کدام چهره ی معروف ایرانی متولد 6 اسفند ماه هستند؟
اگر شما هم جزو افرادي هستيد که به چهره هاي مشهور ايراني علاقه منديد و دوست داريد که بدانيد کدام يک از چهره هاي مشهور ايراني در تاريخ 6 اسفند ماه بدنيا آمده يا د

آکاآپ: امروز 6 اسفند ماه, مصادف با تاريخ تولد يا تاريخ درگذشت برخي از هنرمندان,بازيگران، بازیکنان و خيلي از چهره هاي مشهور ايراني مي باشد. اگر شما هم جزو افرادي هستيد که به چهره هاي مشهور ايراني علاقه منديد و دوست داريد که بدانيد کدام يک از چهره هاي مشهور ايراني در تاريخ 6 اسفند ماه بدنيا آمده يا در گذشته اند در ادامه ي اين مقاله از مجموعه مقالات آکاآپ, با ما همراه باشيد.

Image result for هوشنگ ابتهاج

اين چهره هاي مشهور ايراني در تاريخ 6 اسفند ماه متولد شده اند...

ابراهیم رضایی بابادی

ابراهیم رضایی بابادی (زاده 6 اسفند ۱۳۳۳، آبادان)، سیاست‌مدار ایرانی و رئیس سابق کانون جهانگردی و اتومبیلرانی جمهوری اسلامی ایران است

Image result for ابراهیم رضایی بابادی

وی پیش ازین چهاردهمین استاندار استان کرمانشاه در دولت یازدهم بود. رضایی بابادی، از سال ۱۳۶۳ به مدت ۲ سال مدیرکل امور اداری و مالی استانداری آذربایجان شرقی و پس از آن معاون برنامه‌ریزی و اداری مالی استانداری زنجان و بعد از آن از سال ۱۳۷۰ تا سال ۱۳۷۳ معاون برنامه‌ریزی و اداری مالی استانداری تهران بود. او همچنین، از سال ۱۳۷۳ تا ۱۳۷۶ مدیرکل امور اقتصادی و برنامه‌ریزی وزارت تعاون و به مدت دو سال مشاور طرح و برنامه وزیر کشور وقت گردید؛ و از پاییز ۱۳۷۶ به مدت ۷ سال معاون سیاسی امنیتی استانداری تهران بود، پس از سید محمدرضا آیت‌اللهی به مدت ۴ ماه سرپرست استانداری تهران بود و بعد از آن، به عنوان اولین استاندار خراسان جنوبی در دولت اصلاحات مشغول به کار شد.

ابراهیم رضایی بابادی در انتخابات ریاست‌جمهوری ایران (۱۳۹۶) مسئولیت ریاست ستاد شهرستان‌های استان تهران دکتر حسن روحانی را بر عهده داشت.

امیر هوشنگ ابتهاج

امیر هوشنگ ابتهاج (زادهٔ ۶ اسفند ۱۳۰۶ در رشت) متخلص به، ه. الف. سایه، شاعر ایرانی است.

Image result for هوشنگ ابتهاج

امیر هوشنگ ابتهاج روز یکشنبه ۶ اسفند ۱۳۰۶ در رشت متولد شد. پدرش آقاخان ابتهاج از مردان سرشناس رشت و مدتی رئیس بیمارستان پورسینای این شهر بود.

برادران ابتهاج (غلامحسین ابتهاج و ابوالحسن ابتهاج) عموهای او بودند.

هوشنگ ابتهاج دوره تحصیلات دبستان را در رشت و دبیرستان را در تهران گذراند و در همین دوران اولین دفتر شعر خود را به نام نخستین نغمه‌ها منتشر کرد.

ابتهاج در جوانی دلباخته دختری ارمنی‌های ایراناجعفر عساکره الیا شد که در رشت ساکن بود و این عشق دوران جوانی دست‌مایه اشعار عاشقانه‌ای شد که در آن ایام سرود. بعدها که ایران غرق خون‌ریزی و جنگ و بحران شد، ابتهاج شعری به نام (دیرست گالیا…) با اشاره به‌همان روابط عاشقانه‌اش در گیرودار مسائل سیاسی سرود.

سایه در سال ۱۳۴۶ به اجرای شعرخوانی بر آرامگاه حافظ در جشن هنر شیراز می‌پردازد که باستانی پاریزی در سفرنامه معروف خود (از پاریز تا پاریس) استقبال شرکت‌کنندگان و هیجان آن‌ها پس از شنیدن اشعار سایه را شرح می‌دهد و می‌نویسد که تا قبل از آن هرگز باور نمی‌کرده‌است که مردم از شنیدن یک شعر نو تااین‌حد هیجان‌زده شوند.

ابتهاج از سال ۱۳۵۰ تا ۱۳۵۶ سرپرست برنامه گل‌ها در رادیوی ایران (پس از کناره‌گیری داوود پیرنیا) و پایه‌گذار برنامه موسیقایی گلچین هفته بود. تعدادی از غزل‌ها، تصنیف‌ها و اشعار نیمایی او توسط موسیقی‌دانان ایرانی نظیر محمدرضا شجریان، علیرضا افتخاری، شهرام ناظری و حسین قوامی اجرا شده‌است. تصنیف خاطره‌انگیز تو ای پری کجایی و تصنیف سپیده (ایران ای سرای امید) از اشعار سایه است.

سایه بعد از حادثه میدان ژاله (۱۷ شهریور ۱۳۵۷) به‌همراه محمدرضا لطفی، محمدرضا شجریان و حسین علیزاده، به‌نشانه اعتراض از رادیو استعفا داد.

ابتهاج مدتی به‌عنوان مدیر کل شرکت دولتی سیمان تهران به‌کار اشتغال داشت.

منزل شخصی سایه که خود آن را ساخته (به اشتباه می‌گویند سازمانی بوده‌است) در سال ۱۳۸۷ با نام خانه ارغوان به ثبت سازمان میراث فرهنگی رسیده‌است. دلیل این نام‌گذاری وجود درخت ارغوان معروفی در حیاط این خانه است که سایه شعر معروف ارغوان خود را برای آن درخت گفته‌است.

از مهم‌ترین آثار هوشنگ ابتهاج تصحیح او از غزل‌های حافظ است که با عنوان «حافظ به سعی سایه» نخستین بار در ۱۳۷۲ توسط نشر کارنامه به‌چاپ رسید و بار دیگر با تجدیدنظر و تصحیحات تازه منتشر شد. سایه سال‌های زیادی را صرف پژوهش و حافظ‌شناسی کرده که این کتاب حاصل تمام آن زحمت‌هاست که سایه در مقدمه آن را به همسرش پیشکش کرده‌است.

در تاریخ پنجشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۷ در مراسم پایانی ششمین «جشنواره بین‌المللی هنر برای صلح»، نشان عالی «هنر برای صلح» به هوشنگ ابتهاج و ۳ هنرمند دیگر اهداء شد

منبع : بخش بیوگرافی آکاایران
برچسب :