کدام چهره ی معروف ایرانی متولد 7 اسفند ماه هستند؟
اگر شما هم جزو افرادي هستيد که به چهره هاي مشهور ايراني علاقه منديد و دوست داريد که بدانيد کدام يک از چهره هاي مشهور ايراني در تاريخ 7 اسفند ماه بدنيا آمده يا

آکاآپ: امروز 7 اسفند ماه, مصادف با تاريخ تولد يا تاريخ درگذشت برخي از هنرمندان,بازيگران، بازیکنان و خيلي از چهره هاي مشهور ايراني مي باشد. اگر شما هم جزو افرادي هستيد که به چهره هاي مشهور ايراني علاقه منديد و دوست داريد که بدانيد کدام يک از چهره هاي مشهور ايراني در تاريخ 7 اسفند ماه بدنيا آمده يا در گذشته اند در ادامه ي اين مقاله از مجموعه مقالات آکاآپ, با ما همراه باشيد.

Image result for تولد  ایرج نوذری

اين چهره هاي مشهور ايراني در تاريخ 7 اسفند ماه متولد شده اند...

ایرج نوذری

ایرج نوذری (زادهٔ ۷ اسفند ۱۳۴۲ تهران) هنرپیشه و قهرمان کونگ‌فو اهل ایران است.Image result for ایرج نوذری

ایرج نوذری فرزند منوچهر نوذری می‌باشد. او مدرک کارشناسی ارشد رشتهٔ زبان‌شناسی دارد. 

او با زبان‌های سانسکریت، هندی، اردو، اسپانیایی، فرانسوی و انگلیسی آشناست و هم‌اکنون ریاست امور بین‌الملل کونگ‌فوی ایران را برعهده دارد.

فریدون صلاحی

فریدون صلاحی (۷ اسفند ۱۳۱۳ - ۱۳۸۷)کارگردان، نویسنده و بازیگر تئاتر معاصر است.

Image result for فریدون صلاحی

فریدون صلاحی مقدم نمایشنامه نویس، کارگردان تئاتر، شاعر و روزنامه‌نگار در هفتم اسفند ماه سال ۱۳۱۳ در یک خانواده آذری‌تبار مهاجر در شهر مرزی «محمدآباد درگز» زاده شد و در سال ۱۳۲۸ بعد از اتمام دوره ابتدائی به همراه خانواده‌اش به مشهد نقل مکان کرد.

وی فعالیت هنری خود را در عرصه تئاتر و شعر و مقاله‌نویسی در دبیرستان شاهرضای مشهد آغاز کرد و در نیمه دهه ۳۰ در دادگستری قوچان استخدام شد و به اتفاق جمعی از جوانان گروه تئاتر قوچان را بنیان نهاد. وی در روزنامه خراسان در کنارافرادی همچون دکتر علی شریعتی در زمینه‌های فرهنگی و هنری به فعالیت پرداخت و هفته‌نامه پیک خراسان را به ضمیمه روزنامه خراسان منتشر کرد. وی همچنین مدیریت روزنامه آفتاب شرق و هفته‌نامه هیرمند و نور خراسان را بر عهده داشت.

فریدون صلاحی در دیماه سال ۱۳۳۸ در بخش تئاتر تروپ هنری شهرزاد گام‌های مهمی در اجرای نمایشنامه‌های اجتماعی و انتقادی برداشت.

وی برنامه‌های متنوع و روشنگری را در رادیو مشهد اجرا می‌کرد و علاوه بر اجرای نمایشنامه‌های رادیویی، برنامه ای بنام «گلبوته» در زمینه معرفی هنرمندان خراسانی را اداره می‌کرد. همزمان با تأسیس اداره کل فرهنگ و هنر خراسان در سال ۱۳۴۸ گروه تئاتر نیما را بنیاد نهاد و نزدیک به ۳۰ نمایشنامه را با موضوعات اجتماعی و انتقادی به صحنه نمایش برد. فریدون صلاحی در سال 1387 درگذشت.

فرخ غفاری

محمدابراهیم فرخ غفاری (۷ اسفند ماه ۱۳۰۰ در تهران - ۲۶ آذر ۱۳۸۵ در پاریس) سینماشناس، مورخ، منتقد، کارگردان، پایه‌گذار کانون فیلم و فیلم‌خانه ملی ایران و از پیشگامان سینمای مدرن ایران بود. او همچنین قائم مقام مدیرعامل جشن هنر شیراز در سال‌های پیش از انقلاب ۵۷ ایران بود.

Image result for فرخ غفاری

فرخ غفاری در ۷ اسفند ۱۳۰۰ در تهران به دنیا آمد. در یازده سالگی به همراه پدرش حسن‌علی غفاری (معاون‌الدوله) که وزیر مختار ایران در بلژیک شده بود به اروپا رفت و تحصیلاتش را در آنجا ادامه داد. در پانزده سالگی علاقه‌مند به دیدن فیلم‌های کلاسیک شد. علی‌رغم میل پدر که علاقه‌مند بود فرخ حقوق بخواند به دانشگاه گرونوبل فرانسه رفت و در رشته ادبیات تحصیل کرد. در سال‌های تحصیل رئیس کمیته جشن‌ها و نمایش‌های دانشجویی بود. وی فعالیت هنری را با تئاتر در فرانسه آغاز کرد.
پس از نوشتن مقاله برای روزنامه‌های ژون‌دوفینه و واریته با هانری لانگلوا مؤسس سینماتک پاریس آشنا شد.غفاری در روز یکشنبه ۲۶ آذر ۱۳۸۵ در شهر پاریس درگذشت و در گورستان مون‌پارناس به خاک سپرده‌شد.

اين چهره هاي مشهور ايراني در تاريخ 7 اسفند ماه دار فانی را وداع گفته اند...

علی اکبر دهخدا

علی‌اکبر دهخدا (زاده ۱۲۵۷ تهران – درگذشته ۷ اسفند ۱۳۳۴ تهران)، ادیب، لغت‌شناس، سیاست‌مدار و شاعر ایرانی است. او مؤلف و بنیان‌گذار لغت‌نامه دهخدا نیز بوده‌است.

Image result for علی اکبر دهخدا

مهم ترین نام مستعار میرزا علی اکبر خان قزوینی در چرند و پرندش دخو بود. دخو مخفف کلمه دهخدا است. از آثار دهخدا می توان به «امثال و حکم» در چهار جلد اشاره کرد . از دیگر مکتوبات وی «شرح حال ابوریحان بیرونی» و تصحیحاتی بر دیوان های شعرای نامی ایران بود.

منبع : بخش بیوگرافی آکاایران
برچسب :