کدام چهره های معروف ایرانی متولد 22 خرداد هستند؟
اگر شما هم جزو افرادي هستيد که به چهره هاي مشهور ايراني علاقه منديد و دوست داريد که بدانيد کدام يک از چهره هاي مشهور ايراني در تاريخ 22 خرداد بدنيا آمده يا در گ

آکاایران: امروز 22 خرداد ماه 1400, مصادف با تاريخ تولد يا تاريخ درگذشت برخي از هنرمندان,بازيگران، بازیکنان و خيلي از چهره هاي مشهور ايراني مي باشد.چهره های سرشناسی چون  اصغر بیچاره،پروین سلیمانی،حسین سرشار،حمید سبزواری و خیلی دیگر از چهره های مشهور عزیز کشورمان.

مجموعه آثار حمید سبزواری رونمایی شد - خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان |  Mehr News Agency

در ادامه این مقاله به معرفی این اشخاص میپردازیم. با ما همراه باشید.

اين چهره هاي مشهور ايراني در تاريخ 22 خرداد ماه متولد شده اند

اصغر بیچاره

اصغر بیچاره (۲۲ خرداد ۱۳۰۶ تهران - ۲۲ خرداد ۱۳۹۵ لس آنجلس، کالیفرنیا) عکاس، هنرپیشه و کارگردان ایرانی بود.

اصغر بيچاره درگذشت/ انتقال پیکر از آمریکا

وی از ۱۳ سالگی به عنوان کارگرِ ساده در یک عکاسی به کار مشغول شد، پس از چند سال در لاله‌زار تهران مغازه‌ای باز کرد که نام او عکاسخانه شهرزاد بود و به زودی تبدیل به پاتوق هنرمندان و نویسندگان معروف آن زمان شد.

نخستین‌بار با گرفتنِ کپی از تمام عکس‌های فیلم دخترِ لُر برای عبدالحسین سپنتا فیلم‌نامه‌نویس این فیلم، رسماً وارد دنیای هنر شد. سپس با آشنایی با تئاتر، افزون بر عکاسی از نمایش‌ها، گاه در بعضی از آنها هم به بازی پرداخت. چند سال بعد با گروهِ دوبلهٔ مرتضی حنانه و حسین سرشار در ایتالیا همکاری کرد. او عکاسی را از سال ۱۳۲۳ آغاز کرد. از او نمایشگاه‌های متعددی در داخل و خارج از ایران برپا شده‌است. اصغر بیچاره خانهٔ خود را در خیابان کوشک به فیلم‌های قدیمی سپرده بود که حدود ۴۰۰ فیلم در آن فیلمبرداری شد.

اصغر بیچاره مدتی به سرطانِ حنجره دچار شده بود و سرانجام در سنِ ۸۹ سالگی در سالروزِ تولدِ خود در آپارتمانش در آمریکا درگذشت.پیکر وی در ۵ مرداد ۱۳۹۵ از ایالات متحده آمریکا به ایران منتقل و در ۷ مرداد در قطعه هنرمندان قبرستان بهشت زهرا تهران به خاک سپرده شد.

پروین سلیمانی

بتول سلیمانی‌خو با نام هنری پروین سلیمانی (۲۲ خرداد ۱۳۰۱ – ۱۲ خرداد ۱۳۸۸) بازیگر سینما اهل ایران بود.

عکس های دیده نشده از جوانی پروین سلیمانی / ماه چهره خلیلی نوه اوست

او نخستین بازی خود را در سال ۱۳۲۳ در تئاتر شهرزاد قصه‌گو انجام داده‌است و اولین فیلم سینمایی خویش را با نام گلنسا در سال ۱۳۳۲ بازی کرده‌است. حسین فرهادپور از موسیقیدانان سرشناس ایرانی فرزند ارشد و ماه‌چهره خلیلی نوه دختری وی بودند.پروین سلیمانی در ساعت بیست روز دوشنبه ۱۲ خرداد ماه ۱۳۸۸، در پی یک دوره بیماری، درگذشت.

حسین سرشار

حسین سرشار خواننده، دوبلور و هنرپیشه کشورمان 22 خرداد 1313 در تهران متولد شد.

حسین سرشار پیش از انقلاب در اپرا و تئاترهای ایرانی مشغول فعالیت بود و بعد از انقلاب بازیگر فیلم هامون، اجاره نشین ها و راه و بیراه شد.

حمید سبزواری

حمید سبزواری شاعر کشورمان که با عنوان شاعر انقلاب شناخته میشود 22 خرداد 1395 در تهران درگذشت.

حمید سبزواری

از حمید سبزواری آثار زیادی در دنیای ادب فارسی باقی مانده است که سرود درد، سرود سپیده، توعاشقانه سفر کن و .... نمونه هایی از آن است.

 

 

منبع : بخش بیوگرافی آکاایران
برچسب :