تاریخچه استندآپ کمدی در جهان و ایران
استندآپ کمدی از کجا و چه زمانی شروع شد؟، کمدی ایستاده یا کمدی استندآپ چیست، جیم کری، مستر بین و رابین ویلیامز هنرمندانی که استندآپ داشتند، ماهی صفت، خندوانه

آکاایران: تاریخچه استندآپ کمدی در جهان و ایران

  • فیسبوک
  • توییتر
  • گوگل
  • پینترست
  • تلگرام

استندآپ کمدی از کجا و چه زمانی شروع شد؟

کمدی ایستاده یا کمدی استندآپ یا استندآپ کمدیStand-up comedy نوعی از کمدی است که در آن اجرا کننده بدون وجود دیوار چهارم به صورت مستقیم با شنوندگان صحبت می کند.

این کمدی معمولا توسط یک نفر اجرا می شود، در این نمایش کمدین با اجرای سریعی از داستان گویی، لطیفه و شوخی های کوتاه و گذرا و بداهه سازی هایی که جمع تماشاگران پذیرای آنها باشند، به انتقال مضامین می پردازد.

اجراکننده معمولا سرنوشت مسائل و معضلاتی را که بسیار مهم و جدی اجتماع کلی را درگیر خود ساخته به چالش می کشد، به این امید که باعث شگفتی و خنده تماشاگران شود و مشکلات اجتماع را با لبخند تبدیل به آرامش کند.

این ژانر برای اولین بار به شکل کارناوال های کوچک موزیکال بین سده های 18 و 19 در انگلستان به وجود آمد و پس از آن به روسیه و آمریکا رفت. از جمله هنرمندانی که اجرای استندآپ کمدی داشته اند می توان به جیم کری، مستر بین و رابین ویلیامز اشاره کرد.

آکاایران: تاریخچه استندآپ کمدی در جهان و ایران

مستر بین

در ایران قبل از انقلاب 1357 نورمن ویزدوم کمدین مشهور چند بار در کاباره شکوفه اجرای استندآپ کمدی داشته و اما توسط هنرمندان ایرانی در قالب جوک و تقلید صدا تجربه شد و به شکل فنی و حرفه ای و مطابق با تعریف بین المللی منوچهر نوذری و علی تابش از اولین کسانی بودند که اجرای استندآپ کمدی داشتند.

پس از انقلاب اسلامی هم حمید ماهی صفت و حسن ریوندی در قالب لطیفه و تقلید صدا و در سال 1390 به بعد به شکل فنی و مطابق با تعریف آن توسط امیر کربلایی زاده اجرا شد.

در حال حاضر استندآپ کمدی در ایران به صورت سراسری و موفق با برنامه «خندوانه» رامبد جوان وارد جامعه شد و مورد توجه مردم قرار گرفت.

استندآپ کمدی یک پدیده جدید در عرصه هنر است

استندآپ کمدی در شکلی که امروز می شناسیم، یک پدیده جدید به حساب می آید. ایالات متحده آمریکا جایی است که به عنوان مکان زایش این هنر به شکل امروزی آن شناخته می شود و ریشه آن در این کشور به سخنرانان طنزی همچون مارک تواین باز می گردد که در قرن نوزدهم در سراسر آمریکا سفر کرده و کار خود را ارائه می کردند.

این شیوه سخنرانی طنز در دهه های آغاز قرن بیستم تبدیل به سرگرمی توده مردم در برنامه های وودویل«Vaudeville» (سرگرم کننده) شد که گونه ای کهن از تئاتر بود که در آن انواع برنامه های سرگرم کننده اجرا می شود.

برنامه های کمدی از اجزای اصلی برنامه های وودویل به شمار می رفتند، اما در آن دوران برنامه کمدی توسط یک گروه ارائه می شد که به جای صحبت با تماشاگران با یکدیگر سخن می گفتند.

در این میان تعداد انگشت شماری از بازیگران همانند فرانک فی برای استعدادشان در بداهه گویی در وودویل مشهور بودند. این سبک اجرای تک نفره پس از آن در دهه های 30 و 40 میلادی رشد کرد و به مرور زمان کامل تر شد.

در این میان کسی که شاید بیشترین سهم را در تبدیل استند آپ کمدی به یکی از اجزای اصلی سرگرمی های عامه پسند آمریکا برعهده داشت، باب هوپ بازیگر وودویل بریتانیایی بود.

باب هوپ که خودش از تمجیدکنندگان فرانک فی به شمار می رفت، سبک خاص خود در اجرای برنامه ابداع کرد و از سال 1938 کار مجری گری یک برنامه رادیویی را آغاز کرد.

او برای جذاب نگه داشتن برنامه هفتگی خود و حفظ تازگی برنامه هایی که به صورت مکرر برای نظامیان اجرا می کرد، یک گروه از نویسندگان استخدام کرد تا با پیگیری اخبار روز و شایعات رایج در شهرها و پایگاه های نظامی که او در آن ها به اجرای برنامه می پرداخت، مواد لازم را برای اجراهای او مهیا کنند.

شیوه کلاسیک استندآپ کمدی هوپ به مرور راه خود را به عصر تلویزیون باز کرد و تبدیل به یکی از اجزای اصلی برنامه های متنوع مانند شوی تلویزیونی «اد سالیوان» شد. در دهه 50 میلادی موج جدیدی از کمدین های استند آپ نمایان شدند که دیگر شیوه مکانیکی لطیفه گویان پیشین را به کار نمی بردند.

حمید ماهی صفت

پیشگام این نسل از کمدین ها مورت سال بود که از سوی بسیاری به عنوان اولین استند آپ کمدین مدرن در نظر گرفته می شود.

مورتون لیون سال بازیگر و کمدین کانادایی الاصل آمریکایی، نخستین کسی بود که با ظاهری معمولی در برنامه های خود ظاهر می شد و در کمدی خود به صورت هوشمندانه ای از موضوعات مبتنی بر حقیقت و سیاست استفاده می کرد.

او کسی بود که به دیگر کمدین ها نشان داد استند آپ کمدی می تواند هوشمند، شخصی و درگیر مسائل جامعه باشد.

پس از آن هنرمندان بسیاری هم چون باب نیوهارت، شلی برمن و تیم کمدی مایک نیکلاس و الن می هر یک به نوبه خود چیز تازه ای در کار استندآپ کمدی ارائه کردند. حتی هنرمندان آمریکایی آفریقایی تبار از استند آپ کمدی به عنوان پایگاهی برای اظهار نظرهای گزنده درباره تبعیض نژادی در دوران جنبش حقوق مدنی آمریکا استفاده می کردند.

لنی بروس با نام واقعی لئونارد آلفرد اشنایدر یکی از تاثیرگذارترین چهر ه های استند آپ کمدی در میان این نام ها است. او بیشتر دوران کاری خود را در کلوب های کوچک به اجرای برنامه پرداخت.

این کمدین در برنامه های خود به حساس ترین و مورد احترام ترین موضوع های آمریکا حمله می کرد. او چهره عریان خود را بیش از هر کمدین پیش از خود برای تماشاگران به نمایش می گذاشت.

این کمدین به خاطر کارهای خود بارها دستگیر شد و مدت های زیادی درگیر مسائل قانونی بود، چیزی که به قیمت از بین رفتن کارش تمام شد. او در سال 1966 و در اثر استفاده بیش از حد از موادمخدر درگذشت.

پس از خلاقیت ها و ابداعات لنی بروس در کار استندآپ کمدی در دهه 60 میلادی، شکل جدیدی از کار استندآپ کمدی در دهه 70 میلادی از راه رسید. استندآپ کمدین های جدید سریع تر و نرم تر بودند و مسائل شخصی را با موضوعات سیاسی اجتماعی تلفیق می کردند.

کمدین های این نسل تنها ستاره نبودند، بلکه تبدیل به نماد های دهه 70 شدند. از چهره های شاخص این دوره می توان جرج کارلین و ریچارد پریور را نام برد. یکی از نکات جالب در این میان این که بیان چیزهایی که روزگاری باعث زندانی شدن لنی بروس شد، سبب ساز شهرت کارلین در دهه 70 میلادی بود.

اگر دهه 70 میلادی را به عنوان زمان مقبولیت و شهرت استندآپ کمدی میان مردم در نظر بگیریم، دهه 80 میلادی زمان انفجار استندآپ کمدی بود.

در آن دوران کلوب های کمدی زیادی در سراسر آمریکا مشغول به کار بودند، به گونه ای که در هر گوشه آمریکا استندآپ کمدی حضور داشت. این حضور فراگیر سبب ساز شهرت کمدین ها در دهه 80 بود.

در حالی که کسانی همانند جرج کارلین و رابین ویلیامز از دهه 70 هم چنان به موفقیت های خود ادامه می دادند، نام های جدیدی مانند ووپی گلدبرگ، دنیس لیری، استیون رایت، رزی اودانل و دیگران تماشاگران زیادی را مجذوب خود کردند.

حسن ریوندی

در پایان دهه 80 میلادی استندآپ کمدی به اوج محبوبیت خود رسیده بود. کلوب های کمدی در هر گوشه آمریکا به چشم می خوردند و استند آپ کمدین ها در برنامه های تلویزیونی حضور چشمگیری داشتند. این گستردگی و افزایش بیش ازحد کلوب ها در بازار اثر مخربی داشت.

نیاز کلوب ها برای نمایش های هر شب به این معنا بود که به مرور از کیفیت کار کمدین ها کاسته خواهد شد. نمایش بیش از اندازه کمدی در این دوران سبب شده بود که تمیز دادن کار خوب از بد دشوار شود.

این واقعیت که کمدین ها همه جا حضور داشتند، بدین معنا بود که کمدین های بد هم زیاد شده بودند. در نتیجه بسیاری از کلوب ها بسته شدند و بسیاری از برنامه های کمدی تعطیل شد. در این میان برنامه های طنز تلویزیونی برخی از درخشان ترین استعداد های استند آپ کمدی را بلعیدند.

برای نمونه بیل کازبی که تبدیل به پایه برنامه تلویزیونی محبوب شبکه NBC به نام «شوی کازبی» شد و یا جری ساینفیلد که برنامه «ساینفیلد» را تبدیل به یکی از موفق ترین طنزهای تلویزیونی دهه 1990 کرد.

هرچند که استندآپ کمدی در آغاز دهه میلادی با افول روبه رو شد، اما با پایان دهه و ورود به قرن 21 استندآپ کمدی دوباره از خاک برخاست. در این دورا ن برنامه هایی مانند «پادشاهان اصیل کمدی» دوباره رونق را به سالن های نمایش بازگرداندند.

کریس راک یکی از چهره هایی است که در این دوران به اوج رسید و تبدیل به یکی از بزرگترین چهر ه های عرصه استند آپ کمدی شد.

اکنون به نظر می رسد که استندآپ کمدی دوباره به روزهای طلایی خود بازگشته است، و از کلوب ها تا تلویزیون و اینترنت بیش از پیش فرصت دیده شدن و پیدا کردن تماشاگران جدید مقابل استندآپ کمدین ها قرار دارد.

استند آپ کمدی وابسته به تجربیات مشترک، پیش فرض ها و حتی تفاوت های ظریف زبانی است و بنابراین به ندرت به خارج از مرزهای یک ملت سفر می کند.

موازی با ظهور استند آپ کمدی در آمریکا، سنت استند آپ در سایر کشورها به خصوص انگلستان جدای آن چه که در آمریکا اتفاق می افتاد، در حال توسعه بود. برای نمونه استند آپ کمدی بریتانیا بسیار قدیمی است و ریشه در هنرمندان موزیک هال قرن های 19 و 20 میلادی دارد.

چارلی چاپلین

استند آپ کمدی سبکی از کمدی ست که در آن کمدین در برابر بینندگانش می ایستد و مستقیم با آنها صحبت می کند. استند آپ کمدی مثل یک تئاتر با اجرای یک نفره است با این تفاوت که آن یک نفر معمولا نقشی بازی نمی کند و هدف از سخنان در درجه اول خنده بینندگان است.

روش های استندآپ کمدین ها با یکدیگر بسیار متفاوت است. از روش بمباران جوک های کوتاه پشت سر هم مثل کارهای جیمی کار تا داستان های طولانی لنی بروس یا سبک روایت گفت وگویی ادی ایزارد. برخی از کمدین ها از موسیقی، ابزار تئاتر یا حتی شعبده هم استفاده می کنند.

استند آپ معمولا در کلوب های کمدی، بارها، کلوپ های شبانه، کالج ها و تئاترها اجرا می شود و از طریق اینترنت یا تلویزیون یا دی وی دی پخش می شود.

این ژانر هنری به دلیل ارتباط مستقیم با تماشاگر معمولا کمتر تحت تاثیر سانسور رسانه ای قرار می گیرد و به این ترتیب آرام آرام تبدیل به یک ژانر منتقد و حتی اعتراضی شد و سبک های مثل استندآپ کمدی سیاه هم که با خنده و طنز سعی در نشان دادن مشکلات جامعه داشت ظهور کرد و اتفاقا بسیار هم موفق بود .

از آنجا که به شکل خنده داری خندیدن به فلاکت ها و نقطه ضعف ها و بدبختی بسیار راحت تر است و کمدین های سیاه کارهای شان معمولا طنز بیشتری دارد.

بسیاری از مسائل ناگفته یا ممنوع در اجراهای استند آپ به راحتی بیان می شود. البته هزینه هایی هم برای کمدین ها داشته است. زندان رفتن لنی بروس به خاطر استفاده از زبان شنیع و دستگیر شدن جرج کارلین به خاطر جوک معروف «هفت کلمه که نمی توانیم در تلویزیون بگوییم» از نمونه های مشهور آن است.

آغاز استندآپ کمدی از کجاست؟

امروز هم جنجال هایی به خاطر بعضی استند آپ ها پیش می آید . نمونه آن جنجال های پیرامون استند آپ داتیل تاش به خاطر جوک گفتن درباره تجاوز یا مورد جدید لوییز سی کی به خاطر جوک «می دانم . . . اما شاید» است.

با وجود تمام این مسائل، استند آپ کمدی شاید امروز یکی از آزادترین ژانرهای هنری باشد و همین باعث می شود که بسیاری از کمدین ها نیمی از جوک ها را به سیاست اختصاص دهند، مثل رابین ویلیامز، یا کل کمدی آنها سیاسی باشد، مثل بیل هیکس و لوییز بلک و حتی در مواردی نادر مثل جرج کارلین (فیلسوف استند آپ کمدین ها) کاملا وارد مسائل و تابوهای فلسفی شود یا ادی ایزارد با سبک منحصر به فرد فوق العاده اش تماما در تاریخ و اسطوره جوک می سازد.

البته همچنان کمدین های تهی مغزی مثل جیم نورتن هم هستند که صرفا از مسائل جنسی جوک می سازند، اما کمدی کمدی ست و خندیدن به خودی خود پدیده جالبی ست. / روزنامه صبا

.

منبع :

منبع : بخش بیوگرافی آکاایران
برچسب :