جام جم: اهل کرمانشاه است. فوق دیپلم رشته کارگردانی را از مدرسه عالی سینما و تلویزیون در سال 1351 گرفت و از سال 1352 ساخت فیلمهای مستند را در تلویزیون مرکز کرمانشاه آغاز کرد و از سال 1354 برای ادامه...

جام جم: اهل کرمانشاه است. فوق دیپلم رشته کارگردانی را از مدرسه عالی سینما و تلویزیون در سال 1351 گرفت و از سال 1352 ساخت فیلمهای مستند را در تلویزیون مرکز کرمانشاه آغاز کرد و از سال 1354 برای ادامه کار به تهران آمد.

پوران درخشنده را با «پرنده کوچک خوشبختی» بیشتر می شناسیم ؛ اما پیش از آن در فیلم «خانه آقای حق دوست» به کارگردانی محمود سمیعی به عنوان بازیگر حضور داشته که در کارنامه هنری او بازی در این فیلم ، شروع فعالیتش را در سینما به سال 1359 می رساند.او در زمینه فیلمنامه نویسی حضور فعالی داشته و دارد. شوکران ، آن شب در قطار ، دبیرستان خضرا و پروین اعتصامی آثاری هستند که او را در کنار کارگردانی به عنوان یک فیلمنامه نویس معرفی می کنند.
پس از ساخت چند مستند کوتاه و بلند ، «رابطه» اولین اثر سینمایی او در سال 1365 ساخته می شود که دیپلم افتخار نخستین جشنواره جیفونی در ایتالیا را برای او به همراه داشت.
پرنده کوچک خوشبختی ، عبور از غبار ، زمان از دست رفته ، عشق بدون مرز و شمعی در باد آثار دیگری هستند که در کارنامه درخشنده به چشم می آیند. او این روزها درگیر فیلمبرداری از سوژه ای خاص است.
می خواهد بچه هایی را به تصویر بکشد که شاید با مردم عادی فرق دارند ؛ اما میان مردم زندگی می کنند ، زنده اند ، پس هستند و من پیش از این که منتظر باشم اثر جدید این کارگردان را در جشنواره ببینم در زمان فیلمبرداری ، سری به گروه او می زنم تا گزارشی از روند تولید این فیلم تهیه کنم ؛ فیلمی با عنوان «بچه های ابدی».

پس از هماهنگی با لیلی درخشنده ، در یک روز سرد پاییزی ، خیابان زعفرانیه را به سمت بالا پیش می روم. ساختمان لوکس و مجلل نظر هر بیننده ای را به خود جلب می کند. خانه هایی که نمای ظاهری بعضی از آنها شاید فاصله طبقاتی موجود در جامعه امروز ما را به رخ می کشد ؛ اما ما بین این ساختمان های سربه فلک کشیده موسسه خیریه ای است که عده ای به دلایلی دور از خانه و خانواده همیشه اینجا زندگی می کنند.
کودکانی که بین ما هستند ، اما متاسفانه دیده نمی شوند ؛ موسسه ای که چند روزی لوکیشن قسمتی از اثر جدید پوران درخشنده است. او در فیلم تازه اش می خواهد تصویر این بچه ها را ابدی کند. در طول مسیر ، در ذهنم کارهای قبلی درخشنده را مرور می کنم. او همیشه به نوعی مشکلات و معضلات اجتماعی را به تصویر می کشد. سال 66 در فیلم پرنده کوچک خوشبختی ، مشکل یک فرد ناشنوا را بخوبی نمایش می دهد که لوح زرین بهترین فیلم و دیپلم افتخار بهترین کارگردانی را در جشنواره ششم فجر از آن خود کرد.
در «شمعی در باد» نیز سوژه اعتیاد دستمایه کار اوست که این فیلم هم به نوعی معضل جامعه را مطرح می کند و این بار او به عنوان نویسنده ، تهیه کننده و کارگردان با سرمایه گذاری موسسه توانبخشی ولیعصر ، مشکل بچه های سندرم داون را میان خانواده و اجتماع نشان می دهد ؛ بچه هایی که به علت این عارضه روند رشد طبیعی ندارند و حق مسلم یک زندگی عادی از آنها سلب شده است.
اینها هر چه بزرگ و بزرگ تر می شوند مشکلاتشان هم بیشتر شده ، درنهایت مورد ترحم اطرافیان قرار می گیرند. تحقیقات نشان داده تعداد کروموزوم های این اشخاص غیرطبیعی است. هر فرد سالم دارای 23 جفت کروموزوم است ، اما مطالعه کروموزوم افراد مبتلا به سندرم داون که از نظر ذهنی و رشد فیزیکی عقب مانده اند و چهره غیرطبیعی دارند حاکی از این است که اینها یک کروموزوم کوچک اضافه دارند و دارای 47 کروموزوم هستند.
سن بالای مادر هنگام بارداری می تواند یکی از دلایل پدید آمدن این عارضه باشد. تقریبا در هر 10 هزار تولد تعداد بسیار اندکی دچار این بیماری می شوند و پوران درخشنده در بچه های ابدی همین تعداد اندک را تصویر می کند. وارد موسسه می شوم و از نگهبانی درباره محل استقرار گروه فیلمبرداری جویا می شوم. راهروها را یکی از پس از دیگری پشت سر می گذارم و به طبقه بالا ، قسمتی که گروه در آنجا مستقر است ، می رسم. پس از سلام و احوالپرسی با درخشنده و گروهش منتظر می مانم تا کارشان را شروع کنند.
ظاهرا گروه منتظر شهاب حسینی است. در این فاصله گروه صحنه در حال آماده سازی فضای مورد نظر سکانسی هستند که قرار است گرفته شود. به اتاق گریم سرک می کشم. الهام حمیدی روی صندلی جلوی آینه گریم نشسته و تقریبا گریم او رو به اتمام است. حمیدی درباره کاراکتری که در این فیلم ایفا می کند ، می گوید: نقش دختری به نام نگار را بازی می کنم و قرار است با ایمان ازدواج کنم که متوجه می شوم او تعهدی در زندگی اش دارد که نمی تواند به خاطر ازدواج آن را نادیده بگیرد.
در اینجاست که برای تصمیم گیری دچار تردید می شوم. وی درباره همکاری اش با درخشنده می گوید: خانم درخشنده علاوه بر کارگردان ، یک دوست خوب در صحنه هستند و با ایشان احساس راحتی می کنم. شهاب حسینی در نقش ایمان ثمری با کتی کرم رنگ و شلوار مشکی و بلوز اسپرت سرمه ای به همراه الهام حمیدی جلوی دوربین حسین جعفریان حاضر می شوند تا با بازی خود پلان یک از سکانس 88 در فیلم بچه های ابدی پوران درخشنده را جان ببخشند.

منبع :

منبع : بخش بیوگرافی آکاایران
برچسب :