آکاایران: آنا ماریا اُرتزه، رمان نویس و شاعر

آکاایران: آنا ماریا اُرتزه، رمان نویس و شاعر

بیوگرافی آنا ماریا اُرتزه شاعر ایتالیایی

مآنا ماریا اُرتزه یکی از سه زن نویسنده زن بزرگ و مطرح ایتالیا در قرن بیستم بود. ایشان زاده ۱۴ ژوئن ۱۹۱۴ در رُم و درگذشته ۱۰ مارس ۱۹۹۸ در شهر راپالو هستند. وی اغلب با مجموعه داستان «دریا ناپل را نمی بوسد» شناخته می شود؛ مجموعه ای که در آن وضعیت مردمان ناپل بعد از جنگ جهانی دوم روایت شده است.
گرچه او موفق به کسب جوایز متعددی از جمله استرگا (Premio Strega) در زمان حیاتش شد، اما روابطش با منتقدان ادبی همواره پرتلاطم بود. گاه از سوی آن ها مورد تحسین قرار گرفت، گاه به شدت نقد شد و در دوره های بسیاری هم هیچ خبری از او در رسانه ها و محافل ادبی نبود. او در یکی از نامه هایش به یک دوست شاعر می نویسد: بیت ساختن در مورد شعر درست نیست، زیرا هیچ گاه نمی توان پُشت میز تحریر نشست و برای ساختن یک شعر تصمیم گرفت، تنها بستگی به الهام، هیجانات و لحظه دارد، افراد بسیاری وجود دارند که حتی رابطه ای با مدرسه نداشته اند، و تنها راهنمایشان مطالعه گلچین های شعر بوده است.

اُرتزه در دوران پایانی عمر و بعد از مرگ، بیش از همیشه شناخت شد و منتقدان بر جایگاه والای او در محافل ادبی ایتالیا تاکید کردند. سه مجموعه شعر، رمان و داستان های کوتاه از او چاپ شده است. شهرت آنّا ماریا اُرتزه بخاطر رمان های اوست؛ «ملکه دفن شده»، «ماه روی دیوار»، «روزهای آسمان»، «رمان ها و حادثه ها» و «فقیرها و ساده ها» از جمله آثار آنا ماریا اورتزه هستند. فیلم «پیکر آبی» ساخته «آلیچه روهرواشر» از رمانی به همین نام، نوشته اورتزه اقتباس شده است. همچنین مجموعه ای از داستان های اُرتزه، در کتابی با عنوان «دریا ناپل را نمی بوسد» با ترجمه حاتمی از سوی نشر افسون خیال منتشر شده است.
شعر زیبای (Le Stagioni Sono Passate) از این شاعر و ترجمه های آن:
فصل ها سپری شدند
فصل ها تقریباً
رقصان سپری شدند، صد بار.
گلبرگ های سرخ خشک شده،
و چند برگِ سردِ نقره ای دارم:
شاید که فصل ها  باز نگردند.
من چقدر گریه کردم، بعد چقدر خندیدم
در آن رقصِ شادی؛ اما بعد،
خسته، گفتم: رهایم کنید. و اینک
آن ها دیگر نیستند.
زمستان نیست نه حتی تابستان،
نه خزان و نه بهار
(بدرود، دانه های برف،
بدرود، نوازش های آپریل،
دریاهای آبی، جنگل های طلائی)
و نه صبح است و نه عصر
اما اگر من با انگشت سنگی را لمس کنم
باز هم آفتابِ ولرم را روی آن
سنگِ بیچاره حس می کنم،
و فکر می کنم که حیات من
خواهر آن است. یک ستاره
می آید، و به من سلام نمی کند.
دیگر هیچ کس مرا نمی شناسد.

.

منبع :

منبع : بخش بیوگرافی آکاایران
برچسب :