گفتگویی خواندنی با پیمان قاسم خانی - اخبار ستاره ها ، اخبار چهره ها ، سلبریتی ها
پیمان قاسم خانی ثابت کرده که استاد شوخی های خاص است؛ چه آن وقتی که مارمولک را نوشت، چه زمانی که با سن پترزبورگ در فیلمنامه نویسی و بازیگری در

آکاایران: گفتگویی خواندنی با پیمان قاسم خانی

آکاایران: پیمان قاسم خانی ثابت کرده که استاد شوخی های خاص است؛ چه آن وقتی که «مارمولک» را نوشت، چه زمانی که با «سن پترزبورگ» در فیلمنامه نویسی و بازیگری درخشید و چه وقتی که یک فوتبالیست مشهور را در مجموعه «پژمان» سوژه کرد و مردم را مدتی پای داستانش میخکوب.
پیمان قاسم خانی می گوید«اگر با افرادی مثل همایون شجریان که آرام و سر به زیر به نظر می رسند فوتبال بازی کنید، کلا تصورات تان له می شود!» این هنرمند را همچنین باید از آن مردهای با جرأتی دانست که اصلا از همسرش نمی ترسد چون به جرات و البته با خنده می گوید؛ در فیلم اولی که می خواهد کارگردانی کند، ریسک حضور بهاره رهنما را نمی پذیرد!

به نظر او دنیای مردان از زنان جذاب تر است و برای توضیح این عبارتش هم لذت فوتبال بازی کردن را مثال می زند. صحبت از بهاره رهنما به عنوان یک همسر و بازیگر شناخته شده، شایعه اختلاف با مهران مدیری، اعتقاد به گفتمان با مسعود ده نمکی، علاقه اش برای بازی حمید فرخ نژاد در سینمایی «پژمان» و… از بخش های دیگر این گفت وگو است.

حالا قاسم خانی در آستانه پنجاه سالگی، سراغ یک سوژه جذاب دیگر رفته است؛ سوژه ای که دو سالِ تمام با ادعای «ملتهب بودن» در راهروهای وزارت ارشاد سرگردان بود و یک روز باید اسم مرده هایش عوض می شد و روز دیگر جای زن و مَردش در قبر!

سراغ فیلمنامه نویس «طبقه حساس» رفتیم که این روز ها با درخشش رضا عطاران فروشی میلیاردی دارد. قاسم خانی در این گفت وگو درباره موضوعات مختلفی از جمله ممیزی های جالب و بعضا طنزگونه فیلم، تفاوت آن با «مارمولک»، مظلوم بودن خانم ها در «طبقه حساس» و… صحبت کرد که خلاصه ای از آن را در زیر می خوانید:

بحث ساخت فیلمی با نام «قبر دوطبقه» که بعد به «طبقه حساس» تغییر پیدا کرد،دو سالی بود که مطرح می شد. در این مدت بارها از مدیران قبلی موضوع را پیگیری کردیم و آن ها هم خط قرمز و نیاز فیلمنامه به بازنویسی را دلیل صادر نشدن پروانه ساخت این فیلم عنوان می کردند، چون معتقد بودند کلا موضوع فیلمنامه ملتهب است. چه شد که بالاخره این فیلم ساخته شد؟

اول بگویم که اگر از همان روز اول خیلی رُک می گفتند مشکل چیست، یک سال در راهروهای وزارت ارشاد این طرف و آن طرف نمی رفتیم. اصل ماجرایی هم که با آن مشکل داشتند همین دو جسد خانم و آقای داستان بود که روی هم دفن شده بودند.

البته مدیران قبلی اداره نظارت هم تلاش هایی کردند تا با تغییر دیالوگ یا سکانس به نتیجه مطلوب برسند، اما هر چه تغییراتِ مورد نظرشان اعمال می شد باز هم می دیدند مشکل هم چنان وجود دارد. حتی آخرین چیزی که از ما خواستند این بود که اگر جای دو جسد در آن قبر دو طبقه عوض شود، یعنی مرد زیر دفن شود و زن در قسمت بالایی، مشکل حل می شود که دیگر کار به آنجا نرسید.

یعنی چه؟!پس از این همه رفت و آمد براساس چه استدلالی موضوع تغییر جای جسدها را مطرح کردند؟

این همان مفهوم اروتیکی است که دوستان می گفتند این دو جسد تداعی می کند و در واقع مشکل آن ها همان نکته ای بود که در ذهن بیمار آقای کمالی (با بازی رضا عطاران) هم می گذرد.

ببینید! گویا این دوستان مقداری با آقای کمالی ما موافق بودند که نباید جسد همسرش زیر جسد دیگری دفن می شد، هرچند این کار سهوا انجام شده بود، اما با این حال و با همه احترامی که برای این دوستان قائل هستم، مجبور به بیان همان توضیحاتی بودیم که در فیلم به کمالی داده می شد که «بابا این ها جسد ند، مرده اند…»(خنده). البته این را هم اضافه کنم که خیلی معتقد نیستم اگر جای اجساد جابجا می شد مشکل آن ها با فیلمنامه حل می شد.

پس در دوره قبل نتوانستید مجوز ساخت بگیرید؟

چرا در همان روزهای آخر به دلیل اینکه خیلی در رفت و آمد بودیم لطف کردند و مجوز دادند.

یعنی فیلمی که الان روی پرده سینماهاست، نسبت به نسخه اولیه فیلمنامه زیاد تغییر کرده است؟

نه، تغییرات کمی دارد، مثلا در سکانسی که مربوط به بازی محمدرضا فروتن می شود، او نقش رئیس دفتر مرجع تقلید آقای کمالی (با بازی رضا عطاران) را داشت که کمالی برای استفتاء پیش او می رود، اما بعد از گرفتن جواب صحیح و شرعی طوری عصبانی می شود که می خواهد مرجع تقلیدش را عوض کند! این یکی از بخش هایی بود که گفتند حساسیت زاست و آن را تغییر دادیم، اما اینکه اتفاق و تغییربزرگی در فیلمنامه رخ داده باشد، پیش نیامد.

همین مثالی که زدید کمی عجیب است چون اتفاقا نقش روحانی «طبقه حساس» که محمدرضا فروتن آن را بازی می کند، خیلی منطقی و درست است.

بله. درواقع بیننده نگاه درست به داستان فیلم را از نگاه روحانی می بیند و اگر مانیفستی در «طبقه حساس» باشد همان حرف های روحانی فیلم است.

 پس می شود گفت که انگار کلا اصل موضوع از طرف دوستان درست درک نمی شد.

چرا درست درک می شد، ولی این نگاه در تصمیم گیری شان دخیل بود که ما بالغ هستیم و تماشاگر خیلی نمی تواند تصمیم درستی بگیرد و گرنه مفهوم فیلم که درباره یک تعصب بیمارگونه حرف می زند کاملا روشن است. در کل دوستان فکر می کردند این وسط در داستان ما چیزهایی هست که ممکن است خطرناک باشد.

خوب اگر خطرناک باشد چه می شود؟ مثلا مخاطب شعور فهمیدن این خطر را ندارد؟

این را باید از آن ها پرسید، چون سوال ما هم هست. در سینما یا تلویزیون فیلم های زیادی بودند که چنین بحث هایی برایشان مطرح می شد، اما بعد پخش شدند و هیچ اتفاقی نیفتاد و نگاه مردم هم عوض نشد. مسئله اساسی در این باره این است که ما یک نگاه رسمی داریم که نماینده اش همین آدم ها و خانواده هایی هستند که در فیلم ها و سریال های تلویزیون می بینیم؛ یعنی آدم هایی که خیلی مودب هستند و نشان می دهند همه چیز گل و بلبل است، اما یک بخش دیگری هم هست که مردم عادی اند و کیلومترها با آنچه در تلویزیون می بینیم فاصله دارند.

آن هایی که به یک شوخی در فیلمی واکنش نشان می دهند و فریاد «وا اسلاما» سر می دهند و می گویند بیچاره شدیم و اخلاق نابود شد و این حرف ها، یا در جامعه و خیابان نیستند یا اینکه کلا دروغ می گویند. چون مثلا همه می دانیم جوک های محبوب مردم ما به نوعی جوک های رکیک است

یک دلیلی که احتمالا در عدم صدور مجوز دخیل بود و اتفاقا آن را با یکی از مدیران قبلی سازمان سینمایی هم مطرح کردم، این بود که به نظر می رسد آن ها از همکاری دوباره کمال تبریزی و پیمان قاسم خانی واهمه دارند؛ آن هم به دلیل تجربه ای که سر فیلم «مارمولک»پیش آمد.

واقعیت هم همین است، چون معمولا روی اسم ها بیشتر قضاوت می شود تا روی خودِ کار.

البته پیش داوری ها هم از نویسنده و کارگردان «طبقه حساس» که «مارمولک» را ساخته بودند، این بود که یک «مارمولک 2» در دست تولید داشته باشند که علاوه بر نگاه نقادانه، یک اتفاق نو هم باشد. ولی در نهایت «طبقه حساس» این طور نشد.

بله همین طور است. البته معتقدم آن نگاه نو، دقیقا «طبقه حساس» است نه «مارمولک». «مارمولک» فیلم خوب و بانمکی است، اما در «طبقه حساس» نمی خواستیم به این سمت و سو برویم. شاید اینکه مردم از «طبقه حساس» انتظار یک کمدی خیلی خنده دار داشته باشند، برآورده نشود، چون این فیلم یک کمدی سیاه است و مهم ترین نکته آن برای من تغییر لحن فیلم بود که از یک کمدی به یک فیلم جنون آمیز، دیوانه و سیاه می چرخد.

در «طبقه حساس» شخصیت اصلی فیلم سالم نیست و به تبع آن فیلم دیوانه وار و جدی جلو می رود. بنابراین اگر با این دید به سینما برویم که یک فیلم سراسر کمدی با بازی رضا عطاران تماشا کنیم، انتظارمان برآورده نمی شود.

 برخی تابو ها یا خط قرمزها در سینما سلیقه ای هستند. چقدر تابوشکنی یا رفتن به سمت خط قرمزهای سلیقه ای،دغدغه شماست؟ چون خیلی ها می ترسند حتی به خط قرمزها نزدیک شوند، در صورتی که می شود به راحتی روی آن ها راه رفت و به نظر می رسد شما و کمال تبریزی خیلی خوب بلدید روی این خط قرمزها راه بروید به طوری که نلغزید و موجب اعتراضات خاص هم نشوید.

درست است اما هرچه قدر هم در راه رفتن روی خط قرمزها مهارت داشته باشید، چون حدود این خطوط تعریف مشخصی ندارند، می توانید به راحتی پایین بیفتید، مثل «مارمولک» که توقیف شد.

اما اینکه می گویید تابوشکنی یا حرکت روی خط قرمز های سلیقه ای چقدر دغدغه ماست، باید بگویم برای اینکه دنبال موضوعات تابو باشیم، نیت خاصی نیست. این موضوعات چیزهایی هستند که در اطراف مان می بینیم و فکر می کنیم باید درباره آن ها حرف زده شود. حال ممکن است خط قرمز باشد یا نباشد. به هر حال جامعه ما نیاز دارد که دوباره به خودش و ارزش هایش نگاه کند، چون گرفتاری های زیادی داریم که باید درباره شان صحبت کنیم.

در کارهای شما دو اِلمانِ خیلی مشخص وجود دارد،یکی طنز یا همان کمدی سیاه که گفتید و یکی هم انتقاد؛ مخصوصا انتقاد سیاسی و اجتماعی. در طول این سال ها و به ویژه در مقایسه با «مارمولک»، روند کارتان را چطور ارزیابی می کنید؟ این جنس کمدی و انتقاد قرار است بیشتر شود یا به دنبال تغییر رویه هستید؟

هیچ کدام از اتفاقاتی که تا به حال پیش آمده، خیلی مطابق با برنامه ریزی نبوده که بگویم حالا از اینجا به بعد اتفاق دیگری می افتد. در واقع خودِ موضوعات هستند که مرا به سمت مسیری می برند. آنچه دیده می شود نوع نگاه من و شاید هم شیوه اعتراض من است، چون همیشه در خودم نسبت به خیلی چیزها منتقدم؛ مثلا در همین «طبقه حساس»انتقادم به نوع تعصبی است که گاهی نسبت به زنان وجود دارد، البته فقط به آن گروه از زن هایی که مظلوم واقع شده اند و نه همه آن ها، چون زن هایی هم هستند که اصلا مظلوم نیستند.(خنده)

گفتید که نسبت به برخی رفتارها در برابر زنان انتقاد دارید، اما به نظرم در متن هایی که می نویسید خانم ها کمتر دیده می شوند و خیلی پررنگ نیستند. کلا فکر کنم نگاه تان مردسالارانه است!

نه به خاطر مردسالاری نیست. همان طور که خانم میلانی دوست دارد درباره زن ها فیلم بسازد چون خودش زن است، برای من هم راحت تر است که برای مردها بنویسم، چون آن ها را بهتر می شناسم. ضمن اینکه کمدی نوشتن برای آقایان راحت تر است.

 چرا؟

بالاخره برای خانم ها مشکلات ممیزی وجود دارد و آن قدر که مردها را می توان جلف کرد،نمی شود با خانم ها شوخی کرد! شوخی نوشتن برای زن ها خیلی راحت نیست، مخصوصا وقتی بدانیم در تلویزیون خانم ها حتی اجازه خوردن خیار یا هویج را هم ندارند!

اما در کل طبیعی است که من شناخت بیشتری روی آقایان دارم و طبیعتا دنیای مردانه و رابطه بین مردها را که گاهی نوعی خشونت ذاتی در آن است را هم دوست دارم. به عنوان مثال چیزی که در سریال «پژمان» خیلی دوست داشتم، خشونت ذاتی ای بود که در رفتار فوتبالیست ها وجود دارد. یعنی گاهی طوری همدیگر را می زنند که طرف له می شود اما بعد بلند می شوند و انگار هیچ اتفاقی نیفتاده است ولی خوب خانم ها این طور نیستند دیگر. البته به نظرم کلا مردها جذاب ترند(خنده).

بله! اما نگاه تان در نقش زن «طبقه حساس» که همسرتان (بهاره رهنما) آن را بازی می کند، یک نوع نگاه همراه با ترحم است. انگار که می خواهید بگویید «ای این بنده خدا چقدر مظلوم است در مقابل آن کمالیِ فلان فلان شده!»

این نگاه کلی ام نیست. نقش همه زن هایی که می نویسم مظلوم نیستند.نمونه آن را هم می توانید در نقشی که برای «بهار» در سریال «پژمان» نوشته بودم ببینید که یک زن کاملا غیرمظلوم است.

درباره نقش خانم رهنما در «طبقه حساس» چه؟ زیادی مظلوم نما نیست؟

به نظرم نه. کلا در نسل های گذشته و حتی شاید در زمان فعلی، زن هایی از جنس همین همسر آقای کمالی در «طبقه حساس»(با بازی پانته آ بهرام) بوده اند،یعنی با مردانی زندگی می کردند که عشق برایشان تعریف شده نیست. این نوع مردها در یک سن و سالی ازدواج می کنند و این غم انگیز است که مفهومی مانند عشق را در زندگی تجربه نکرده اند، به همین دلیل هم فکر می کردم «طبقه حساس» می تواند یک داستان عاشقانه غیرمتعارف باشد آن هم درباره دو نفر که یکی از آن ها اصلا به عشق اعتقاد ندارد و نفر دوم هم مرده است.

 فکر می کنید آن عاشقانه غیرمتعارفی که می خواستید کاملا در فیلم قابل درک است؟

فکر می کنم دراین باره چیزهایی هست که در فیلم مفهوم نشده و من و آقای تبریزی هم پیش از ساخت فیلم درباره آن ها بحث می کردیم. ماجرا از این قرار است که کمالی «طبقه حساس» به زنش عادت کرده و نمی خواهد پیش خودش اعتراف کند که علاقه ای بیش از حد متعارف به زنش دارد. چنین آدم هایی وقتی به مهمانی می روند، حرف زدن با همسرشان یا تعریف کردن از او را خوب نمی دانند در حالی که فکر می کنند می توانند به زن شان کنایه بزنند.

آقای کمالیِ «طبقه حساس» هم در طول داستان مرتب تلاش می کند عشق خود را تکذیب کند تا در نهایت می فهمد که دلتنگی اش برای همسرش است نه مثلا برای دستپخت او. آقای تبریزی معتقد بود که برای این هدف،باید یکسری نشانه گذاری در فیلم داشته باشیم ولی من مخالفت کردم و می خواستم کمالی تا لحظه آخر حاشا کند و با خودش بجنگد، یعنی فکر می کردم ضرب داستان به این شکل بیشتر خواهد بود.

 کاراکتر «کمالی» را از اول برای رضا عطاران نوشتید؟

نه،براساس شخصیت پرویز پرستویی نوشتم. اولین باری که سیروس همتی طرحش را برایم گفت، آقای پرستویی هم آنجا بود ولی ساخت فیلم و شروع کار آنقدر طول کشید که ایشان سر فیلم دیگری مشغول بازی شد.

 اگر پرویز پرستویی بود احتمالا فیلم خیلی جدی تر می شد؟چون او طنز رضا عطاران را ندارد.

بله همین طور است. البته مطمئن نیستم که این اتفاق برای فیلم بد بود. با پرویز پرستویی، فیلم لحن و فضای متفاوتی با «طیقه حساس» فعلی پیدا می کرد.

به نظر می رسد حضور رضا عطاران در «طبقه حساس»باعث می شود که همه به امید دیدن یک کمدی تمام عیار به سینما بروند، درحالی که می گویید هدف فیلم از ابتدا این نوع کمدی نبوده و شاید به همین دلیل عده ای احساس می کنند فیلم آنطور که می خواهند نیست.

دقیقا. الان افرادی که از «طبقه حساس»انتظار یک فیلم کمدی دارند، احساس می کنند که این فیلم در نیمه دوم از نفس افتاده در حالی که اصلا این طور نیست و هدف ما ساخت یک فیلم سراسر کمدی و شوخی نبود. انتظار پیش آمده هم شاید به خاطر حضور رضا در فیلم است، چون او آنقدر بانمک و کمدین است که مردم انتظار دیگری از حضورش در یک فیلم دارند؛به همین دلیل است که می گویم شاید اگر پرویز پرستویی که طنز خاص رضا عطاران را ندارد، نقش اصلی را بازی می کرد، چنین انتظاراتی برای درک لحن خاص «طبقه حساس» به وجود نمی آمد. البته با همه این حرف ها،اگر «طبقه حساس» با هر کس دیگری جز رضا عطاران ساخته می شد، نصف الان می فروخت و مردم هم نصف الان دوستش داشتند.

واقعا همین طور است مخصوصا در صحنه رستوران رفتن پس از تشییع جنازه که آقای کمالی شروع می کند با دوستانش به خندیدن و… . شاید سخت باشد بازیگر دیگری را به جز عطاران در آن لحظه تصور کرد.

دقیقا!آن صحنه به نظرم بهترین صحنه فیلم است.در حالی که بهترین سکانس فیلمنامه جایی است که کمالی با جسد مرده صحبت می کند. این قسمت در فیلمنامه خیلی خوب بود و هر کس می خواند همین نظر را داشت اما در فیلم این طور نشد و من هم معتقدم سکانس خنده در رستوران بهترین سکانس فیلم است.

شنیده بودیم که نقش روحانی فیلم را قرار بوده پرویز پرستویی بازی کند که به نحوی حضور دوباره رضا مارمولک باشد. چه شد که محمدرضا فروتن این نقش را بازی کرد؟

پیشنهاد آقای تبریزی بود که نقش روحانی همان رضا مارمولک باشد و خواستیم برای او هم نقش را بازنویسی کنیم، چون شخصیت کمالی مهاجم بود و رویارویی او با رضا مارمولک که مهاجم تر از اوست، جذاب می شد، اما آقای پرستویی تمایل به این کار نداشت و می خواست خاطره خوب رضا مارمولک به همان شکل باقی بماند.

درباره فیلمنامه سینمایی «پژمان» بگویید. چه اتفاقی قرار است برای فیلم سینمایی «پژمان» بیفتد؟ ضمن اینکه می گویند قرار است سال اولین فیلم تان را با فیلمنامه ای که 10 سال است آن را برای خودتان در کشو گذاشته اید، جلوی دوربین ببرید.

از چه چیزهایی خبر دارید!!(خنده)

اول «پژمان»را بگویم که اولین فیلم سینمایی ای است که از روی سریال تلویزیونی ساخته می شود و اگر داستان خوبی برای آن نداشتم سراغش نمی رفتم. فیلم داستان خوب و با نمکی دارد که بازیگران اصلی آن پژمان جمشیدی و سام درخشانی به همراه یکی از بازیگران سینما هستند که خودم حمید فرخ نژاد را در نظر دارم که امیدوارم جور بشود. ضمن اینکه بهروز رهبری فرد هم در فیلم هست و داستان ربطی به سریال «پژمان» ندارد، یعنی سعی می کنم این طور باشد تا کسانی که سریال را ندیده اند،فیلم را راحت تماشا کنند و متوجه داستان بشوند.

شما الان پس از یک تجربه تلویزیونی سراغ نسخه سینمایی آن هم رفته اید. در طول سال های گذشته و با وجود همکاری زیاد، هیچ وقت این فرصت پیش نیامد که با مهران مدیری یک فیلم سینمایی کار کنید؟

بعد از سریال «باغ مظفر»،یک ایده سینمایی برای آن داشتم و برادران آقاگلیان هم مجوز سینمایی آن را داشتند. پیشنهاد من در آن زمان این بود که برویم سمت نسخه سینمایی، ولی کلا آن گروه خیلی تمایل به سینما ندارد.

این تمایل نداشتن، به اختلاف هایی که شنیده می شد میان شما و مهران مدیری وجود دارد، مربوط می شد؟ می گویند دو آدم نابغه نمی توانند خیلی با هم راحت کار کنند و از این جهت همکاری قاسم خانی و مدیری نشدنی است.

نه راستش مشکلی نداشتیم. مهران کار خود را می کرد و من هم کار خودم را. از یک جایی به بعد من احساس می کردم احتیاج دارم به سینما برگردم و دوست داشتم فیلم سینمایی کار کنم در حالی که مهران، تلویزیون را دوست داشت. آن موقع بحث شروع کار شبکه نمایش خانگی هم مطرح بود که من علاقه ای به آن نداشتم. اینکه بین من و مهران اختلافاتی وجود داشته باشد، هم درست نیست. اما از لحاظ کاری تا آخرین کاری که («مرد هزار چهره») با هم انجام دادیم همه چیز خیلی خوب پیش رفت.

 حالا چرا تلویزیون را خیلی دوست ندارید؟ در صورتی که «پژمان» و «مرد هزار چهره» مخاطب میلیونی داشتند.

اتفاقا این بخش قضیه که مربوط به تعدد مخاطب است را خیلی دوست دارم. مخصوصا اینکه بازخورد کار را خیلی سریع می گرفتیم و این احساس شگفت انگیزی بود. اگر بخواهم خیلی دقیق تر بگویم، من اگر یک تیم نویسندگان داشتم که 7-8 نفر دور هم جمع می شدیم و حرف همدیگر را خوب می فهمیدیم، از تلویزیون بیرون نمی آمدم، ولی متاسفانه آن تعداد نویسنده را ندارم که بتوانم با آن ها راحت باشم و پاس کاری خوبی با هم داشته باشیم.

الان من فقط یک محراب (قاسمخانی) را دارم که او هم اصلا نویسندگی را دوست ندارد و تا بتواند از زیر آن در می رود. البته مطمئن هستم نویسندگان خوبی داریم اما من به آن ها دسترسی ندارم و این فرصت را هم ندارم که استعدادهای خوب را پیدا کنم و به آن ها آموزش بدهم.

شما در این سال ها علاوه بر نویسندگی، بازیگری در سینما را هم تجربه کردید.فکر نمی کنید اگر بازی خوبی را که در «سن پترزبورگ» داشتید در یک سریال هم تجربه می کردید احتمالا محبوبیت بیشتری به دست می آوردید؟

طبیعتا آدم درسریال بیشتر دیده می شود اما خیلی خوشحالم که در تلویزیون چنین کاری نکردم، چون دوست ندارم موقعی که به خیابان می روم مرا بشناسند. سختم می شود.

اما در فیلم سینمایی «زندگی مشترک آقای محمودی و بانو» بازی کردید، بازیگری در سینما هم برایتان جذاب نیست؟

بازیگری کلا برایم جذاب نیست. فیلمنامه نویسی را دوست دارم و کارگردانی را هم نمی دانم اصلا دوست دارم یا ندارم، فقط می دانم که متنفرم از اینکه سر صحنه باشم! چون شلوغی صحنه تمرکزم را به هم می ریزد؛ به همین دلیل است که ساخت اولین فیلم بلند خودم را هم مرتبا عقب انداخته ام.

 این فیلمنامه ای که قرار است خودتان کار کنید، بالاخره امسال آماده می شود؟

فعلا قول داده ام فیلمنامه «پژمان» را تا اواخر بهار تمام کنم که فکر نمی کنم بشود. درباره فیلمنامه خودم هم سه بار روی آن کار کرده ام ولی هربار احساس کردم باید آن را کنار بگذارم، چون حریفش نبودم و در لحن فیلم دچار مشکل شده ام.

 چرا؟

فیلم نوعی کمدی دارد ولی داستانش بیشتر جدی است. به همین دلیل مانده ام که چقدر از فیلم کمدی است و چقدرش جدی؟!

این فیلمنامه را برای بازیگر خاصی می نویسید؟

بله. (خنده و سکوت).

 این وسط تکلیف «سن پترزبورگ 2» چه می شود؟

واقعا وقت نمی کنم سراغ فیلمنامه اش برم اما به هرحال اگر قرار باشد آن را بنویسم،«فرشاد» (نقشی که پیمان قاسم خانی در «سن پترزبورگ 1» آن را بازی می کرد) باید حدود 50 ساله باشد تا به سن و سال الانم بیاید. آقای افخمی نظرش بر این است که به فضایی برویم که اجداد فرشاد و کریم و… در روسیه را ببینیم که داستان خیلی سختی است ضمن اینکه فکر می کنم تماشاگر کل کل دو نقش اصلی (محسن تنابنده و پیمان قاسمخانی) را بیشتر دوست دارد.

نکته مهمتر و دلیل اصلی هم که یک جور هایی از نوشتن این فیلمنامه طفره می روم این است که باید در آن بازی کنم و الان وقتش را ندارم.

اما اگر انجام شود احتمالا اتفاق خوبی می افتد!

بله و این خیلی عجیب است. من در زندگی برای هیچ کدام از فیلم هایم، به این اندازه بازخورد مثبت نگرفته ام، یعنی از وقتی نسخه نمایش خانگی «سن پترزبورگ» توزیع شد، افراد زیادی را دیدم که بارها فیلم را تماشا کرده بودند و دوستش داشتند. البته واقعا «سن پترزبورگ» فیلم خوبی بود و حیف شد که آقای افخمی تا آخر نتوانست برای تدوین بماند و مجبور شد از ایران برود.

 کلا ایده «سن پترزبورگ» خیلی فانتزی بود؛ چیزی که کمتر در سینما یا تلویزیون ایران محلی از اِعراب دارد. فانتزی ترین داستانی که در ذهن تان است، چیست؟

قدیم ها داستانی نوشتم که همه داستان آن در یک کشتی کروز می گذشت. فیلمنامه داستان آدمی بود که هر دفعه می خوابید و بلند می شد به یکی دیگر از شخصیت های کشتی تبدیل شده بود،یعنی یکبار معاون ناخدا بود، یکبار یک قاچاقچی، یکبار دزد دریایی و… . همه این اتفاقات هم، مسیری بود برای اینکه او به دختری که در کشتی به او علاقه مند بود، نزدیک شود. این شخصیت با نگاهی به «هفت شهر عشق» عطار در هر قالبی که می رفت، قدم به قدم به او نزدیک می شد تا جایی که آخرین بار پس از بیدار شدن به خود همان دختر تبدیل می شد. کلا یک فیلم دیوانه کمدی جذابی بود که خیلی آن را دوست داشتم ولی شرایط آن جور نشد که ساخته شود. البته یک کارگردان خارجی دوست داشت این کار را بسازد ولی من فرصتی نداشتم که مدت طولانی آنجا باشم و بنویسم.

امکان ساخت فیلم به شکل کمدی بود؟ چون طنز و کمدی در ایران با کشورهای دیگر فرق دارد و آن هم بیشتربه واسطه نوع نگاه است.

بله همین طور است من آن زمان حدود 25 صفحه اول آن را نوشتم و سیناپس را هم ابتدا به انگلیسی نوشته بودم. گروهی که از هالیود به ایران آمده بودند و هم چنین آقای فیل رابینسون که نوشته های مرا خوانده بودند گفتند کاملا امکان ساخت آن وجود دارد.

یک سوال کمی بی ربط هم به ذهنم رسید که قبلا هم بحث آن را در جایی شنیده بودم. شما را به عنوان پرفروش ترین طنز نویس در سینما می شناسند و مسعود ده نمکی را هم به عنوان پرفروش ترین کارگردان. ترکیب این دو چطور می شود؟ اصلا امکان دارد کار مشترکی با هم انجام دهید؟

شدنی نیست، چون سر اولین فیلمنامه آقای ده نمکی یعنی«اخراجی ها 1» با هم صحبت کردیم. آن موقع فیلمنامه کامل نوشته شده بود و یک ماه با هم راجع به آن حرف زدیم و هر دو فهمیدیم نگاه مان درباره کمدی خیلی خیلی از یکدیگر دور است.او به یک چیز می خندد و من به یک چیز دیگر. در نتیجه با همه احترامی که برایش قائلم معتقدم نه من می توانم با او کار کنم و نه او می تواند با من کار کند.

 پس کلا به «گفتمان» معتقدید!

بله کاملا اعتقاد دارم. ضمن اینکه خوشحال بودم کسی از یک کار دیگر به حوزه فرهنگی می آید. حتی یک خاطره جالب هم از ایشان دارم. زمانی که مستند آقای ده نمکی به نام «کدام استقلال، کدام پرسپولیس» در سینما سپیده اکران شد، من هم آنجا بودم. گروهی از دوستان بسیجی بودند و عده دیگری هم جماعت سینمایی با تیپ های مخصوص به خودشان. برایم جالب بود که این جمع در یک جا با هم بُرخورده بودند و صحبت می کردند و این همان مفهوم «گفتمان» است.

من خوشحال بودم که مسعود ده نمکی آمده این طرف و این دو گروهی که از نظر ظاهر با هم تفاوت دارند با هم گفت و گو می کنند. الان هم خوشحالم که کار می کند هرچند بعد از «اخراجی ها1» فیلم های دیگر او را ندیدم.

 یک سوال بی ربط دیگر! امکان دارد مثلا وقتی دارید فیلمنامه ای را می نویسید، خانم رهنما به عنوان همسرتان بگوید باید یک نقشی هم برای من بنویسی؟ اصلا به عنوان کسی که احتمالا امسال اولین فیلم سینمایی اش را می سازد، قرار است بهاره رهنما را هم در فیلمش بازی بدهد؟

چیزی که اول درباره «بهار» می خواهم بگویم، این است که، در این چند وقتی که بازی های او را در تئاتر دیده ام، تازه به استعدادش پی برده ام. قبل از آن، می دانستم او بازیگر خوبی است اما معتقد بودم که در جاهایی دارد تکراری می شود ولی در چند کار اخیری که از او دیدم فهمیدم توانایی هایی داشته که دیده نشده و حتی خود من هم که نزدیکش هستم ندیده بودم. پس حتما دوست دارم با او کار کنم اما در کار دوم! در کار اولم این ریسک را نمی کنم (خنده).

چرا؟ واقعا نمی ترسید که با انتشار این گفت وگو خانه راه تان ندهند؟!

(با خنده) به دلیل تجربه ای که از زمان ساخت اولین فیلم کوتاهم دارم که در آن بهار به همراه مهران مدیری، سروش صحت و پگاه آهنگرانی بازی می کردند و پریای ما (دختر پیمان قاسم خانی و بهاره رهنما) فقط یک ساله بود…

اما کلا به نظر می رسد کمی مردسالار باشید. چند گفت وگو از خانم رهنما خواندم که به شدت چنین چیزی را نشان می داد.

نه واقعا! اما حقیقت این است که اگر در مقابل خانم رهنما کمی مردسالار نباشید باید پیش بند ببندید، ظرف ها را بشویید و دوخت و دوز کنید.(خنده)

من کلا مردسالار نیستم ولی به آن میزان زن سالاری هم که «بهار» قائل است، قائل نیستم. در نتیجه بین خودمان یک مبارزه پنهان دوستانه داریم، یعنی یک رابطه و دیالوگ های دوستانه داریم که خودمان بدون خنده می گوییم ولی فکر می کنم اگر آن را بنویسم کار بامزه ای می شود. البته شخصیتی که خانم رهنما در سریال «پژمان» بازی می کرد را براساس شخصیت خودش نوشته بودم و من هم گاهی دوست دارم این ادا را دربیاورم که شخصیت بیژن بنفشه خواه خودم بودم هرچند واقعیت این است که نبودم، ولی«بهار» به همان شدت که در سریال دیدید گرفتار و درگیر مسائل مختلف پیرامون اش است و البته فردی اجتماعی است که من این طور نیستم.

این وسط دخترتان چه می کند؟ پدر که سرش شلوغ است و مادر هم گرفتارتر از پدر.

او شخصیت مستقلی دارد و خیلی به کار ما علاقه ندارد. موسیقی خودش را دنبال می کند و روحیاتش هم به مادرش نزدیک است و دو تایی با هم خوش اند! من هم در اقلیت محض قرار دارم و بیشتر در خانه می مانم و می نویسم طوری که وقتی پریا کوچک بود، یک بار که می خواستم از خانه بیرون بروم به من می گفت «مامان که سر کاره، تو دیگه کجا می خوای بری!»

 و به عنوان سوال آخر. یک جایی خواندم که پیمان قاسم خانی در نوشتن، سریال خارجی دیدن و فوتبال بازی کردن خلاصه می شود. همه این ها جز فوتبال را هم می شود در خانه انجام داد!

سریال که خیلی زیاد. «برکینگ بد» که تمام شد، «گیم آو ترون» را شروع کرده ام که آن هم خیلی محشر است. کلا سریال های فانتزی آمریکایی خیلی جذابند.

مثل کارهای استودیو «ماروِل»، «اَوِنجرز»، «هالک» و….

دقیقا. اصلا خستگی آدم را در می برند. برنامه فوتبالی مان که هر هفته به راه است. اصلا آنجا خودش یک کلاس درس است.

آدم ها در فوتبال شخصیت واقعی خودشان را نشان می دهند. از همایون شجریان گرفته تا پژمان جمشیدی که شاید در بیرون آدم های آرامی باشند اما اگر یک بار با آن ها فوتبال بازی کنید، کلا تصورات تان له می شود

چطور؟

من همیشه به شوخی به دوستانم می گویم که آدم ها در فوتبال شخصیت واقعی خودشان را نشان می دهند. از همایون شجریان گرفته تا پژمان جمشیدی و بچه های دیگر شاید در محیط بیرون آدم های به شدت آرام و منطقی و سر به زیری باشند اما اگر یک بار با آن ها فوتبال بازی کنید، کلا تصورات تان له می شود! این دقیقا همان جنبه ای است که می گویم مردها دنیای جذاب تری دارند. خانم ها حداقل از لذت تکل دوپا زدن زیر پای همدیگر محرومند! تازه اگر هم تکل بزنند تا چند ماه با هم قهر می کنند

منبع :

منبع : بخش بیوگرافی آکاایران
برچسب :