اوژن یونسکو؛ خالق کرگدن های پوچ
اوژن یونسکو، نویسنده ی رومانی تبار فرانسوی که یکی از نمایشنامه نویسان برجسته قرن بیستم و از پیشگامان تاتر آبسورد، یا آنگونه که در ایران مشهور است
آکاایران: اوژن یونسکو، نویسنده ی رومانی تبار فرانسوی که یکی از نمایشنامه نویسان برجسته قرن بیستم و از پیشگامان تاتر آبسورد، یا آنگونه که در ایران مشهور است "تاتر پوچی"، به شمار می رود.
امتیاز خبر: 18 از 100 تعداد رای دهندگان 13
آکا ایران: اوژن یونسکو، نویسنده ی رومانی تبار فرانسوی که یکی از نمایشنامه نویسان برجسته قرن بیستم و از پیشگامان تاتر آبسورد، یا آنگونه که در ایران مشهور است "تاتر پوچی"، به شمار می رود.
 

آکاایران: اوژن یونسکو؛ خالق کرگدن های پوچ

 
 
در مورد سالروز تولد اوژن یونسکو در منابع غربی اختلاف نظر وجود دارد. کم نیستند کتاب هایی، به ویژه در دهه های قبل، که سال تولد او را ۱۹۱۲ ذکر کرده اند. اکنون تقریبا همه توافق دارند که نویسنده نمایشنامه "کرگدن ها" درست یک قرن پیش در شهر اسلاتینای رومانی به دنیا آمده است.
مهاجری میان رومانی و فرانسه
اوژن یونسکو فرزند پدری رومانیایی و مادری فرانسوی بود که در سه سالگی او به پاریس مهاجرت کردند و در هفت سالگی اش از هم جدا شدند. بخشی از کودکی و نوجوانی اوژن در فرانسه گذشت و از ۱۹۲۵ دوباره ساکن رومانی شد.
 
او در بخارست وارد دانشگاه شد و همانجا بود که نخستین شعرها و نقدهای ادبی اش را به رومانیایی نوشت و منتشر کرد.
 
,اوژن یونسکو،نویسندگان مشهور،تئاتر


پایان تحصیلات دانشگاهی یونسکو، ۱۹۳۴، با آغاز قدرت گیری فاشیست ها در آلمان و افزایش خفقان و دیکتاتوری در رومانی همراه بود. او که در دانشگاه بخارست ادبیات فرانسه خوانده بود چهار سال بعد با استفاده از یک بورس تحصیلی راهی پاریس شد.
یونسکو در سال های جنگ دوم جهانی میان فرانسه و رومانی در مهاجرت بود. او زمان لشکرکشی هیتلر به فرانسه به رومانی رفت و با اعلام همبستگی این کشور با آلمان در مقابله با شوروی، به فرانسه بازگشت.
شهرت دیرآمده
انتشار آثار مهم یونسکو به زبان فرانسوی و شهرت او به سال های آغازین نیمه ی دوم قرن بیستم باز می گردد؛ زمانی که او چهار دهه ی عمر خود را پشت سر گذاشته بود. این وضعیت تنها در مورد معدود نویسندگان نسل او مصداق داشت.
 
در آن دوران اغلب نویسندگان مطرح جهان تا چهل سالگی شاهکارهای خود را آفریده و به شهرتی متناسب با جایگاه آثارشان دست یافته بودند.
 
,اوژن یونسکو،نویسندگان مشهور،تئاتر
 
 
استقبال از نوشته های یونسکو در سال های اول بیشتر از سوی منتقدان بود تا از جانب خوانندگان یا تماشاگران نمایشنامه هایش. از اواخر دهه ی پنجاه میلادی توجه و علاقه ی مخاطبان نیز اندک اندک رو به افزایش گذاشت و با بر صحنه رفتن «کرگدن ها»، ۱۹۵۸، راه برای ایستادن بر قله ی تاتر اروپا هموارتر شد.
یونسکو بارها از این که برچسب خاصی بر آثارش بزنند ابراز ناخرسندی کرده است. تاریخ ادبیات اما نشان می دهد تصمیم در این مورد معمولا از عهده و اختیار مولف خارج است.
 
این مخاطبان، منتقدان، تاریخ نویسان و نظریه پردازان ادبی هستند که جایگاه و سبک هنرمندان را تعیین و تعریف می کنند. و همین ها یونسکو را پیشگام رویکردی تازه به نمایشنامه نویسی معرفی می کنند که به "تاتر آبسورد" Absurdes Theater مشهور است.
گسست از سنت های تاتر کلاسیک
"گرگدن ها" در کنار "در انتظار گودو"ی ساموئل بکت شاخص ترین نمونه های تاتر آبسورد به شمار می رود. بسیاری از منتقدان این نوع تاتر را هنر نمایش در قرن بیستم می دانند.
 
هنری که تمام قواعد تاتر کلاسیک را، که از زمان ارسطو تا اواخر قرن نوزدهم حاکم بلامنازع صحنه ها بود، چنان کنار گذاشت که برخی آن را «ضد تاتر» خوانده اند.
 
,اوژن یونسکو،نویسندگان مشهور،تئاتر


تاتر آبسورد با کنار گذاشتن قالب های پذیرفته شده در واقع فکر و فلسفه ی دنیای مدرن را به چالش می کشد و بیهودگی، پوچی و بی معنایی موقعیت انسان مدرن را آشکار می کند، جنبه های آرمانی و حماسی نمایش های کلاسیک را کنار می گذارد تا نمایشگر پریشانی و بی معنایی برخی از موقعیت های انسان امروز باشد.
این تاتر به تناسب رویکرد خود به جهان مدرن، در موفق ترین نمونه هایش از کنار هم قرار گرفتن گفتارها و رفتارهایی شکل می گیرد که ظاهرا هیچ ارتباط منطقی با یکدیگر ندارند.
 
در این نمونه ها هیچ موقعیت یا پیامی به شیوه ی گذشته و در توالی مرسوم صحنه های نمایش های کلاسیک بازگفته نمی شود، بلکه چیز دیگری که واقعیت انسان مدرن فرض شده به نمایش گذاشته می شود. صحنه ها بدون هیچ ارتباط منطقی ظاهری کنار هم قرار می گیرند تا جلوه ای از بی معنایی و سطحی بودن زندگی را باشند.
یونسکو زمانی در توضیح نگاه خود به جهان گفته بود: «آبسورد چیزی است که هدفی پیش رو ندارد.... انسانی که ریشه های اعتقاد، اساطیر و باورهایش گسسته شده، از دست رفته و تمام اعمالش بی معنا، آبسورد و بی فایده است.»
نمایش هایی که کهنه نمی شوند
اوژن یونسکو روشنفکری چپگرا بود که تقریبا در تمام آثارش با نگاهی انتقادی به مسائل اجتماعی و سیاسی زمانه ی خود پرداخت. با این همه دانشجویان و چپگرایان طرفدار جنبش اعتراضی ۱۹۶۸ به دلیل برخورد انتقادی او با این جنبش در یکی از آثارش از او رویگردان شدند.
به رغم این یونسکو از میانه ی دهه ی پنجاه میلادی مخاطبان خود را در میان قشرهای مختلف یافته و همچنان حفظ کرده است؛ تماشا خانه ای در پاریس از ۱۹۵۷ تا امروز دو نمایش، "آوازه خوان طاس" و "درس"، از اولین نوشته های ا او را بی وقفه بر روی صحنه می برد.
 

,اوژن یونسکو،نویسندگان مشهور،تئاتر
 
 
داریوش مهرجویی این دو نمایش را به فارسی ترجمه و انتشارات هرمس آنها را منتشر کرد.
یکی از آخرین نمایشنامه ی یونسکو، "مردی با چمدان هایش"، ۱۹۷۵، منتشر شد و به اعتقاد بسیاری از منتقدان از بهترین آثار او محسوب می شود. او در حدود دو دهه ای که پس از انتشار این نمایشنامه زیست کار مهمی برای صحنه ننوشت، اما آثار دیگری از جمله تعدادی خود زندگینامه منتشر کرد.
یونسکو که در سال های آخر عمرش از افسردگی شدید رنج می برد، بدون نوشته های دو دهه ی آخر عمرش نیز به جایگاهی ویژه ای در نمایشنامه نویسی فرانسه و جهان دست یافته بود. ظاهرا آثار هیچ نمایشنامه نویس فرانسوی زبانی به اندازه ی آثار یونسکو در جهان بر صحنه نرفته است.
 
افسردگی سال های آخر عمر و تلخی مضامینی که یونسکو در آثارش به نمایش می گذارد، هیچ کدام باعث نمی شود که نمایشنامه های او از شوخ طبعی و سرزندگی کم بهره باشند

منبع :

منبع : بخش بیوگرافی آکاایران
برچسب :