بیوگرافی و عکس های سیمین بهبهانی
بیوگرافی و زندگی نامه سیمین بهبهانی به همراه عکس های او، زندگی نامه سیمین بهبهانی، بیوگرافی سیمین بهبهانی و عکس های او، بیوگرافی شاعران مشهور ایرانی

آکاایران: بیوگرافی و عکس های سیمین بهبهانی

  • فیسبوک
  • توییتر
  • گوگل
  • پینترست
  • تلگرام

بیوگرافی و زندگی نامه سیمین بهبهانی به همراه عکس های او

سیمین خلیلی به سال 1306 هجری شمسی در محله همت آباد تهران به دنیا آمد. پدرش عباس خلیلی، نویسنده و مترجم و روزنامه نگار معروف دوره رضاشاه و اوایل دوره محمدرضا شاه و مادرش فخر عظمی ارغوان بانویی اهل فرهنگ و قلم بود.

آکاایران: بیوگرافی و عکس های سیمین بهبهانی

سیمین بهبهانی

عباس خلیلی دو هفته پس از ازدواج، به دلیل مخالفت با رضاشاه به مدت دو سال به کرمانشاه تبعید می شود. پس از بازگشت خلیلی، همسر جوانش که زندگی سیاسی و پرشور او را تاب نمی آورد به خانه پدری بازمی گردد و پس از دو سال کشمکش از او جدا می شود.

سیمین با مادرش در خانه قدیمی و کوچک پدربزرگ اقامت می کنند، پس از مرگ پدربزرگ، مادر سیمین با عادل خلعتبری، که او هم روزنامه نگار بود، ازدواج می کند.

دوره دبستان را در مدرسه ناموس و دوره دبیرستان را در مدرسه حسنات سپری می کند. از همان ایام کودکی مادرش که خود دستی در شعر و شاعری دارد، سیمین را به قصد شاعر شدن تشویق و تربیت می کند. در چهارده سالگی نخستین شعرش در “نوبهار” منتشر می شود. در سال 1324 به تحصیل در آموزشگاه مامایی می پردازد و در سال دوم به خاطر اختلاف با اولیای آموزشگاه از آنجا اخراج می شود.

سیمین بهبهانی

در همین ایام که هفده سال بیش نداشت با آقای حسن بهبهانی ازدواج می کند، حاصل این ازدواج سه فرزند است: علی، حسین و امید بهبهانی.

نخستین دفتر از سروده های شاعر به همراه برگزیده ای از نثرهای داستانی او با عنوان ” سه تار شکسته” در اسفندماه 1329 منتشر می شود. با انتشار دو دفتر دیگر از اشعارش ” جای پا/ 1335″ و ” چلچراغ/ 1336″ به عنوان شاعری مسلط بر کلام، مطرح می شود.

مدتی در دبیرستان های تهران به تدریس می پردازد و در اواخر دهه 1330 به دانشکده حقوق راه می یابد و در سال 1341 دوره این دانشکده را به پایان می رساند و در همین ایام چهارمین دفتر شعرش با عنوان ” مرمر” منتشر می شود و پس از آن دفترهای “رستاخیز/ 1352 “، “خطی ز سرعت و آتش 1360” و “یک دریچه آزادی/ 1374” از او منتشر می شود.

در این سال ها، سیمین، پس از بیست سال زندگی مشترک با حسن بهبهانی، به خاطر عدم توافق اخلاقی، از او جدا می شود و پس از چندی با حسن کوشیار (1317-1363) مردی که راستین ترین عشق را به خانه دل شاعر ارمغان می آورد ازدواج می کند.

سیمین بهبهانی

سیمین بهبهانی، بدون تردید، یکی از چند چهره برجسته غزلسرای معاصر است. وی که شاعری خود را با سرودن دوبیتی های رایج دهه 1330 تا 1340 که به دوبیتی های نیمایی مشهور بود آغاز کرد، به تدریج پا به عرصه غزلسرایی گذاشت و با وارد کردن حال و هوایی تازه و نوآوری های معنوی و صوری، خود را به عنوان چهره ای ممتاز در این نوع شعر مطرح کرد.

کار سیمین در حوزه غزل درست هم سنخ کار نیما در عرصه شعر پارسی است. نیما با بدعت گری در اوزان عروضی به آشنایی زدایی از کل شعر پارسی رسید و سیمین با بدعت گری در اوزان غزل به آشنایی زدایی از غزل ره برد. کار سیمین بهبهانی، مهم، تنها از این روست که این آشنایی زدایی نه از سر تفنن که به ضرورت مضامین و مفاهیم تازه ای صورت بسته که سیمین از هستی و حیات امروزی برگرفته و پیام هنر خود کرده است، مفاهیم و مضامینی که بدون آشنایی زدایی از قالب غزل، یا در آن قالب خوش نمی نشستند و یا اگر در آن قالب نشانده می شدند غباری از مضامین سنتی که با غزل اخت ترند، بر آن ها می نشست، وی با افزودن بیش از چهل و یک وزن کم سابقه یا به کلی بی سابقه بر اوزان غزل، این قالب کهنه را هویتی نو بخشیده آن را پذیرای پیام های نو و معانی امروزی کرده است.

سیمین بهبهانی

شعری از سیمین بهبهانی:

شلوار تا خورده دارد، مردی که یک پا ندارد
رخساره می تابم از او، اما به چشمم نشسته

بادا که چون من مبادا، چل سال رنجش پس از این
با پای چالاک پیما، دیدی چه دشوار رفتم

تق تق کنان چوب دستش، روی زمین می نهد مهر
لبخند مهرم به چشمش، خاری شد و دشنه ای شد

برچهره سرد و خشکش، پیدا خطوط ملال است
گویم که با مهربانی، خواهم شکیبایی از او

رو می کنم سوی او باز، تا گفت وگویی کنم ساز
خشم است و طوفان نگاهش، یعنی: تماشا ندارد

بس نوجوان است و شاید، از بیست بالا ندارد
خود گر چه رنج است بودن، ” بادا مبادا ” ندارد

تا چون رود اوئ که پایی، چالاک پیما ندارد؟
با آن که ثبت حضورش، حاجت به امضا ندارد

این خوی گر با درشتی، نرمی تمنا ندارد
یعنی که با کاهش تن، جانی شکیبا ندارد

پندش دهم مادرانه، گیرم که پروا ندارد
رفته است و خالی است جایش، مردی که یک پا ندارد…
/ پرشین پرشیا

.

منبع :

منبع : بخش بیوگرافی آکاایران
برچسب :