غلامرضا تختی قهرمان ملی
غلامرضا تختی قهرمان ملی ایران در روز پنجم شهریور ماه سال یکهزار و سیصد و نه خورشیدی در خانواده ای متوسط در محله خانی آباد تهران دیده به جهان گشود.یادش گرامی

آکاایران: غلامرضا تختی

آکاایران: غلامرضا تختی قهرمان ملی

غلامرضا تختی قهرمان ملی


غلامرضا تختی قهرمان ملی در روز پنجم شهریور ماه سال  ۱۳۰۹خورشیدی در خانواده ای متوسط در محله خانی آباد تهران دیده به جهان گشود. تحصیلات ابتدایی را در دبستان حکیم نظامی تهران گذراند و پس از گذراندن اول متوسطه در دبیرستان منوچهری تهران به لحاظ مشکلات خانوادگی ترک تحصیل کرد. او به کار روی آورد و از آنجایی که علاقه زیادی به کشتی و ورزش باستانی داشت به باشگاه پولاد رفت.
غلامرضا تختی در سال ۱۳۲۷ به خدمت سربازی رفت و در ۲۵ مهر همان سال در اداره راه آهن استخدام شد. وی سابقهٔ کار در شرکت نفت مسجد سلیمان را هم داشت.
غلامرضا تختی در المپیک ۱۹۵۶ ملبورن به همراه امام علی حبیبی نخستین مدال های طلای تاریخ ورزش ایران در بازی های المپیک را کسب کرد. او با یک مدال طلا و دو مدال نقرهٔ المپیک، دو طلا و دو نقرهٔ قهرمانی جهان و یک طلای بازی های آسیایی در فهرست برترین های قرن فیلا  قرار دارد. او یکی از سه کشتی گیر ایرانی (در کنار امام علی حبیبی و عبدالله موحد) است که تصویر آنها در تالار افتخارات فیلا نصب شده است.

غلامرضا تختی به سسب افتخاراتی که کسب کرد و به لحاظ منش و رفتار انسانی و سجایای اخلاقی پسندیده و جوانمردی و نوع دوستی در ایران جایگاه خاصی دارد و از او به عنوان «جهان پهلوان» یاد می شود.
غلامرضا تختی در ۱۷ دی ۱۳۴۶ در اتاقش در هتل آتلانتیک تهران درگذشت. دربارهٔ دلایل مرگ او اختلاف نظرهای زیادی وجود دارد. براساس اخبار منتشره در روزنامه های اطلاعات و کیهان ۱۸ دی ۱۳۴۶ غلامرضا تختی به خاطر وجود اختلافات خانوادگی با همسرش شهلا توکلی و همچنین مشکلات مالی خودکشی کرده است. با این حال عده ای از دانشوران مرگ وی را مشکوک می دانند. این عقیده که ساواک او را به دلیل محبوبیت زیاد و عدم وفاداری به نظام وقت ایران به قتل رسانیده است، در بین مردم شیوع داشته است.

جهان پهلوان تختی

وقتی قهرمان جهان شدم آنگاه فهمیدم که باید بیشتر خم شوم تا مدال قهرمانی را به گردنم بیاویزند... 
.

منبع :

منبع : بخش بیوگرافی آکاایران
برچسب :