نمی شود

آکایران :در حالی که سال ها از مرگش می گذرد اما همچنان از هر کارگردان دیگری در تاریخ سینما مشهورتر است، فیلم هایش آنچنان تأثیرگذار و ماندگارند که منبع الهام بسیاری از کارگردانان بزرگ بوده است و آثارش دارای ویژگی های منحصر به فردی است که سینمادوستان با دیدن تنها چند دقیقه، تشخیص می دهند چه کسی آن را خلق کرده است.

«راجر ایبرت» منتقد سرشناس سینمای جهان در مطلبی که چند سال پیش از مرگش، درباره سینمای «هیچکاک» و با عنوان "هیچکاک همچنان در قله سینمای جهان" نوشت، عنوان می کند: " هیچکاک راضی بود با توقعات بسیار کم درباره جرم و گناه فیلم بسازد.

بنا به گزارش آکاایران : فیلم هایش عاری از بیانیه های فلسفی بود و بصورت کنایه آمیز به مضامین فلسفی می پرداخت و هیچ چیز در ساخته هایش خیلی جدی گرفته نمی شد.

,«راجر ایبرت», راجر ایبرت منتقد سرشناس سینمای جهان, سینمای «هیچکاک» و با عنوان هیچکاک همچنان در قله سینمای جهان,اخبار بازیگران،اخبار چهره ها،دنیای ستاره ها،اخبار هنرمندان

او از ستاره های بزرگ، لوکیشن های پرزرق و برق و استراتژی های تصویربرداری بی باکانه ای استفاده می کرد و با حضور کوتاه در تقریبا تمامی آثارش در زمانی به شهرت رسید که کمتر کسی به کارگردانی فیلم فکر می کرد.

زمانی که بسیاری از کارگردانان معروف از تلویزیون روی برگردانده بودند، او با یک برنامه تلویزیونی یک ساعته با عنوان «آلفرد هیچکاک تقدیم می کند» به اوج شهرت رسید.

,«راجر ایبرت», راجر ایبرت منتقد سرشناس سینمای جهان, سینمای «هیچکاک» و با عنوان هیچکاک همچنان در قله سینمای جهان,اخبار بازیگران،اخبار چهره ها،دنیای ستاره ها،اخبار هنرمندان


«ایبرت» در ادامه درباره «هیچکاک» می نویسد: طرح داستان مورد علاقه را می توان در این جمله کوتاه خلاصه کرد: "فردی بی گناه که به اشتباه متهم شده است". از «کری گرانت» در فیلم «شمال از شمال غربی» تا «اینگرید برگمن» در فیلم «بدنام»، این شخصیت ها همگی بی گناه بودند اما از دیدگاهی خاص گناهکار به نظر می رسیدند.
هیچکاک در توضیح علاقه اش به این مضامین همواره داستانی از دوران نوجوانی خود تعریف می کند که به دلیل رفتار نادرستش، پدرش او را همراه با یک یاداشت به اداره پلیس لندن می فرستند و از مأموران می خواهد او را به دلیل اشتباهش بازداشت کنند.
در یادداشتی که هیچکاک از پدرش گرفت نوشته شده بود: "می بینی که اگه پسر خوبی نباشی چه اتفاق هایی ممکنه بیفته"

,«راجر ایبرت», راجر ایبرت منتقد سرشناس سینمای جهان, سینمای «هیچکاک» و با عنوان هیچکاک همچنان در قله سینمای جهان,اخبار بازیگران،اخبار چهره ها،دنیای ستاره ها،اخبار هنرمندان


سال ها بعد «هیچکاک» درخواست کرد که روی سنگ قبرش نیز همین این جمله را حک کنند.
13 اوت سال 1899 یعنی دقیقا 116 سال پیش روزی بود که «آلفرد هیچکاک» استاد بزرگ سینمای تعلیق و دلهره در شهر لندن متولد شد. در ابتدا به عنوان یک پادو وارد عرصه سینمایی صامت شد و بعدها به عنوان هنرمند و نویسنده کار خود را ادامه داد.

,«راجر ایبرت», راجر ایبرت منتقد سرشناس سینمای جهان, سینمای «هیچکاک» و با عنوان هیچکاک همچنان در قله سینمای جهان,اخبار بازیگران،اخبار چهره ها،دنیای ستاره ها،اخبار هنرمندان


اولین فیلم هایش چون «باغ لذت» را در آلمان و در اوج جریان اکسپرسیونیسم ساخت و در طول دوران فعالیت سینمایی خود همواره علاقه وافری به زوایای عجیب دوربین، سایه های دراماتیک، لوکیشن های غریب و همچنین فاش سازی بصری غیرمنتظره داشت.
اولین فیلم معروف و موفق او «مردی که زیاد می دانست» در سال1934 ساخته شد و پس از فیلم «39 پله» (1935) و همچنین موفقیت بزرگ «خانم ناپدید می شود» (1938)، «دیوید سلزنیک» تهیه کننده آمریکایی او را به هالیوود فراخواند و اولین ساخته «هیچکاک» در هالیوود با عنوان «ربکا» توانست در حالی جایزه اسکار بهترین فیلم را کسب کند که فیلمی عاشقانه بود و هیچ یک از عناصر تعلیقی که «هیچکاک» بواسطه آنها به شهرت رسیده بود را نداشت.


او عاشق کار با ستاره های بزرگ سینما بود و ستاره ها نیز همه کارهای خود را برای همکاری با هیچکاک کنار می گذاشتند، «جیمز استوارت» و «کری گرانت» در چهار فیلم با او همکاری کردند و بازیگران مطرحی چون «اینگرید برگمن»، «جوزف کاتن»، «هنری فوندا»، «گریس کلی»، «کیم نواک» و «پل نیومن» در فیلم های او ظاهر شدند.
«هیچکاک» که شیفته بعد فنی سینما بود با دقت فراوانی روی فیلمنامه هایش کار می کرد و حتی هنرمندانی را استخدام می کرد تا استوری برد تمام برداشت ها را ترسیم کنند و معتقد بود وقتی فیلمنامه تکمیل باشد فرآیند ساخت فیلم روی سراشیبی قرار می گیرد.

او برای خودش چالش های فنی ایجاد می کرد، برای مثال تمام فیلم «قایق نجات» را روی یک قایق کوچک ساخت و فیلم «طناب» را از کنار هم قرار دادن برداشت های 10 دقیقه ای طوری تدوین کرد که گویی کل فیلم در یک برداشت مقابل دوربین رفته است.
«روانی» (1960) تاثیرگذارترین فیلم «هیچکاک» بود که به راهنمای سینمای خشنونت برای کارگردانان بعد از وی مبدل شد اما بهترین فیلم او «سرگیجه» (1958) بود که در فهرست برترین فیلم های تاریخ سینما همواره در میان پیشتازان است.
«آلفرد هیچکاک» در سال 1980 از سوی ملکه الیزابت دوم به دریافت لقب "سر" نائل آمد؛ هرچند مرگ فرصت آن را به او نداد تا رسما آن را دریافت کند و چهارماه پس از اعلام آن، در روز 29 آوریل 1980 در سن 80 سالگی براثر نارسایی کلیوی در لس آنجلس درگذشت.
«هیچکاک» طی 60 سال فعالیت سینمایی، به واسطه ساخت آثار برجسته موفق به کسب جوایز متعددی شد که شاید مهم ترین آنها جایزه ی یادبود آکادمی اسکار در سال 1967 باشد.
او پنج بار در سال های 1960 برای فیلم «روانی»، سال 1940 برای «ربکا»، سال 1944 برای «قایق نجات»، سال 1945 برای «طلسم شده» و سال 1954 برای «پنجره عقبی» نامزد جایزه اسکار بهترین کارگردانی شد.

وی همچنین نامزد اسکار بهترین تهیه کننده برای فیلم «سوء ظن» در سال 1941 شده بود. فیلم های «ربکا»، «خبرنگار خارجی» و «طلسم شده» نامزد اسکار بهترین فیلم نیز بودند.

شانزده فیلم ساخته او نامزدی اسکار را به دست آوردند که او خودش برای شش فیلم نامزد اسکار شد. در سال 2008، چهار فیلم «سرگیجه»، «پنجره عقبی»، «شمال از شمال غربی» و «ام را نشانه قتل بگیر» از سوی انجمن فیلم آمریکا در فهرست 10 اثر برتر سینمای جنایی جهان قرار گرفتند.
اخبار فرهنگی - ایسنا

منبع :

منبع : بخش بیوگرافی آکاایران
برچسب :