آتنه فقیه نصیری: بازیگر طنز نیستم - اخبار ستاره ها ، اخبار چهره ها ، سلبریتی ها
اخبار عکس جدید آتنه فقیه نصیری,اخبار فرهنگی,بیژن بیرنگ,آتنه فقیه نصیری,تصاویر آتنه فقیه نصیری,عکس های آتنه فقیه نصیری,فیلم های آتنه فقیه نصیری,


او را با چهره مثبت و مملو از آرامش اصولاً در ذهن دارید. کمتر اهل مصاحبه است و بر خلاف خیلی از همکارانش، جنس حضور اجتماعی اش در مقام یک هنرمند بدون هیچ هیاهو است.

اگر چه یک روز با سریال «خانه سبز» مرحوم مسعود رسام و بیژن بیرنگ فضایی از جنس خاص طنز را تجربه کرده بود، امّا در تمام این سالها بازیگر نقش ماندگار «خاله سارا» را در آثار طنز ندیدیم. بازیگر سریال «جراحت» که مدتها بود کار نکرده بود به یکباره با یک ریسک بزرگ آمد تا با سریالی طنز بازگشت مجددش را بعد از یکی دو سال تجربه کند. بازیگر فیلم های «مزرعه پدری»، «قارچ سمی»، «هشت پا»، «مهره»، «کاکادو»، «دو نفر و نصفی» و... که به خاطر بازی در فیلم سینمایی «در کمال خونسردی» کاندیدای دریافت سیمرغ از جشنواره فیلم فجر بوده، مدت هاست از سینما فاصله گرفته است، امّا در تلویزیون هر ازگاهی با وسواس بسیار به یکی دو پیشنهاد جدی تر فکر می کند.

بازیگر مجموعه های «حیران»، «شیدایی»، «مدار صفر درجه»، «گمگشته»، «دختران»، «کت جادویی»، «عید آن سالها» و... برای بازی در سریال «شمعدونی» سروش صحت مهمان یک فنجان چای بانی فیلم شد تا از نگاه ویژه اش در بازیگری بگوید. او با مثالی متفاوت کم کاری های اخیر و استراحت این روزهایش را برای ما توضیح داد، گپ و گفت پیش روی شما با بازیگری است که برای اولین بار طنز تلویزیونی را با این ساختار تجربه کرده و البته به اعتقاد خیلی ها بازی اش آن طور که باید در آمده است:

 
 خانم فقیه نصیری از شواهد امر پیداست، این روزها را با استراحت سر می کنید؟
ـ (می خندد) بله استراحت مطلق!

 چرا مشغول کار نشدید؟
ـ کار نمی کنم برای اینکه علت دارد! یک خانم روستایی یک روز به من گفت دو جور شوهر آدم را بدبخت می کند. یکی شوهر بد که خب معلوم است چون بد است آدم را بدبخت می کند و یکی هم شوهر خوب است! چرا، چون اگر آن شوهر خوب بمیرد تو دیگر شبیه او را پیدا نمی کنی! این حکایت شبیه داستان ماست؛ یک کار خوب انجام دادیم دیگر مدل آن پیدا نمی شود! (می خندد)

 منظور این مثال از شوهر خوب، احتمالاً سریال «شمعدونی» است؟
ـ بله

 با این مثال مشخص شد که رضایت کامل از همکاری با این پروژه دارید.
ـ بله...

 البته شما هیچ گاه از آن دست بازیگرانی نبودید که راحت انتخاب کنید و سر هر کاری بروید؟
ـ به همین دلیل هم دو سه سال بیکار بودم.

 و انتخاب سریال «شمعدونی» که به این دو سه سال بیکاری مرتبط نبود؟
ـ نه ابداً چرا که من فیلمنامه را خواندم و بسیار دوستش داشتم و پذیرفتم.

,بیژن بیرنگ, آتنه فقیه نصیری, تصاویر آتنه فقیه نصیری,اخبار بازیگران،اخبار چهره ها،دنیای ستاره ها

 
 تردیدی نداشتید از اولین حضور در یک طنز تلویزیونی؟
ـ چرا اتفاقاً تردید داشتم، چون من اصولاً بازیگر طنز نیستم. از سوی دیگر با آقای صحت هم تجربه کار قبلی نداشتم و فکر می کردم که در زمینه ای که آقای صحت کار می کنند من شاید موفق نباشم. یک مقدار با تردید کار را قبول کردم. چون احساس کردم متن بسیار خوب و قوی است و حاصل آن می تواند یک کار متفاوت در این گونه از سریال سازی باشد. متن خوب بود و خوشبختانه آقای صحت یک ورد بلد هستند که می خوانند و بازیگر آنطور که باید بازی می کند! (می خندد) یک جور ریسک بود.

 قبول دارید طنز تلویزیونی بسیار خطرناک است، طوریکه اگر جواب ندهد می تواند کارنامه بازیگری مثل شما را تحت الشعاع قرار دهد؟
ـ بله همین طور است. الان هم نمی دانم جواب داده یا خیر، ولی متن آنقدر برای من جذاب بود و شخصیت ها آنقدر برای من گیرا بودند که این ریسک را قبول کردم. وقتی شخصیت ها را می خواندم، واقعاً شخصیت پردازی در آن می دیدم، اصلاً کاراکتر به امید خدا رها نشده بود. تمام شخصیت ها با حساب و کتاب طراحی شده بودند مخصوصاً شخصیت هوشنگ که آقای نادری خیلی خوب آن را به تصویر کشیدند و به نظر من ایشان کنار دیگر بازیگران خوب این سریال یک پدیده هستند، چرا که به بهترین شکل ممکن شخصیت را ایفا کردند.

 در مملکت ما اصولاً چه در دادن نقش متفاوت به بازیگر و چه در پذیرش نقش متفاوت از سوی بازیگر این ریسک وجود ندارد، این اتفاق دو سویه برای شما رخ داد...
ـ دقیقاً همین طور است.

 هیچ گاه از سروش صحت علت انتخاب خودتان را برای نقش زهره در دل این نوع از قصه گویی فانتزی جویا شدید؟
ـ (می خندد) باور کنید، من هرگز متوجه نشدم چرا چنین کاری کردند. به نظرم از خودشان سوال کنید.

 پیش از حضور جلوی دوربین یک طنز تلویزیونی چطور به عنوان یک بازیگر خودتان را تجهیز کردید؟
ـ من اولاً بازیگر نیستم، یک تکنیسین هستم. چون خودم را اصلاً بازیگر نمی دانم. من از آن بازیگر خوب ها نیستم که اگر به فرض قرار باشد نقش یک کارمند بانک را بازی کند دو ماه برود در بانک بنشیند و روی لحن و حرکت و رفتار آن کاراکتر حقیقی کار کند. من اصولاً همین جوری می روم جلو یا بخت و یا اقبال، هفت هشت قسمت از سریال را خواندم، دوست داشتم و جلو رفتم و حس کردم می شود یک فضای متفاوت را تجربه کرد.

,بیژن بیرنگ, آتنه فقیه نصیری, تصاویر آتنه فقیه نصیری,اخبار بازیگران،اخبار چهره ها،دنیای ستاره ها

 
 در تمام این سالها اکثر آثار طنز ما را بازیگران مرد با تیپ سازی و گاهی حتی شخصیت سازی پیش بردند و در بیشتر مواقع خانم های بازیگر در نقش مکمل حاضر بودند نه بیشتر،گاهی البته نقش مکملی مثل خانم شیرزاد (شقایق دهقان) سریال «ساختمان پزشکان» رنگ و لعاب درشت تری هم به خودش گرفته است. اما در سریال «شمعدونی» خانم ها حضور موثرتری در پیشرفت طنز قصه دارند. تیپ ـ کاراکترهای سریال هم زنانه و جذاب در آمده است...
ـ خب این مستلزم خواست نویسنده و درایت کارگردان است. ضمن اینکه انتخاب بازیگران از سوی تیم تولید هم در این مسئله موثر است. انتخاب بازیگری که تجربه و دانش این جنس بازی را داشته باشد و بتواند از پس آن بر آید. به هر حال برای جذاب شدن این دست نقش ها به خصوص زنانه اش باید بازیگر تجربه این کار را داشته باشد و این حرفه را خوب بشناسد. چرا که هر گونه کوتاهی و لغزش در بازی (بازی درشت، بازی کمرنگ) می تواند به نقش لطمه بزند. یادمان نرود که دراین باب، فیلمنامه و خود کارگردان حرف اول را می زنند. شما بهتر می دانید در این سالها داشته ایم نقش های طنز زنانه که خانم ها ایفاگر تیپ ـ کاراکتر بودند و حتی گاهی تیپ کامل گرفته اند. اما همه آنها موفق و ماندگار از آب در نیامدند. فکر می کنم این مسئله اولاً بر می گردد به تجربه بازیگرانی که این نقش ها را برعهده گرفتند، بعد هوشیاری و تخصص خود کارگردان، خودم اصلاً فکر نمی کردم آقای صحت انقدر خوب و راحت از بازیگران بازی بگیرد. من خیلی این اتفاق را به خود سروش صحت مربوط می دانم. سبک کار ایشان در درآمدن نقش ها بسیار موثر بود. ضمن اینکه تعامل بسیار خوبی میان بازیگران و آقای صحت وجود داشت. پیشنهادها ارائه می شد، نظرات سنجیده می شد، روی نقش ها و لحظات قصه حرف می زدیم و برای یک اتفاق خوب هیچ کس کوتاهی نمی کرد. قصه سریال «شمعدونی» به دو خانواده عادی از طبقه متوسط جامعه می پردازد. تمام اتفاقاتی که برای ما در زندگی رخ می دهد از تصادف گرفته تا بیکاری، رد شدن در امتحانات، بی پولی، اختلافات داخلی و... ولی یک نگاه متفاوت به این ماجرا شده است. ما اینجا می گوییم تمام اتفاقات ناگوار می تواند طوری مطرح شود که به آن بخندیم.

 اصولاً نوع و لحن بازی شما چیزی شبیه به زندگی است و کمتر شاهد بازی درشت در این سالها از شما در گونه های مختلف بوده ایم. سریال «شمعدونی» اما شرایطی متفاوت دارد.
ـ بله...

 در این سریال اکثر بازی ها در یک موقعیت فانتزی به رغم فضای رئال، بازی درشت می طلبد، اتفاقی که در جنس بازی اکثر بازیگران این سریال محسوس است، این درشتی اجرا کمی در بازی شما هم مشهود است.
ـ در مورد این مسئله من خودم هم یک مقدار مصر بودم. در طول سریال دائم به آقای صحت می گفتم که بازی من اوراکت نشود؟! ایشان می خندیدند و می گفتند تو مگر می توانی اوراکت هم بشوی؟! (می خندد) من یک مقدار در مقابل بازی درشت مقاومت می کردم و فکر می کنم به همین دلیل است اندازه بازی من خیلی درشت نشده است.

 به همین دلیل است که زهره هرگز در این سریال تیپیکال نشده است؟
ـ بله...

 اصولاً فضای شکل گیری سریال های طنز و کمدی با آثار جدی متفاوت است. در واقع پشت صحنه به شدت می تواند روی اتفاقات جلوی دوربین موثر باشد...
ـ با این مسئله به شدت موافقم. آنقدر فضای پشت صحنه این سریال خوب بود که ما همه حس می کردیم یک خانواده هستیم. چه بازیگران، چه عوامل پشت صحنه و چه گروه تولید همه در کنار هم و در خدمت کار بودند. همین فضای خوب پشت دوربین به این طرف منتقل شده است. واقعاً اعضای گروه در یک آرامش کار می کردند، آرامشی که حاصل کار همه بود. من اینجا باید یک تشکر خیلی ویژه داشته باشم از دستیار اول کارگردان آقای حسن نوری، ایشان به قدری در جهت کار زحمت کشیدند و با عوامل هماهنگ بودند که حضورشان را نمی توان نادیده گرفت. آقای نوری به نظر من یکی از نعمت های این سریال بودند. همه چیز در سریال «شمعدونی» خیلی خیلی خوب بود، به همین دلیل است که می گویم دیگر نمی شود به این راحتی کار قبول کرد!

 سریال «شمعدونی» نشان داد شما توانایی و پتانسیل حضور در یک کار کمدی را با خودتان دارید، علاقه مند هستید در این گونه پرطرفدار باز هم ادامه بدهید؟
ـ اگر متن به این صورت باشد، گروه با همین ویژگی ها دور هم جمع شوند. کارگردان همین طوری باشد بله با کمال میل، چرا که نه!

,بیژن بیرنگ, آتنه فقیه نصیری, تصاویر آتنه فقیه نصیری,اخبار بازیگران،اخبار چهره ها،دنیای ستاره ها

 
 برنامه شما برای آینده کاری تان چیست؟ آیا به سینما فکر می کنید؟ خیلی از بازیگران همکار شما علت کم کاری شان را به بحث عدم قصه مناسب و شرایط تولید مرتبط می دانند، شما چطور؟
ـ من سالهاست در سینما فعالیت نداشته ام چرا که پیشنهاد مناسب نداشتم. در تلویزیون پیشنهادهایی دارم، اما گاهی متن ها را دوست ندارم. گاهی خود کارگردان را دوست ندارم. گاهی گروه بازیگران... در واقع شرایط فراهم نیست. احساس می کنم آن شرایط حرفه ای که باید وجود داشته باشد تا یک اتفاق ویژه رخ بدهد وجود ندارد. در نتیجه قبول نمی کنم.

 اندازه مطلوب شرایط از نظر آتنه فقیه نصیری چیست؟
ـ اندازه مطلوب که فکر نمی کنم هیچ وقت پیش بیاید، ولی فکر می کنم اگر یک مقدار مدیران سازمان و مسوولان تحقیق کنند و ببینند چه اتفاقی رخ می دهد تا یک اثر موفق و پرمخاطب از آب درمی آید همه چیز حل است. خب ما همان شرایط و همان سیستم را برای همه کارهایمان کم و بیش ایجاد می کنیم. در واقع ادامه رویه ای که به موفقیت یک اثر می انجامد یک مدیریت درست می خواهد. مثلاً یک نفر می گفت چرا سریال «خانه سبز» ادامه پیدا نکرد؟ خب جواب این سوال را باید مسوولان بدهند! اتفاقاً من چند وقت پیش آقای بیرنگ را دیدم و از شرایط کار با ایشان صحبت می کردم. می گفتند آنقدر طرح نوشتم بردم سازمان و از این سو به آن سو شدم که خسته شدم. ایشان کلی از مشکلاتی که سر راهشان بود گفتند، پس از کلی تحقیق و بررسی و رفت و آمد و جواب های مختلف شنیدن، دیگر انگیزه ای برای تولید کننده نمی ماند. من امیدوارم مسوولان سازمان به فرمول های موفق قبلی توجه ویژه داشته باشند و شرایط را مهیا کنند تا افراد موفق در شرایط مساعد بیایند و کار کنند.

 و حرف آخر...
ـ در حال حاضر اصلاً به فکر کار کردن نیستم و در خانه ام نشستم و از کاری که کرده ام لذت می برم. ممونم از شما و امیدوارم سریال «شمعدونی» بتواند تا پایان نظر مخاطبش را جلب کند. 

اخبار فرهنگی - بانی فیلم


منبع : بخش بیوگرافی آکاایران
برچسب :