بیوگرافی علی حاتمی از زبان خودش
بیوگرافی، زندگینامه ی کامل و عکس هایی از علی حاتمی، فیلم های علی حاتمی، علی حاتمی و زری خوشکام، علی حاتمی مادر، لیلا حاتمی

آکاایران: بیوگرافی علی حاتمی از زبان خودش

  • فیسبوک
  • توییتر
  • گوگل
  • پینترست
  • تلگرام

بیوگرافی، زندگینامه ی کامل و عکس هایی از علی حاتمی

آکاایران: بیوگرافی علی حاتمی از زبان خودش

علی حاتمی

علی حاتمی کارگردانی که خیلی زود از دنیا رفت و اجل به او مهلت نداد تا پروژه هایی که در ذهنش داشت را مقابل دوربین ببرد و کارنامه پربارش را غنی تر کند.

در اینجا به مرور زندگی علی حاتمی از زبان خودش به همراه عکس هایی که کمتر دیده شده است، می پردازیم.

علی حاتمی

«در خیابان شاپور به دنیا آمدم. سال 1323. کوچه اردیبهشت. در هزاردستان اشاره کوچکی به محله خودمان کرده ام، جایی که خوشنویس را شکنجه می دهند که نشانی اش را به یاد آورد. او همان نشانی را می دهد، همان کوچه، همان پلاک.

علی حاتمی

مادرم خانه دار بود و پدرم در چاپخانه کار می کرد آن وقت ها مدارس که تعطیل می شد بچه ها سر کار پدرهایشان می رفتند. آنجا با حروف آشنا شدم و از آنجا کلام برایم اهمیت پیدا کرد. در کنار آن چاپخانه کلیسایی هم بود … در چاپخانه حروف مرا تحت تأثیر قرار دادند، در کلیسا نقاشی ها. من تار هم کار می کردم و این زمینه ای شد برای آشنایی من با موسیقی.

در خانه عموی بزرگم، یک پروژکتور دیدم، یک پروژکتور 8 میلی متری رسما اولین بار در آنجا فیلم دیدم. بیشتر کارتون بود و چیزهایی در زمینه های ورزشی. به سینمای محل می رفتم. مثل تمام بچه های دیگر. چهار، پنج بار بعضی فیلم ها را می دیدم این طوری بود که برخلاف همه هم نسلی هایم جادوی سینما را با خود سینما کشف کردم.

وارد دانشکده هنرهای دراماتیک شدم. اولین نمایشنامه ریتمیک را نوشتم. تئاتر عروسکی کار کردم. فیلم های تبلیغاتی ساختم. نمایشنامه افسانه ای نوشتم، در 7 پرده به نام خاتون خورشید باف و فیلم موزیکال حسن کچل (1348) را کارگردانی کردم و بعد هم طوقی (1349)، بابا شمل (1350)، قلندر (1350)، خواستگار (1351)، ستارخان (1352)، سوته دلان (1356)، حاجی واشنگتن (1360)، کمال الملک (1364)، مادر (1368)، دلشدگان (1370) و مجموعه های تلویزیونی داستان های مولوی (1354)، سلطان صاحبقران (1355)، هزاردستان (67-1358).

علی حاتمی

سال 1341: اعلامیه ای دیدم که درشاه آباد اداره ای درست می شد. نام اداره هنرهای دراماتیک، همانجا که دکتر مهدی فروغ برایش خیلی زحمت کشید. من مدتی بعد وارد این مرکز شدم. خیلی ها آنجا بودند از جمله مرحوم پرویز فنی زاده، محمد علی نصیریان و … استادان بسیار خوبی هم بودند که دکتر فروغ انتخابشان کرده بود. مثل امیرحسین آریانپور، حمید سمندریان و … موقع ثبت نام از من پرسیدند که در چه رشته ای می خواهم درس بخوانم، گفتم نمایشنامه نویسی و هنرهای دراماتیک.

یک سال دچار بیماری سختی شدم. آن وقت مرا پیش یکی از بستگان مادرم بردند که از خانواده های اشرافی و با فرهنگ قاجاری بودند. آن ها خانه بزرگی داشتند – شاید اندازه کاخ گلستان- اقامت من در آن خانه نتایجی داشت، از جمله آشنایی با زندگی و فرهنگی قاجاری و اشرافی

علی حاتمی

هزاردستان (67-1358): من جوانیم را روی این کار گذاشتم. یعنی من عملگی و بنایی کردم تا این شهر سینمایی درست شد این شهر برای سینمای ایران می ماند.

دلشدگان (1370): موسیقی باید خودش را دوباره نشان دهد و از سوی مردم حمایت و دوباره کشف بشود. به خصوص نسل جوانتر و تازه آغاز کرده ما باید به ارزش های این هنر و سرگذشت جالب آن پی ببرند، دلشدگان جواب به این نیاز و ضرورت فرهنگی است.

علی حاتمی

در کنار دکورهای فیلم جهان پهلوان تختی همراه با مجید میرفخرایی: تختی هر وقت در حال کشتی گرفتن بود، احساس می کردیم که ایران دارد مبارزه می کند. در یک محله بودیم. حس می کردیم که او هم از آنهایی است که نه گفته. تختی برای ما یک اسطوره بود./ ایسنا

دانستنی هایی درباره ی علی حاتمی:

لیلا حاتمی دختر علی حاتمی و زری خوشکام همسر او هستند.

علی حاتمی در 15 آذر 1375 درگذشت و در قطعه هنرمندان بهشت زهرا به خاک سپرده شد.

علی حاتمی
.

منبع :

منبع : بخش بیوگرافی آکاایران
برچسب :