بیوگرافی ، مصاحبه ، عکس شوهر و پسر سیما تیرانداز (نصرت دودکش) - اخبار ستاره ها ، اخبار چهره ها ، سلبریتی ها
سیما تیرانداز همانند اکثریت بازیگران محبوب زن سینما و تلویزیون کشور ایران علاوه بر بازیگری,مادری دلسوز و مهربان برای پسرش رایان می باشد. سیما تیرانداز تربیت

سیما تیرانداز همانند اکثریت بازیگران محبوب زن سینما و تلویزیون کشور ایران علاوه بر بازیگری,مادری دلسوز و مهربان برای پسرش رایان می باشد. سیما تیرانداز تربیت خیلی خاصی را برای پسرش در نظر دارد,خود در این رابطه می گوید:من برای تربیت رایان خیلی مطالعه می کنم و سعی می کنم هر چیز مبهمی که برایم […]

سیما تیرانداز همانند اکثریت بازیگران محبوب زن سینما و تلویزیون کشور ایران علاوه بر بازیگری,مادری دلسوز و مهربان برای پسرش رایان می باشد.

سیما تیرانداز تربیت خیلی خاصی را برای پسرش در نظر دارد,خود در این رابطه می گوید:من برای تربیت رایان خیلی مطالعه می کنم و سعی می کنم هر چیز مبهمی که برایم در مورد تربیت پیش بیاد از دکترش و …سوال کنم.مخصوصا دکتر رایان خیلی به من کمک می کند و هر زمانی که به مشکل رفتاری برخورد کنم حتما با دکترش در میان خواهم گذاشت.
سیما تیرانداز در مورد اینکه چقدر کتاب می تواند در تربیت فرزندان کمک کند می گوید:من واقعا پیشنهاد می کنم برای تربیت بهتر فرزندان از کتاب هایی که روانشناسان و دکترهای دیگر همچون تغذیه و … کمک بگیرند.
سیما تیرانداز در ادامه در مورد اینکه دوست دارد رایان در آینده یک هنرمند شود می گوید:خوب بله خیلی دوست دارم هنرمند شود ولی مسئله این هستش که در چه هنری؟.من دوست دارم در آینده در انتخاب های این چنینی پسرم دخالت کنم البته باید بگویم که راهنمایی می کنم ولی دخالت نه.ولی خیلی دوست دارم که یک نویسنده خوب شود.

 

بیوگرافی سیما تیرانداز
سیما تیرانداز
تاریخ تولد: ۱۳۴۹ در تهران
همسرسابق ناصر هاشمی (بازیگر) و همسر مجید جوزانی
دوره بازیگری را زیر نظر جاری سابق خود – گلاب آدینه – گذراند.
لیسانس رشته ادبیات نمایشی از دانشگاه آزاد.
شروع فعالیت از سال ۱۳۶۷ بانمایش های آموزشی مدرسه هنر و ادبیات.
جایزه بهترین بازیگر زن از دهمین جشنواره تئاتر فجر برای نمایش مرگ یزد گرد (۱۳۷۰)
نامزد جایزه بهترین بازیگر نقش اول در یازدهمین فیلم فجر برای فیلم فجر برای فیلم سایه های هجوم.
با بازی در نقش کوتاهی در فیلم هامون ساخته داریوش مهرجویی به سینما آمد و سپس در فیلم بانو ساخته دیگر داریوش مهرجویی بازی کرد. اما سایه های هجوم فرصت مناسبی برای هنرنمایی او بود که برای بازی در همین فیلم نامزد جایزه بهترین بازیگر زن از یازدهمین جشنواره فیلم فجر شد.
او امسال « پاداش سکوت » را روی پرده داشت که برای همین فیلم برنده جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل زن از یازدهمین جشن خانه سینما شد.

,ازدواج سیما تیرانداز,بیوگرافی بازیگران دودکش,بیوگرافی سیما تیرانداز

مصاحبه سیما تیرانداز:

نامزد جایزه بهترین بازیگر زن از یازدهمین جشنواره فیلم فجر برای بازی در فیلم «سایه های هجوم»، همکاری با داریوش مهرجویی در فیلم های «هامون» و «بانو»، بازی در فیلم های «پاداش سکوت»، «جاده عشق» و…را اگر شما به سال ها فعالیت روی صحنه تئاتر (کارگردانی و بازیگری) و مجموعه های تلویزیونی (سی امین روز، خانه ای در تاریکی، جوانی، آژانس دوستی، وکلای جوان و…) اضافه کنید، متوجه خواهید شد سیما تیرانداز می تواند سر کلاس بازیگری حرف هایی برای شاگردانش داشته باشد.

این مدرس بازیگری که اخیراً سریال «ستایش» را نیز با سعید سلطانی تجربه کرده است، این روزها در تجربه ای نو با شخصیت «عفت» ژانر طنز تلویزیونی را در فضایی جدید نسبت به «ویروس ۲۰۰۰» با «دودکش» تجربه می کند. بازیگر سریال «در چشم باد» مهمان یک فنجان چای «بانی فیلم» شد تا از اولین تجربه همکاری اش با محمدحسین لطیفی و البته وضعیت کلاس های بازیگری و تدریس این رشته پرطرفدار بگوید:

مجید جوزانی

,ازدواج سیما تیرانداز,بیوگرافی بازیگران دودکش,بیوگرافی سیما تیرانداز

خانم تیر انداز قبل از اینکه برویم سراغ سریال دودکش، کار تدریس که کماکان در رأس برنامه هایتان هست؟

ـ بله تدریس کماکان در رأس برنامه های من است. در واقع تدریس جزو فعالیت های روتین و همیشگی من محسوب می شود. جالب است بدانید من درست از زمانی که بازیگر شدم، معلم هم شدم. تدریس بازیگری کار خاصی است و بسیار انرژی بر، اما من بدون توقف آن را در برنامه دارم.

کار تدریس در مملکت ما به خصوص در رشته بازیگری باید کار مشکلی باشد؛ آن هم در روزگاری که همه علاقه مندان این حرفه دوست دارند غوره نشده مویز شوند و ره صد ساله را یک شبه طی کنند.

ـ بله درست می گویید، کار تدریس بازیگری به خاطر اینکه الان سطح توقعات خیلی با قبل فرق کرده بسیار مشکل است. من می توانم ادعا کنم در زمان خود ما بچه ها مدام در حال فعالیت و یادگیری بودند و کسی در فکر این نبود که همان ابتدای راه مطرح شود. اما الان تنها چیزی که برای همه بچه های وارد شده به این حرفه حرف اول را می زند، مطرح شدن است.

دوست دارند خیلی زود مشهور شوند. هیچ کس به خاطر عشق بازیگری وارد این حرفه نمی شود و این کار را سخت می کند. همه منتظر هستند یک قرص بخورند یا چیزی تو سرشان بخورد و با یک کلاس شش ماهه یا یکساله بازیگر شوند که این امکان پذیر نیست.

الان همه ما می دانیم که هرچه در دانشگاه ها و کلاس ها تدریس می شود یک مبنای اولیه است، بقیه می ماند به تلاش و فعالیت خود بچه ها. نباید به کلاس های آموزش بازیگری به عنوان یک سکوی پرتاب نگاه کنیم. من الان می بینم که بچه ها فقط وارد کلاس بازیگری آقای X یا خانم Y می شوند که وارد یک کار سینمایی یا تلویزیونی شوند. هیچ کس نمی آید آنجا چیزی را یاد بگیرد.

شما به شاگردانتان این مسئله را گوشزد می کنید که بازار کار در این حرفه بسیار محدود است و شرایط ورود به دنیای حرفه ای در سینما بسیار طاقت فرساست؟ در واقع سالیانه کلی دانشجوی بازیگری و کارگردان در رشته های مختلف فارغ التحصیل می شوند اما تولیدات محدود،اجازه نمی دهد خیلی از نیروهای با استعداد حتی ورود پیدا کنند.

ـ در تاریخ سینمای ایران، این همه آدم ها آمدند بازیگری خواندند یا یاد گرفتند و… چند نفر آمدند و جذب کار شدند و ماندگار شدند؟ خودمان می دانیم خیلی از فاکتورها در ماندن و نماندن آدم های این حرفه موثر است. اخلاق خوب پشت دوربین، اخلاق حرفه ای جلوی دوربین، استعداد و خلاقیت بازیگری و خیلی فاکتورهای دیگر است که می تواند بازیگر را بسازد و ماندگار کند.

به نظر شما چند درصد از آدم های حتی تحصیلکرده رشته بازیگری این خصوصیات را دارند؟! نه! ما زمانی با آقای حبیب رضایی صحبت می کردیم و می گفتیم شاید هر دو سال یک بار یک بازیگر را بتوان به سینما معرفی کرد. به هر حال مهم تنها جذب شدن نیست. به هر حال کسی که می آید و وارد دنیای بازیگری می شود هم باید پارامترهای مختلفی داشته باشد.

خیلی ها در حد و اندازه های متوسط می آیند وارد کار می شوند، اما در ادامه فعالیت شان پیشرفت می کنند. شما می توانید این پیشرفت را در کارشان ببینید و این خیلی مهم است. آیا همه آدم هایی که وارد این حرفه می شوند این شرایط را دارند، همه حس می کنند دارند ولی متأسفانه ندارند؟

ناصر هاشمی

,ازدواج سیما تیرانداز,بیوگرافی بازیگران دودکش,بیوگرافی سیما تیرانداز

نظرتان در مورد کلاس ها یا بهتر بگویم آموزشگاه های بازیگری نظرتان چیست؟

ـ در کلاس های بازیگری هم به ندرت آموزشگاهی را پیدا می کنی که دستمزد درستی پرداخت کند. در حالی که اگر دستمزد خوب در یک آموزشگاه پرداخت شود پس استاد بهتری خواهد داشت و اگر استاد بهتر بیاید اعتبار آموزشگاه ها حفظ می شود و بالاتر می رود و نتیجه اش می شود شاگردانی که واقعاً سر کلاس یاد گرفته اند. به هر حال اقتصاد یک مسئله مهم در زندگی امروز است که در بحث آموزشگاه بازیگری نیز بدون شک موثر است. اکثر افرادی که آموزشگاه افتتاح می کنند اول از همه به دنبال کسب درآمد هستند.

در صورتی که تو باید بدانی وقتی می توانی پول خوبی دربیاوری که کارت را درست انجام داده باشی. در واقع یک آموزشگاه موفق در معرفی بازیگران باشی و این نیز نیازمند دعوت از اساتید کاربلد است. من همیشه به شاگردانم می گویم سر کلاس بازیگری شما همه می توانید برداشت خوب و مفیدی داشته باشید، چون اولین چیزی که در کلاس بازیگری یاد داده می شود درس انسانیت است، یعنی درس زندگی، این درس اول بازیگری است.

من به شاگردانم می گویم مهم نیست که شما حتماً بعد از کلاس و گذراندن این دوره بازیگر خوبی شوی. ممکن است بروی و فروشنده خوبی شوی، خوب حرف بزنی، خوب بیان کنی و ارتباط اجتماعی درستی با مردم داشته باشی. من معتقد هستم بازیگری با تمام زندگی ما عجین است. یک کلاس بازیگری با اساتید خوب و مجرب هم شاید بتواند سالی یک بازیگر را معرفی کند، ولی می تواند پنجاه شصت انسان را تحویل جامعه بدهد که بتوانند در شغل خودشان موفق باشند.

یکبار دیگر باید بگویم این آسیب شناسی در تمام حرفه ها وجود دارد که بخش اعظم آن را باید در مسائل اقتصادی جست و جو کرد. در مورد سریال های ضعیف هم شما می توانید به بحث استفاده از بازیگران کم تجربه و ناکاربلدی برسید که دستمزد پایین تری می گیرند و…

و اما دودکش جدیدترین فعالیت تلویزیونی تان، بعد از این سریال که مشغول کار جدید نشدید؟

ـ نه بابا ،فعلاً عرقم خشک نشده… (می خندد)

با نگاهی اجمالی به کارنامه تان می توان دریافت اصولاً شما گزیده کار هستید تا پرکار؟

ـ بله سعی می کنم گزیده کار باشم تا اینکه هر کاری را بپذیرم. البته برای حضور در چند کار صحبت شده اما هنوز چیزی قطعی نیست، همه چیز در حد صحبت بوده است. گزیده کار بودن سختی های خودش را هم دارد. به همین دلیل مجبور هستید گاهی تمام پیشنهادهایتان را جدی بگیرید اگر در غیر این صورت عمل کنید، حتی ممکن است مدتی بیکار باشید. البته خدا تا الان مرا یاری کرده و نگذاشته در آمپاس (به قول فیروز) بمانیم.

فکر می کنیم «دودکش» اولین حضور سیما تیرانداز در عرصه طنز تلویزیونی باشد؟

ـ من چندین سال پیش سریال ویروس ۲۰۰۰ را هم در ژانر طنز کار کردم که برمی گردد به نوروز چندین سال قبل، اما طنزی با ساختار دودکش را تا به حال کار نکرده بودم.

البته در تئاتر چند نمایش از جمله «بدنسازی و پف» (به کارگردانی مرحوم هوشنگ حسامی) را در ژانر کمدی کار کرده اید؟

ـ بله در تئاتر چند تجربه از جمله همین بدنساز و پف، حیاط خلوت و… در ژانر طنز داشته ام. در دنیای نمایش در این ژانر من تجارب خوبی دارم.

سریال «دودکش» چه فاکتورهایی داشت که شما را علاقه مند کرد تا به این ژانر تا حدودی پرخطر نیز ورود کنید؟

ـ آقای نیک نژاد دوست چندین و چند ساله من در این حرفه هستند، تجارب همکاری بسیار خوبی در این سالها با هم داشته ایم. من همیشه مطمئن هستم وقتی که برزو نیک نژاد با من تماس می گیرد کار خوب و قابل دفاع خواهد. او هرچه بگوید من می پذیرم چون می دانم و اطمینان دارم که قطع به یقین کار شرایط مساعدی داشته که او با من تماس گرفته است.

به خصوص اینجا که خودش نه تنها در مقام دستیار کارگردان به عنوان نویسنده نیز مشغول به کار بوده است؟

ـ اینکه آقای نیک نژاد نویسنده این کار هستند را البته بعداً متوجه شدم. جالب اینکه من فیلمنامه نخوانده با این پروژه قرارداد بستم. وقتی که رفتم دفترشان، دیدم آقای لطیفی حضور دارند، آقای نیک نژاد هم هستند، برزو همان ابتدا گفت من مطمئن هستم تو از این نقش خوشت خواهد آمد اطمینان دارم.

او جزو صادق ترین افراد این حرفه است که رک و پوست کنده هر چه باید را همان اول می گوید. من هم آقای لطیفی را که آنجا دیدم با خودم گفتم حتماً این کار سریال خوبی خواهد شد. به هر حال آقای لطیفی جزو کارگردانانی بود که همیشه دوست داشتم با ایشان همکاری داشته باشم.

در واقع شرایط ابتدایی برای یک همکاری مهیا بود؟

ـ بله دقیقاً، حضور یک کارگردان کاربلد و یک دوست خوب که خودش این بار قلم به دست گرفته در یک پروژه، به نظرم کافی است که آدم چشم بسته قرارداد ببندد.

و وقتی که فیلمنامه را خواندید کماکان نظر قبل را داشتید؟

ـ وقتی که آمدم خانه و فیلمنامه را خواندم شگفت زده شدم از فیلمنامه ای که بسیار خوب نوشته شده بود. فیلمنامه را خیلی دوست داشتم و بسیار خوشحال بودم از اینکه با این پروژه وارد فاز همکاری شدم.

نوع قصه و سبک روایت در سریال «دودکش» طوری طراحی شده که در اجرا بازیگر را بیشتر به سمت زندگی جلوی دوربین سوق می دهد، شما در مورد عفت چه تمهیدی اندیشیدید؟

ـ من همیشه این را مدنظر دارم که غیرواقعی ترین لحظات یک اثر نمایشی هم باید چیزی شبیه زندگی باشد تا تماشاگر آن را باور کند. ما می گوییم که آثار فانتزی هم بایستی یک اتفاق قابل باور برای مخاطب باشند تا تماشاگر آن را بپذیرد و با آن ارتباط برقرار می کند، پس باید زندگی در آن جریان داشته باشد.

اما گاهی اوقات فیلمنامه ای مثل نوشته برزو با عنوان «دودکش» ساختاری دارد که در آن زندگی به شکل ریز به ریز با جزئی ترین حالات نوشته شده و بازی در آن نیازمند توانایی یک بازیگر در نمایش واقعی تری از زندگی است؟ (به نظرم بازیگری که یک نمایش محسوس در جنس بازی اش موجود است در این نوع آثار، کارش توی ذوق می زند و مشخص است)

ـ بله به نظرم نوشته برزو خیلی درست فضای زندگی را به تماشاگر منتقل می کند. به همین دلیل است که در لحظه لحظه کار تماشاگر احساس می کند خودش را می بیند و با تمام لحظات کار زندگی می کند. این نشان از آن دارد که فیلمنامه خیلی درست به نمایش واقعی یک زندگی پرداخته است.

از ایفای نقش عفت هراس نداشتید؟ به هر حال شما در تجربه های پیشین تان با این شکل و شمایل و نقش کمتر ظاهر شده بودید؟

ـ واقعاً من تا آخرین لحظه که خودم را در قاب تلویزیون دیدم، می ترسیدم چون تا به حال کاری با این شکل و شمایل را تجربه نکرده بودم. طنز سریال «ویروس ۲۰۰۰» یک طنز فانتزی بود، اما اینجا ماجرا متفاوت بود و عفت فرق می کرد. مدام با خودم می گفتم من می توانم عفت را دربیاورم؟!

آقای لطیفی عزیز مدام به من دلگرمی می دادند که تو خیالت راحت باشد عفت خیلی هم خوب خواهد شد و حتی واقعاً تا یکی – دو ماه اول کلی استرس داشتم و گیج بودم از اینکه کاری که انجام می دهم درست است یا خیر؟نمی خواهم حمل بر خودستایی شود ولی بازخوردها نشان از آن دارد که عفت درآمد و نتیجه داده است. به هر حال تجربه ای بودکه برای من بسیار شیرین و دوست داشتنی بود و نتیجه اش هم خدا را شکر مخاطب را راضی کرده است.

انتخاب اکثربازیگران در سریال «دودکش» به درستی اتفاق افتاده و این در کلیت کار مشهود است. از بازی کنار این تیم تئاتری هم صحبت کنید.

ـ من در مورد خودم صحبت نمی کنم، ولی به نظرم تیم بازیگری در سریال «دودکش» بسیار فکورانه انتخاب شده بود. یک جورهایی هم نفسی ما (تیم بازیگری) کار را به جایی رساند که پاسکاری ها بسیار خوب و حرفه ای و البته برای تماشاگر قابل باور از آب درآید و این نشان از انتخاب درست بازیگران دارد.

شما شک نکنید، هرچند من بازیگر خوبی باشم و بتوانم پاس درستی بدهم، اما نتیجه ای از بازیگر مقابلم نگیرم کار دست از آب درنخواهد آمد. ما مجموعه ای از اکشن ها و ری اکشن ها هستیم، در نتیجه اگر رفتاری اتفاق بیفتد که بازخورد درستی نداشته باشد، کل کار لطمه خواهد دید. همه بچه های ما درست و بجا در این سریال انتخاب شده اند.

این اولین تجربه همکاری شما با محمد حسین لطیفی در اولین تجربه سریال سازی اش در ژانر طنز برای تلویزیون بود، او را چقدر در این ژانر موفق دیدید؟

ـ نکته ای که در اکثر آثار آقای لطیفی به چشم می خورد، متفاوت بوده است. به نظرم ایشان جزو یکی از کارگردانان با تفکر و کاربلد سینما و تلویزیون ما هستند. من سریال «نردبام آسمان» ایشان را خیلی دوست داشتم، چرا که یک اثر نو و جدید در ژانر تاریخی محسوب می شود. من فیلم «سرعت» ایشان را خیلی دوست داشتم، آن کار هم در ژانر اکشن یک اتفاق خوب بود. ما به عنوان بازیگر، حتی طراح صحنه، گریمور و…، یک چشم داریم به عنوان کارگردان؛ او ضمن هدایت، کار ما را قضاوت نیز می کند.

برای خود من بارها پیش آمده که نکته ای در کارم وجود داشته، جمله ای را نباید می گفتم، حسی را کم و زیاد می گذاشتم یا… که ایشان تذکر بجا دادند. قطعاً حاصل کار ما با هدایت آن چشم ایجاد می شود. در واقع یک بازی خوب بدون هدایت درست اتفاق نمی افتد.

سریال «دودکش» تا پایان تماشاگرش را همین گونه حفظ خواهد کرد؟

ـ از من نپرسید! معتقد هستم سریال «دودکش» می تواند یک نوآوری در ژانر طنز تلویزیون باشد، چون مدل آن نداشتیم. سریال ما لحظات بسیار درخشان تری دارد که خواهید دید.

و به عنوان سوال آخر بقیه سریال های ماه رمضان امسال را هم دنبال کردید؟

ـ بخش هایی از سریال «مادرانه» و تعداد کمی از قسمت های «خروس» را دیدم. امیدوار هستم سریال های ما به حدی از کیفیت برسد که در هنگام انتخاب نتوانیم هیچکس را رد کنیم. امیدوار هستم همه آثار تلویزیون ما در جلب نظر مخاطب موفق باشند. این دعای من از صمیم قلب است. برای سریال های «خروس» و «مادرانه» و دست اندرکارانشان هم آرزوی موفقیت دارم و به همکارانم در آن دو مجموعه نیز خسته نباشید می گویم.

منبع :

منبع : بخش بیوگرافی آکاایران
برچسب :