کارگردان «سکوت بره ها» درگذشت -
اخبار فرهنگی،بازیگران هالیوود،اخبار هنرمندان,بازیگران،سریال،فیلم،اخبار بازیگران،صدا و سیما،فرهنگ و هنر,بازیگران ایرانی،بازیگران زن،جدیدترین اخبار هنرمندان،خبر ه

آکاایران: کارگردان «سکوت بره ها» درگذشت

آکاایران «جاناتان دمی» کارگردان برنده اسکار و آمریکایی فیلم معروف «سکوت بره ها» در سن 73 سالگی درگذشت. .

به گزارش ایسنا، «جاناتان دمی» کارگردان، نویسنده و تهیه کننده آمریکایی که در کارنامه سینمایی متنوعش از آثار مستند تا فیلم معروف «سکوت  بره ها» و «فیلادلفیا» دیده می شد در سن 73 سالگی در نیویورک درگذشت.

 

به گزارش آکاایران علت مرگ وی از سوی نزدیکانش ابتلا به سرطان مری و عوارض بیماری های قلبی اعلام شده است. وی در سال 2010 تحت درمان قرار گرفت اما بیماری او در سال 2015 بازگشت و در هفته های اخیر وضعیت سلامتی وخیمی پیدا کرده بود.

 

«رابرت جاناتان دمی» متولد ۲۲ فوریه ۱۹۴۴ اولین فیلم خود را در سال 1971 تحت عنوان «فرشته ها سخت می آیند» ساخت،اما در دهه 80 میلادی با ساخت چندین فیلم چون «ملوین و هاوارد»، «تغییر نوسان» و «چیزی وحشی» به دوره جدیدی در کارنامه سینمایی خود رسید و تحسین منتقدین را برانگیخت.

 

«دمی» در سال 1991 با ساخت فیلم «سکوت بره ها» با بازی «آنتونی هاپکینز» و «جودی فاستر» به اوج شهرت رسید و با این فیلم موفق به کسب 5 جایزه اسکار از جمله بهترین فیلم شد.

 

«سکوت بره ها» پس از «در یک شب اتفاق افتا»د و «دیوانه از قفس پرید» سومین فیلمی است که توانسته در 5 شاخهٔ اصلی جایزهٔ اسکارشامل بهترین فیلم، بهترین بازیگر نقش اول مرد، بهترین بازیگر نقش اول زن، بهترین کارگردانی، و بهترین فیلم نامه اقتباسی جایزه اسکار دریافت کند، همچنین تاکنون تنها فیلم برندهٔ جایزهٔ اسکار بهترین فیلم در ژانر ترسناک است.

 

این کارگردان امریکایی در سال 1993 نیز فیلم موفق «فیلادلفیا» را مقابل دوربین برد که جایزه بهترین بازیگر نقش اصلی مرد را برای «تام هنکس» به ارمغان آورد.

 

آخرین ساخته سینمایی وی «ریکی و فلش» نام داشت که در سال 2015 با بازی «مریل استریپ» به سینما آمد و در چند سال اخیر نیز به سریال سازی مشغول بود.

 

.
منبع : بخش بیوگرافی آکاایران
برچسب :