کدام چهره های معروف ایرانی متولد 29 دی هستند؟
اگر شما هم جزو افرادي هستيد که به اخبار چهره هاي مشهور ايراني علاقه منديد و دوست داريد که بدانيد کدام يک از چهره هاي مشهور ايراني در تاريخ 29 دی بدنيا آمده يا د

آکاایران: امروز 29 دی ماه 1401 مصادف با تاريخ تولد يا تاريخ درگذشت برخي از هنرمندان,بازيگران، بازیکنان و خيلي از چهره هاي مشهور ايراني مي باشد.چهره های سرشناسی چون فرهاد مِهراد،خسرو سینایی و خیلی دیگر از چهره های مشهور عزیز کشورمان.

زندگی «فرهاد مهراد»، خواننده سرشناس، فیلم می‌شود | شهرآرانیوز

در ادامه این مقاله به معرفی این اشخاص میپردازیم. با ما همراه باشید.

اين چهره هاي مشهور ايراني 29 دی ماه متولد شده اند

 

فرهاد مِهراد

فرهاد مِهراد (۲۹ دی ۱۳۲۲ – ۹ شهریور ۱۳۸۱) خواننده، آهنگ‌ساز و نوازندهٔ اهل ایران بود.

چرا فرهاد مهراد قسم خورده بود آهنگ فارسی نخواند؟

وی از خوانندگان صاحب نام راک ایرانی بود که نخستین آلبوم راک اند رول انگلیسی ایران را منتشر کرد. آنچه که او را از دیگر خوانندگان هم نسلش متمایز می‌کرد، خواندن ترانه‌های اجتماعی است که در آثار موسیقی او متبلور شده‌است. این عنصر در مضامین تمامی ترانه‌های او کاملاً به چشم می‌خورد.

مهراد را به عنوان یکی از اولین خوانندگان سیاسی ایران نیز می‌شناسند. وی در اوایل دهه ۱۳۵۰ ترانه‌هایی با مضامین سیاسی و انتقادی می‌خواند و در زمستان ۱۳۵۷ ترانهٔ انقلابی «وحدت» معروف به «محمد» را خواند، اما پس از انقلاب تا سال ۱۳۷۲ از ادامهٔ کار منع شد. او سپس به موسیقی بازگشت و خواب در بیداری پرفروش‌ترین کاست در آن زمان شد.

از معروف‌ترین آهنگ‌های او می‌توان به «مرد تنها»، «کودکانه»، «جمعه»، «آیینه‌ها»، «خسته»، «اسیر شب»، «هفته خاکستری»، «شبانه ۱ و ۲»، «گنجشکک اشی مشی»، «کودکانه»، «سقف»، «آوار»، «وحدت»، «نجواها»، «کوچ بنفشه‌ها»، «برف»، «مرغ سحر»، «شب تیره» اشاره کرد. وی آهنگ‌هایی نیز به زبان‌های غیرفارسی دارد

خسرو سینایی

خسرو سینایی فارغ‌التحصیل کارگردانی و فیلم نامه نویسی از آکادمی هنرهای نمایشی و رشته تئوری موسیقی متولد 29 دی 1319 در ساری است.

خسرو سینایی کارگردان مشهور سینمای ایران به خاطر ابتلا به کرونا درگذشت |  دیجی کالا مگ

خسرو سینایی از سال 1346 در وزارت فرهنگ و هنر و از سال 1352 در تلویزیون ایران شروع به کار کرد. او فعالیت سینمایی خود را در سال 1358 با کارگردانی فیلم زنده باد... آغاز کرد و علاوه بر نویسندگی و کارگردانی، ساخت موسیقی و تدوین برخی از آثارش را برعهده دارد.

این هنرمند در سال 1384 فیلم کوتاه «فرش، اسب، ترکمن» از مجموعه فرش ایرانی را کارگردانی کرد. خسرو سینایی 11 مردادماه 1399 بر اثر عفونت ریه و ابتلا به کرونا درگذشت.

منبع : بخش بیوگرافی آکاایران
برچسب :