کدام چهره ی معروف ایرانی متولد 14 اسفند ماه هستند؟
نادر سلیمانی خندوانه,نادر سلیمانی و نصرالله رادش,نادر سلیمانی,نادر سلیمانی دورهمی,نادر سلیمانی جناب خان,نادر سلیمانی خواننده اردبیلی,نادر سلیمانی خواننده اردبیل

آکاآپ: امروز 14 اسفند ماه, مصادف با تاريخ تولد يا تاريخ درگذشت برخي از هنرمندان,بازيگران، بازیکنان و خيلي از چهره هاي مشهور ايراني مي باشد. اگر شما هم جزو افرادي هستيد که به چهره هاي مشهور ايراني علاقه منديد و دوست داريد که بدانيد کدام يک از چهره هاي مشهور ايراني در تاريخ 14 اسفند ماه بدنيا آمده يا در گذشته اند در ادامه ي اين مقاله از مجموعه مقالات آکاآپ, با ما همراه باشيد.

Image result for تولد نادر سلیمانی

اين چهره هاي مشهور ايراني در تاريخ 14 اسفند ماه متولد شده اند...

نادر سلیمانی

نادر سلیمانی فرد (زاده ۱۴ اسفند ۱۳۴۵ در آبادان)، یکی از بازیگران مجموعه‌های طنز سینما و تلویزیون ایران است.

Image result for نادر سلیمانی

وی تا ۱۴ سالگی در منطقه ارتشی‌های کارون آبادان بود، بعد از شروع جنگ به شهرستان ارسنجان فارس آمد و پس از چندین سال حضور در ارسنجان به جهت کار و تحصیل در رشته بازیگری و زندگی به تهران مهاجرت نمود. وی با بازی در مجموعه‌های تلویزیونی «ساعت خوش» و «باغ مظفر» به کارگردانی مهران مدیری به شهرت رسید.

رضا میرلوحی

رضا میرلوحی (زادهٔ ۱۴ اسفند ۱۳۱۹ تهران – درگذشته ۲۴ شهریور ۱۳۶۳) کارگردان، نویسنده و تدوینگر اهل ایران بود.

Image result for رضا میرلوحی

میرلوحی کار هنری را بعد از پایان تحصیلات متوسطه با گروه شاهین سرکیسیان در سال ۱۳۴۲ آغاز کرد و در نمایش‌های سنتی زنانه و در چند نمایش از جمله «چنگال»، «بهارهای از دست رفته» و «در راه کاردیف» بازی کرد. سپس به گروه بیژن مفید و بعد به گروه هنرهای ملی به رهبری عباس جوانمرد پیوست. سه سال به آلمان رفت و پس از بازگشت به ایران فعالیت در سینما را از سال ۱۳۴۹ با فیلم «رقاصه شهر» به عنوان نویسنده و دستیار کارگردان آغاز کرد.

میرلوحی کار سینما را با نوشتن دو فیلمنامه رقاصه و کاکو ساخته شاپور قریب آغاز کرد. این دو فیلمنامه با نگرشی واقع بینانه به زندگی جاهل ها (که فراوان در فیلمهای فارسی سوژه بودند) از ارزشهای درخور توجهی در میان فیلمنامه های زمان خود برخوردار بودند.

با تپلی که فیلمنامه اش آداپته شده داستان موشها و آدمها ی جان اشتاین بک بود، میرلوحی آغازی خوش بعنوان یک فیلمساز داشت. فیلم بعدی او خانواده سرکار غضنفر بقول خود میرلوحی، یک زنگ تفریح برای او بود اما این فیلم که به هجو جاهلیسم می پرداخت، به رغم زنگ تفریح بودنش، فیلمی خالی و مبتذل نبود.

میرلوحی پس از شکست تجارتی "شورش" برای جبران این شکست، در سینمای مبتذل تجارتی غرق شد و حاصل کارش، فیلمهای بی ارزش و پستی همچون مواظب کلاهت باش، آقای جاهل و شکست ناپذیر بود. میرلوحی می گوید، "اشتباه من این بود که خواستم مثل کنه به این سینما بچسبم"

هنگامی که فرار ساخته جمشید حیدری در مراحل تدوین بود، با تنی بیمار و خسته با کمک دوستان بر سر تدوین فیلم رفت و با نهایت وسواس و دقت تدوین فیلم را به پایان رساند. رضا میرلوحی پس از به پایان رساندن تدوین فیلم در ۲۴ شهریور ۱۳۶۳ در سن ۴۳ سالگی به علت سرطان ریه در بیمارستان درگذشت.

محسن نامجو

محسن نامجو (زادهٔ ۱۴ اسفند ۱۳۵۴ در تربت جام) آهنگساز، خواننده، نوازندهٔ سه‌تار، دوتار، گیتار، و ترانه‌سرای ایرانی است.
 

Image result for محسن نامجو

محسن نامجو آموزش موسیقی را از نوجوانی با نت‌خوانی و آواز آغاز کرد و سپس ردیف موسیقی ایرانی را ابتدا نزد رضا شاکری و سپس نصرالله ناصح‌پور آموخت. به گفتهٔ خودش، وی در هفده سالگی نواختن سه تار را نزد فرامرز شکرخواه فرا گرفته‌است، نامجو در دانشگاه تهران تحصیل کرده است.

منبع : بخش بیوگرافی آکاایران
برچسب :