آکاایران: همشهری شش و هفت - علی اصغر کشانی: افسانه بایگان این روزها با نقش آفرینی های جذاب و مردم پسند در دو فیلم «50 کیلو آلبالو» و « خبر خاصی نیست» تلاش دارد تا از قالب برخی آثار گذشته که عموما در فضایی اندوهناک می گذشتند، فاصله بگیرد و نقش های سر زنده و پر انرژی را که انگار سال هاست در وجودش زیست کرده، با تماشاچیان به اشتراک بگذارد. تماشاچیان سینما خاطره بازی های او در «خواهران غریب»، «آقای هفت رنگ»،«چشمک»، «سوپر استار»، «محاکمه»، «طوطیا»، «مرد عوضی» و ... را از یاد نمی برند.

 او که امسال در جدیدترین فیلم رامبد جوان هم نقش آفرینی کرده، از جمله سوپر استارهای دهه 60 بود و نسل های پیش بازی ها و فعالیت های او را مثل امروز دنبال می کردند. او که در گفت و گو با ما به بخش هایی از این نوع رابطه خود با مردم اشاره کرده است، بیش از هر چیز دغدغه نقش آفرینی برای مردمی را دارد که جذابیت های بازی ستارگان برای آنها اولویت دارد.

بایگان که از نوجوانی علاقه مند به کسب شهرت بود، همسر یکی از مشهورترین تهیه کنندگان سینمای ایران و برادر زاده یکی از قدیمی ترین سینماگران کشورمان است. او در این گفت و گو علاوه بر اشاره به نحوه انتخاب ها و دلمشغولی اش نسبت به نقش هایش خیلی صمیمانه گفت : اگر فیلم های خانوادگی خوب ساخته شود، قدرت برقراری ارتباط با همه اعضای خانواده را دارد ؛ چیزی که سینمای امروز ما بیش از هر زمان به آن نیاز دارد. گفت و گو با این سینماگر پر سابقه را می خوانیم.

بهتر است از کار اخیرتان (50 کیلو آلبالو) شروع کنیم. شما که سال ها نقش اول را در سینما بازی کرده اید چرا در فیلم 50 کیلو آلبالو نقش کوتاهی دارید؟

خب ! اول نقشم را که خواندم و بعد پسندیدم. فکر کردم در یک کار خوب یک نقش کوتاه هم می تواند جای خودش را داشته باشد. تجربه خوبی بود و من نقشم را دوست دارم.

افسانه بایگان در این فیلم نقش یک بازیگر را بازی می کند، اولین ایده تان برای جان دادن به نقش یک بازیگر که چند ساله خودتان انواع و اقسامش را بازی کرده اید، چه بود؟

بنای ما بر این بود که هر بازیگری در این کار مقداری از خودش را آن طور که به نقش فکر می کرد، وارد نقش کند و چون نقشم ، نقش یک بازیگری قدیمی بود، المان هایی داشت که می توانستم به راحتی به آن نزدیک شوم. برای همین بداهه هایی به صورت کاریکاتور وار به آن اضافه کردم.

این شخصیت انگار خیلی هم خود شیفته است؟ نه؟

علتش این بود که فقط یک فیلم در زندگی اش توانسته بود کار کند. برای همین به راحتی از نوع آرایش و فرم و لباس پوشیدنش می توان به شخصیت برون ریز و خودنمای او پی برد.

در فیلم «دو فیلم با یک بلیت» هم نقش بازیگر را بازی می کردید، چه تفاوتی بین این دو نقش و بازی حس می کردید؟

خیلی متفاوتند، «دو فیلم با یک بلیت» فرم دیگری داشت، اما اینجا با دید طنز به این آدم نگاه شده است.

باز خورد بازی تان را از مردم می گیرید؟

بله! اگر یکی، دو سالی کم کار شوم، هر کسی مرا ببیند می گوید چرا بازی نمی کنید؟! وقتی فیلمی از من پخش می شود بازخورد هایش را خیلی زود می بینم و می گویند ای وای چقدر خوب شد آمدید، چقدر فیلم خوبی بود. همین 50 کیلو آلبالو را کسانی که دیده بودند به من می گفتند آنقدر دوست داشتیم که سانس سه صبح رفتیم دیدیم تا آن را از دست ندهیم.

زمانی بیشتر نقش های جدی بازی می کردید. حالا که بیشتر از قبل طنز و کمدی بازی می کنید فکر می کنید مردم این نوع فیلم و بازی شما را دوست دارند؟

خیلی خوش شان می آید.این نوع بازی مورد پسندشان است. این را از کسانی که خنده کنان از سینما بیرون آمده اند، شنیده ام و حالا که بار ها و بارها شنیده ام، شک ندارم که مردم مرا در این نقش ها دوست دارند.

به بازی در فیلم های طنز علاقه دارید؟

علاقه زیادی دارم و در این گونه پر کشش سابقه بازی در فیلم ها و متن های خوبی مثل«مرد عوضی» را دارم . از متن های خوب مثل همین 50 کیلو آلبالو استقبال می کنم.

افسانه بایگان: مردم خنده را دوست دارند -آکاافسانه
فکر می کنید دلیل استقبال مردم از این کمدی شاد و پر از شوخی چه بود؟

مردم شادی را دوست دارند. دوست دارند بخندند. بی برو برگرد بگویم که خیلی خوشحال می شوند و برای مردم این نوع فیلم و بازی ها مفرح و دلشاد کننده است.

اگر موافق باشید کمی برگردیم به گذشته تان.شما برادر زاده استاد فضل الله بایگان هنرمند پیشکسوت هستید، از عموی تان چه چیزهایی یادتان مانده است؟

ایشان هم بازیگر و هم کارگردان تئاتر بودند. دختران شان جزو اولین بازیگران تئاتر کشور بودند . بچه که بودم فقط موفق شدم چند بار ایشان را ببینم؛ چون هشت سالم بود که ایشان از دنیا رفتند.

پس خانواده آنها شما را به بازیگر شدن تشویق نکردند؟

خیلی اتفاقی وارد این عرصه شدم. به قول دختر فضل الله خان؛ راه مرا را صدا زد. به هر صورت، هیچ وجه از طرف  عمویم وارد این کار نشدم و به گونه ای دیگر وارد شدم اما مسیر را ادامه دادم. البته بعدها از خاطرات، عکس ها و یادداشت های عمویم و دختران شان خیلی بهره مند شدم.

معمولا برای بازی تمرین های طولانی می کنید؟

بله! مثلا برای همین فیلم «خبر خاصی نیست» که تقریبا همزمان با جشنواره فجر پارسال اکران شد، با خانم تیموریان و دیگر بازیگران، سه ماه تمرین کردیم، طوری که اشراف زیادی روی همه دیالوگ ها پیدا کردیم.

چقدر نقش مقابل در خوب شدن بازی بازیگر اهمیت دارد؟

بسیار پر اهمیت است، مثل پینگ پنگ می ماند. وقتی طرف روبروی شما خوب بازی نکند، استاد بازی هم که باشید، بازی شما بی فایده است و به عکس اگر بده بستانی بین همبازی ها برقرار شود، شاهد درخشش خوبی در نتیجه کار خواهیم بود.

شما کارنامه پر باری دارید، از «آقای هفت رنگ» و « سوپر استار» بگیرید تا «طوطیا» و «کافه ستاره» و «خبر خاصی نیست». این گونه گونی نقش ها را چطور می توان با هم مقایسه کرد؟

هر کدام از نقش هایی که نام بردید، شاخص های خودشان را دارند، مثلا در نقش های جدیدم مثل ناهید، با آدم جدیدی روبرو می شوید که تلاش می کند تا موضوعات جدید را با دیگران فرافکنی کند و همین رفتارهاست که او را متفاوت کرده است.

دارند
یادتان می آید که چه فیلم های خانوادگی دیگری مربوط به این طبقه اجتماعی کار کرده اید؟

بله! در مقایسه با نقش هایی که در «مرد عوضی» و «دو فیلم با یک بلیت» داشتم، ناهید ویژگی خاصی دارد و هیچ کدام از آنها به این نقش نزدیک نبوده اند.

برخی نقش هایی که بازی می کنید جنبه های درونگرایانه برجسته ای داشته اند و برخی به عکس جنبه های درونگرایانه شان بارزترند. بازی در نقش ها از این دید چه مولفه هایی دارد؟

هر نقشی روح خودش را دارد. شاید تصور شود که بسیاری از نقش هایی که بازی کرده ام، به هم نزدیکند. مثل آدم هایی که ممکن است با همه تفاوت های شان در یک برش اجتماعی زندگی کنند، نقش ها هم بر همین اساس کاملا متفاوت می شوند.

آخرین نقشی که از شما دیدم (ناهید)؛ فردی است که انگار جایی به یک زن عصبی پر اضطراب تبدیل می شود که می خواهد خودش را با هژمونی به خانواده غالب کند. او چطور آدمی است؟

او یک آدم کنترل گر پر مدعای متوقع است .با این حال تلاش شده بود که این نقش تلخ نشود و جذابیت ها و نمک خودش را داشته باشد.

فکر می کنید ژانر خانوادگی به نسبت سایر ژانرها در بین تماشاچیان ایرانی طرفداران بیشتری دارد؟

مردم که تا به حال این طور نشان داده اند و تجربه همین را می گوید. اگر فیلم های خانوادگی خوب ساخته شود، قدرت برقراری ارتباط با همه اعضای خانواده را دارد؛ چون گاه هر کدام از اعضای خانواده، خود را جای یکی از شخصیت ها می بیند و ماجرا را دنبال می کند. از سویی تماشاچی با شخصیت ها همذات پنداری می کند و برای دیدن این نوع فیلم ها اشتیاق نشان می دهد. البته به شرطی که خوب ساخته شوند.

فیلم های خانوادگی آمریکایی هم از این حیث خیلی دوست داشتنی و سرگرم کننده هستند. شما این فیلم ها را دنبال می کنید؟

راستش خیلی کم فیلم می بینم، چون نوع و فیلم های خاصی را دوست دارم و ترجیح می دهم آنها را دنبال کنم. مثلا کارهای دارن آرنوفسکی به خصوص چشمه اش را دوست دارم و در آن خط سیر، فیلم هایی می بینم.

دوست
بستر فیلم «خبر خاصی نیست» موضوع خانواده و احساسات بین آدم هاست. مشخص است که این جنس از فیلم ها را دوست دارید. درست است؟

«خبر خاصی نیست» نوعی نئورئالیسم اجتماعی است که تلاش می کند به ورطه ملودرام نیفتد و فقط مقداری به آن نزدیک شود. در حقیقت آقای شایسته خیلی آگاهانه از آن پرهیز کرده است.

مسائل فنی مثل نورپردازی و حسی که از طراحی صحنه و انتخاب لوکیشن به بازیگر منتقل می شود، هم برحال و هوا ، رفتار و انسجام حسی بازیگر تاثیر دارد؟

سینما یک هنر انتزاعی نیست؛ یک هنر گروهی که عده ای با هم جمع می شوند و هر کدام کاری را که بلدند و به آن اشراف دارند، ارائه می کنند تا یک اثر منسجم و در نهایت  یک کار گروهی به دست آید.

شما با کارگردانان مختلف و متعددی کار کرده اید. نحوه هدایت آنها روی بازیگر چه تاثیری دارد. بازیگر چطور باید با سلیقه های مختلف خودش را سازگار کند؟

خیلی مهم است که کارگردان به صورتی کامل متوجه کار بازیگرش باشد و همه جوره خودش را در این گام قرار دهد تا او را هدایت کند. اشکالی که خود من بارها شاهد آن بوده ام این است که کارگردان ها در مقابل بازیگرهای قدیمی تری مثل ما می گویند شماها استادید و ما چیزی برای گفتن نداریم. این بدترین شکل یک کار گروهی است؛ چون من بازیگر خودم را نمی بینم و طبیعتا احتیاج به این دارم که هدایت شوم.

این هدایت چه حسی به شما می دهد؟

وقتی می بینم سر صحنه، نگاهی مراقب من است، به من کاملا احساس آرامش می دهد.

شما در این سال ها خیلی رغبت نشان نداده اید که با کارگردانان جوان و جدید کار کنید و کارنامه تان سرشار از کار با حرفه ای ها و با سابقه هاست. این مسیر را دوست دارید؟

نه! اتفاقا در بچه های جدید استعدادهای درخشان و خوبی دیده می شود. کار با بچه های فیلم کوتاه و مستندسازها را دوست دارم و گاه انجام هم داده ام. البته بستگی دارد به اینکه آن موضوع چیست و چه کاری باید در موردش انجام شود.

کارنامه شما را که می بینم، انگار جاهایی، مثلا در همین «50 کیلو آلبالو»، «خبر خاصی نیست» یا«مرد عوضی» قصد داشته اید قالب شکنی بکنید. درست است؟

گاه مردم انتظار دارند همان افسانه بایگانی را که همیشه می بینند، ببینند. خب! بازیگر هم دوست دارد تجربیات متفاوتی داشته باشد. البته بسیاری از بازیگران دوست دارند یکی از نقش های شان را که گل کرده و مردم دوست دارند تکرار کنند. این برایم من خیلی لذت بخش نیست و احساس می کنم، یک کار مکانیکی انجام می دهم و از حالت خلق کردن خارج می شوم. هر کاری وقتی تنوع پیدا می کند ، جهان جدیدی را کشف می کند . این جهان، طبیعتا لذت بخش تر است.

خنده
شما در بسیاری از آثاری که بازی کرده اید نقش زن طبقه متوسط و گاه مرفه را بازی کرده اید. از زنان این طبقه شناخت کافی دارید؟

نقش هایی مثل نقش های پایین طبقه متوسط و خرده بورژوا را هم بازی کرده ام.برای نمونه ناهید نقش زن طبقه مرفه است. اولین موضوعی که یک بازیگر باید دنبال کند، شناخت طبقاتی است . با این کار طبیعتا بازیگر نسبت به تمام حرکات اطرافیانش ریز می شود ؛ یعنی نسبت به آنچه در بازار ، خیابان ، هنگام ورزش ، خرید و همه لحظات زندگی می بیند. همه اینها در ذهن بازیگری که کنجکاو است و دوست دارد چیزهای جدیدی را به دست بیاورد شکل می گیرد. در واقع او وقتی می خواهد نقشی را بازی کند خودش را نشان می دهد.

خیلی جالب است که شما لابه لای کارهای بزرگسال تان فیلم های کودکانه و شادی مثل «اتل متل»، «مریم و میتیل» ، «شنگول و منگول» و «خواهران غریب» را هم بازی کرده اید. این دلبستگی تان به بچه ها از کجا می آید؟

بچه ها خیلی خوب و لطیف اند. بی مکر و بی نفس و بسیار شفاف اند. دنیای آنها خیلی دوست داشتنی تر از دنیای ما آدم بزرگ هاست و دانایی و آگاهی آنها جاهایی بالاتر از ماست. آنها مثل ما گرفتار دو دو تا چهار تا نشده اند. به قول معروف؛ شرطی نشده اند و بده بستان و انرژی خوبی با آنها رد و بدل می شود.

جالب است که شما بارها نامزد جشنواره شده اید و گاه دیپلم افتخار هم گرفته اید، اما انگار این تقدیرها و جایزه ها خیلی تاثیری روی روند رو به صعودی که در انتخاب های تان داشته اید، نداشته است.

نه! اصلا. خیلی سال پیش برایم خیلی جالب بود که جوایزی برای برخی فیلم هایم بگیرم و بعد که این اتفاق نیفتاد دیدم هیچ تاثیری نه روی کارم و نه در محبتی که مردم به من دارند، نمی تواند داشته باشد . بنابراین نقش هایم را آن طور که دوست داشتم انتخاب کرده ام.

بازیگر پرکاری هم هستید گاه سالی دو تا سه فیلم هم داشته اید.درست است؟

همیشگی نبوده، اما جسته گریخته کارم را کرده ام.

البته در سریال کم کارید و کارنامه تان در طول این همه سال فقط به سه، چهار سریال می رسد.

دوست دارم سریال های خوب کار کنم.

البته بسیاری از ستاره های سینما خیلی هم موافق زیاد دیده شدن در تلویزیون نیستند. شما هم از آن دسته اید؟

موضعی نسبت این ماجرا ندارم و اگر کار خوبی باشد، قبول می کنم. در این چهار سال کار خوبی نبود و من هم قبول نکردم در کار بد بازی کنم.

مردم
مگر معیارتان چیست؟

موضوعات خانوادگی خوب را دوست دارم، مثلا سریال «روز حسرت» یک کار ماورایی خوب و تاثیر گذار روی اقشار مختلف جامعه بود که برای خودم هم جذابیت داشت و خیلی ها کنجکاو شده بودند و رفتند به دنبال پیدا کردن مسائلی که در فیلم مطرح شده بود.

فکر می کنید انتخاب های تان همیشه رو به تعالی بوده است؟

زمان هایی بله! اما یک وقت هایی نه! به خصوص در سال های قبل که فقط بعد حرفه ای کار را در نظر گرفته بودم، ولی در گذر زمان خیلی بیشتر گزیده کار شدم.

 اگر یکی، دو سالی کم کار شوم، هر کسی مرا ببیند می گوید چرا بازی نمی کنید؟! وقتی فیلمی از من پخش می شود بازخورد هایش را خیلی زود می بینم و می گویند ای وای چقدر خوب شد آمدید! چقدر فیلم خوبی بود! همین 50 کیلو آلبالو را کسانی که دیده بودند به من می گفتند آنقدر دوست داشتیم که سانس سه صبح رفتیم دیدیم تا آن را از دست ندهیم.منبع :